Mokslo ir technologijų populiarinimas

Spausdinti

Įvykę renginiai

Renginiui „Šiuolaikinis optinis mikroskopas“ pasibaigus

Nuo 2014 m. 31 d. 10:00 val. iki 2014 m. 31 d. 17:00 val.

Sausio 31 d. rytą didelė grupė Eržvilko gimnazijos geriausiai besimokančių mokinių  pagal projektą „Šiuolaikinis optinis mikroskopas“ išvyko į pažintinę-edukacinę išvyką į KTU universitetą, fizikos ir fundamentaliųjų mokslų fakultetą. Fizikos ir fundamentaliųjų mokslų fakultetas įkurtas 1993 m. rugsėjo 1 d., sujungus matematikos ir fizikos mokslų krypčių katedras. Čia dirba žymūs šalies mokslininkai ir patyrę pedagogai, kurie atlieka fundamentalius ir taikomuosius mokslo tiriamuosius darbus.

Projekto tikslas buvo supažinti mokinius su mikroskopų istorija (nuo lęšio iki šiuolaikinio mikroskopo), jo sandara, panaudojimu, panaudojus vienintelį Baltijos šalyse optinį mikroskopą su hiperspektrine atvaizdavimo CytoViva ® sistema.

KTU universiteto dėstytojai doc. Judita Puišo ir doc. Virgilijus Minialga gimnazijos mokinius pasitiko labai moksliškai nusiteikę. Laboratorinio darbo metu gimnazistai susipažino su mikroskopo struktūra ir veikimo principais. Dėstytojai leido gimnazistams pasijusti kaip tikriems studentams. Įsikūrę didelėje ir erdvioje amfiteatrinėje auditorijoje, gimnazistai klausėsi paskaitos, stebėjo rodomus bandymus, atsakinėjo į pateikiamus klausimus, taip pat patys  bendravo su dėstytojais, buvo žingeidūs ir labai domėjosi mažo pasaulio dideliais stebuklais. KTU universiteto prodekanė doc. Ž. Rutkūnienė aprodė fakulteto patalpas ir pakvietė aplankyti KTU gimnazijos labaratoriją. Žaisminga labaratorija mokinius nuteikė labai nuotaikingam darbui. Mokiniai buvo suskirstyti į skirtingo amžiaus grupeles ir grupelėse aktyviai dirbo. Visi buvo sužavėti galimybe pasijusti tikru laborantu ir patirti atradimo džiaugsmą. Laimingi buvo visi -  tiek penktokai, kuriems su fizika dar neteko susitikti, tiek dvyliktokai, kurie, pasirinkę fiziką kaip mokomąjį dalyką, savo ateitį sieja su tiksliaisiais mokslais.

Po įtempto darbo laboratorijoje mokiniai jėgas atgavo KTU universiteto valgykloje. Pasimėgavę sočiais pietumis, mokiniai sugrįžo į KTU universiteto labarotoriją, kurioje laukė taip trokštamas „susitikimas“ su vieninteliu Baltijos šalyse esančiu optiniu  mikroskopu. Pradžioje mokiniai buvo padalinti į dvi grupeles, kurių metu buvo supažindinti su dviejų skirtingų tipų mikroskopais. Sužinojo mikroskopo atsiradimo istoriją ir šių dienų naujoves. Praktinės dalies metu moksleiviai stebėjo įvairius bandinius mikroskopo pagalba, išmoko naudotis kompiuterine programa, matavo ląstelių didumus.

Didžiausią įspūdį paliko mokiniams atliktas bandymas su vienos mokinės plauku. Panaudojus mikroskopo pagalbą plauką pavyko išdidinti 500 kartų ir ekrane išvysti visai kitokį vaizdą nei realybėje. Taip pat palyginti galėjo dirbtino kailio ir tikro žmogaus plauką. Skirtumai buvo akivaizdūs. Rodydama bandymus dėstytoja doc. J. Puišo teigė, kad nanodalelių poveikis aplinkai dar kol kas yra neaiškus. Atlikti tyrimai parodė, kad dalelės nekinta gamtoje, jos nėra pavaldžios laikui. Nuspėti jų poveikį aplinkai labai sunku. Reikalinga atlikti daugybę tyrimų, norint patvirtinti iškeltą hipotezę.   

Geriausi Jurbarko r. Eržvilko gimnazijos mokiniai buvo labai dėkingi už suteiktą galimybę susipažinti su unikaliu ir vieninteliu Baltijos šalyse esančiu optiniu mikroskopu. Mokiniai džiaugėsi taip pat, kad jų pastangos ir geri mokymosi rezultatai buvo pastėbėti ir įvertinti. Taip pat dėkingi likome ir KTU universiteto dėstytojams, kurie už neatlygintiną atlygį skyrė laiko geriausiems gimnazijos mokiniams.

Projekte dalyvavo Jurbarko raj. Eržvilko gimnazijos 40 mokinių, 5 mokytojai, 1 gimnazijos žurnalistas, 2 KTU universiteto docentai (48 asmenų). Už gerus mokymosi rezultatus mokiniams buvo suteikta nemokama kelionė į Kauno KTU universitetą, mokslinė paskaita, skatinanti ne tik mokinius, bet ir tiksliųjų dalykų gimnazijos mokytojus domėtis apie galimybes paįvairinti  ugdymo procesą, kurio metu gimnazistai domėtųsi mokslo naujovėmis ir savarankiškai imtųsi tyrimų bei ugdytų savo mokslinę kompetenciją, gardūs pietūs bei simbolinės dovanos (rašikliai, blonknotai), kurie rašant primins, jog jie - Geriausi Eržvilko gimnazijos mokiniai.

Renginys buvo vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

Gamtos mokslų savaitė Vilniaus Valdorfo mokykloje

Nuo 2014 m. 20 d. 10:00 val. iki 2014 m. 24 d. 18:00 val.

Sausio 20-24 d. Vilniaus Valdorfo mokykloje vyko Gamtos mokslų savaitė. Jos metu 7-12 klasių mokiniai turėjo įvairiausių veiklų, kurios labai paįvairino mokymosi procesą ir netgi per didžiausius šalčius neatbaidė vaikų nuo ėjimo į mokyklą. Tik įėjus pro duris buvo matyti, kad mokykloje kažkas vyksta, nes koridoriaus sienos buvo papuoštos keistomis, bet įdomiomis nuotraukomis. Tai buvo visą savaitę eksponuota mokslinių vizualizacijų paroda „Art inscience“.

Savaitę pradėjome Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto profesoriaus A. Žilinsko paskaita apie meilę. Seminaro metu dešimtų-dvyliktų klasių mokiniai išgirdo, kas vyksta mūsų organizme, kai įsimylime, kodėl kitas žmogus mums atrodo patrauklus ir chemijos mokslo pusės papasakojo, kokios medžiagos už tai atsakingos ir kaip jos veikia.

Kitą dieną pas mus toliau lankėsi chemikai. Studentai iš Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto septintokams vedė paskaitą apie nuodus, o vėliau su profesionalia komiksų piešėja pabandė patys piešti komiksus („Visiems labai patiko, o mūsų darbus dabar galima pamatyti iškabintus klasėje“, 7 kl. mokinė). Tą pačią dieną po pietų chemikai aplankė devintokus ir surengė jiems chemijos bandymų šou. Visiems buvo labai įdomu pamatyti, kaip veikia fejerverkai, o dar įdomiau – pasimėtyti degančiu vatos kamuoliuku. Mokiniai džiaugėsi galėdami ir patys išmėginti kai kuriuos bandymus ir netgi paragauti bei pauostyti cheminių medžiagų. Tuo tarpu aštuntokai eksperimentavo kartu su fizikos mokytoja. Iš paprasčiausių priemonių patys sumodeliavo bandymus, juos atliko ir rezultatus pristatė visai klasei.

„Trečiadienį kūrėme ir programavome robotus. Vėliau mūsų sukurti robotai galynėjosi tarpusavyje. Robotika visiems labai patiko, norėtume pakartoti.“ Taip apie trečią Gamtos mokslų savaitės dieną kalbėjo septintokai. Visa ta diena buvo skirta technologijoms ir be robotikos dar vyko ir 3D modeliavimo dirbtuvės, kurias mums surengė „Robotikos mokykla“. Vienuoliktokai per pusantros valandos kompiuteriu susiprojektavo ir vėliau galėjo atsispausdinti savo susikurtą žiedą su užrašu. „Robotikos mokyklos“ atsivežtas veikiantis 3D spausdintuvas tikrai patraukė visos mokyklos dėmesį.

Ketvirtadienį vienuoliktokai ir dvyliktokai išvyko į Vilniaus universiteto Fizikos fakultetą, kur turėjo galimybę aplankyti mokslinę laboratoriją ir patys atlikti eksperimentus. Mokiniai su dideliu susidomėjimu registravo savo spektrus ir atliko spektrinę analizę. Tą pačią dieną po pamokų visi norintys galėjo stebėti dokumentinį filmą apie gyvybės atsiradimą.

Paskutinę dieną turėjome svečių iš „LINK iniciatyvos“. Dešimtokams jie suorganizavo „pinhole“ fotoaparatų dirbtuves. Visi iki vieno jose dalyvavę mokiniai tvirtino, kad buvo labai įdomu. „Po šio projekto tikrai pasiimsiu fotoaparatą ir fotografuosiu!“, „Visada buvo labai įdomu, kaip vyksta fotoaparato gaminimas ir nuotraukų ryškinimas. Pagaliau pamačiau ir pati išbandžiau.“, „Aš netikėjau, kad įmanoma pasigaminti ir dar kad nuotraukos išeis!“ – po užsiėmimo sakė dešimtokai. O aštuntokams vyko tiltų konstravimo dirbtuvės. Mokiniam didžiulę nuostabą kėlė, kad iš popieriaus sukonstruotos konstrukcijos gali būti tokios tvirtos ir atlaikyti nelūždamos net 13 kg svorį! Po pietų devintokai pabandė pamatyti, ką turi bendro šokiai ir fizika. Vaikai su „Mokslas ir menas“ šokėja išbandė kontaktinės improvizacijos užsiėmimus, kurių metu ne tik balansuodami judėjo, bet ir aiškinosi, kaip ir kodėl judėjimui padeda ar trukdo masės centro padėtis ar trinties jėga.

Savaitės renginiai buvo finansuojami pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

„Mokslo savaitė“ Šiaulių Simono Daukanto gimnazijoje

Nuo 2013 m. 3 d. 12:00 val. iki 2013 m. 6 d. 16:00 val.

Šiaulių Simono Daukanto gimnazija surengė Mokslo savaitę, kuri apjungė įvairias veiklas ir kelias ugdymo įstaigas. Vienas svarbiausių renginių buvo, biologijos laboratorijos atidarymas po jos remonto ir įrangos (įrengti šie prietaisai: termocikleris, DNR elektroforezės aparatas, termostatas) atnaujinimo. Tokia laboratorija yra vienintelė tarp Šiaulių miesto mokyklų. Laboratorijos atidarymo dieną, mokiniai iš Juliaus Janonio gimnazijos, Lieporių gimnazijos ir Simono Daukanto gimnazijos atliko eksperimentus, kurių metu gamino jogurtą bei bioplastiką.

Štai keletas atsiliepimų: „Pirmadienį, š.m. gruodžio 2d., turėjome galimybę apsilankyti naujai įrengtoje Simono  Daukanto gimnazijos laboratorijoje. Išbandėme naujus įrenginius, tokius, kurių dar niekada nebuvome paėmę į rankas. Pasiskirstėme į tris grupes. Iš pradžių visos grupės dirbo bendrai, pratinomės prie įrankių, susipažinome su kitų mokyklų mokiniais, o vėliau bandėme atlikti grupėms paskirtas užduotis. Buvo įdomu tiek daryti bandymus, kurių negalėtume atlikti be tam tikrų prietaisų, tiek susipažinti su bendraamžiais ir pasidalinti idėjomis. Buvome šiltai priimti Simono Daukanto gimnazijos mokinių, mokytojų ir vadovų. Visada džiaugiamės nauja patirtimi, dėkojame už suteiktą galimybę ir mielai apsilankytume dar kartą.” Rugilė Mališkaitė (J.Janonio gimnazija).

„Mes didžiuojamės, kad mokomės gimnazijoje, kuri vienintelė Šiaulių mieste turi tokią laboratoriją. Renginys sudomino visus mokinius, patys galėjome prisiliesti prie eksperimentų, teorines žinias pritaikyti praktiškai. Tai mums pravers pamokose.” Svajūnė ir Augustė IIIe kl. (S. Daukanto gimnazija)

„Mums labai patiko, nes buvo įdomu ir linksma atlikti eksperimentus su kitų mokyklų mokiniais” Deima, Ignas, Klaudijus Im kl. (S. Daukanto gimnazija)

Gruodžio 3 dieną pirmų, antrų ir trečių klasių mokiniai su gamtos mokslų mokytojais išvyko į Kauną. Pirmiausiai mokiniai lankėsi Vytauto Didžiojo universitete Gamtos mokslų ir Informatikos fakultetuose. Juos pasitiko universiteto dėstytojai, kurie supažindino su naujausių technologijų galimybėmis, parodė, kaip reikia sukurti trimatį vaizdą, judesiais valdyti įvairius prietaisus, pademonstravo universitete kurtus robotus, supažindino su  kitais studentų sukurtais darbais.

Mokiniai turėjo galimybę  pasivaikščioti šio universiteto chemijos ir biologijos laboratorijose. Gimnazistus stebino įvairiausių voragyvių fosilijos, jie susipažino su vadinamais augalų „soliariumais“,  kuriuose auginami, stebimi ir tyrinėjami augalai. Taip pat čia atliekami oro taršos matavimai, kuriuos galima stebėti tiesiogiai internetiniame portale. Mokiniai ir mokytojai pamatė, kad  laboratorijos aprūpintos modernia įranga, kurios dėka atliekami įvairūs tyrimai.

Mokiniai susipažino su Kauno hidroelektrine. Šiuo metu elektrinė kasmet pagamina apie 4 procentus Lietuvoje suvartojamos elektros energijos, arba daugiau kaip 40 procentų visos energijos, gaminamos šalyje naudojant atsinaujinančius išteklius. Elektrinės įrenginiai visus žavėjo ir stebino, gimnazistai turėjo galimybę nusileisti po Kauno marių dugnu. Buvo įdomu susipažinti  su hidroelektrinės veikimo principu.

Ekskursija baigėsi mokinių ir mokytojų apsilankymu Farmacijos muziejuje. Čia gidė pasakojo apie senovės medicinos gudrybes, gydymą ir keisčiausius vaistus. Sudomino neįprastas vaistų gaminimo aparatas ir farmacininko darbo stalas. Gimnazistai pamatė senovinę vaistinę, kurioje buvo daug įvairiausių vaistų buteliukų. Sužinojo apie senovės vaistininkų išradingumą, nuovokumą, darbštumą.

Gruodžio 4 dieną į Simono  Daukanto gimnaziją  rinkosi Šiaulių miesto Medelyno, Rėkyvos, Ragainės ir Vinco Kudirkos progimnazijų aštuntokai. Gamtos mokslų mokytojai, siekdami sudominti bei paskatinti atlikti tyrimus surengė Eksperimentų dieną.

Progimnazijų  mokiniai išradingai prisistatė  ir buvo paskirstyti į komandas, kad susirastų naujų draugų. Savo žinias ir sumanumą pademonstravo „Protų mūšyje”.  Po to visi buvo pakviesti į gamtos mokslų  laboratorijas.
Biologijos laboratorijoje mokiniai išbandė modernius biotechnologijos prietaisus, atliko eksperimentus. Susipažinę kaip gaminamas ekologiškas bioplastikas aštuntokai tyrė,  kaip greitai ir kokiomis sąlygomis jis suyra. Sunkiau sekėsi įvaldyti mikropipetes,  kuriomis galima paimti labai mažą tirpalo kiekį.

Fizikos laboratorijoje aštuntokai pieštuko pagalba kūrė žibintuvėlį, gamino akustinį telefoną ir pamatė savo rankoje susidariusią skylę.

Kaip paruošti molinės koncentracijos tirpalą,  gauti ir surinkti vandenilio bei deguonies dujas jaunieji tyrėjai sužinojo chemijos laboratorijoje.

Pilni įspūdžių ir gerų emocijų mokiniai rinkosi į salę,  kur buvo apdovanoti pagyrimo raštais už puikų darbą.

Mokslo savaitės baigiamasis renginys  Tarptautinė moksleivių  gamtos mokslų konferencija „Gamtamokslinių tyrimų ir eksperimentų įvairovė“ vyko gruodžio 6 dieną.  Konferencijoje pranešimus skaitė KTU Panevėžio instituto technologijų fakulteto pramoninių robotų laboratorijos vadovas prof. dr. Vytenis Sinkevičius, Šiaulių universiteto gamtos mokslų fakulteto studentai vadovaujami prof. dr. Astos Klimienės.  Mokiniai iš Šiaulių, Vilniaus,  Alsėdžių (Plungės rajonas), Skuodo, Papilės (Akmenės rajonas), Raseinių, Kuršėnų  (Šiaulių rajonas) mokyklų skaitė keturiasdešimt pranešimų keturiose sekcijose. Konferencijos plenariniame posėdyje buvo pristatyti du  video pranešimai iš Balvi amatų mokyklos (Latvija) ir Truro Richard Lander mokyklos (Didžioji Britanija).

Visa Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos  Mokslo savaitės veikla buvo pristatyta Šiaulių televizijos žinių laidoje. Renginių aprašymas ir  nuotraukos patalpintos mokyklos internetiniame puslapyje.

Savaitės renginiai finansuojami pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>
      

„Mokslo spalvos II“

Nuo 2013 m. 1 d. 10:00 val. iki 2014 m. 31 d. 17:00 val.

Jonavos „Lietavos“ pagrindinėje mokykloje gruodžio bei sausio mėnesiais trukęs mokslo ir technologijų populiarinimo renginių ciklas „Mokslo spalvos II” švytėjo žalia, geltona, balta, ir mėlyna spalvomis. Spalvos simbolizavo mokslo sitis, į kurias gilinomės renginių metu. Tai reiškia, kad patys savo rankomis gaminomės fotoaparatus, atlikome įvairius fizikinius eksperimentus, vykome į Energetikos ir technikos muziejų, Lietuvių kalbos institutą bei VU biblioteką, praktiškai susipažinome su neįgaliųjų sportu ir kompensacine technika.

Kūrybinėmis dirbtuvėmis, kaip baigiamuoju renginiu siekėme nusikelti į netolimą praeitį (ko ne mistinė minčių laiko mašina ?) „atsukti filmą atgal“, pažvelgti, kas buvo nuveikta per projektą „Mokslo spalvos II“. Tačiau darėme tai, kaip visada, kūrybingai. Vaizduotei ir kūrybiškumui žadinti naudojome meninius metodus: kūrėme dovanas-floristines puokštes, molio kūrinius, erdvines formas ir kita. Ir galų gale pakvietėme visus į šių darbų parodą.

Meninė veikla tema „Medicina“. Vieningai priėję prie išvados, jog teigiamos emocijos ir vaistai, ir vitaminai, nusprendėme laimės molekulėmis apdovanoti tuos, kuriems to labiausiai reikia. Taip vienoje dirbtuvių užvirė floristinių darbų – dovanų kūrimas Kauno apskrities ligoninėms.

Kitų dirbtuvių durys bylojo Meninė veikla tema „Kalba“.  Čia viešpatavo keramika. Aptarę edukacinę išvyką į Lietuvių kalbos institutą, veiklas, susijusias su kalbos mokslu, dalyviai įkūnijo žinias lipdydami knygos puslapius molio plokštėje, lipdydami ir dekoruodami raides iš molio, taip atiduodami pagarbą  svarbiausiai komunikacijos priemonei - kalbai.

Meninėje veikloje tema „Energetika ir technika“ vyko  erdvinių formų kūrimas iš kokteilinių šiaudelių ir vielos. Prisiminę ir aptarę edukacinę išvyką į Energetikos ir technikos muziejų, mokiniai iš šiaudelių, siūlo, vielos kūrė erdvines figūras, atkartojančias energetikos, technikos, pramonės statinius.

Meninių darbų paroda vainikavo visą projekto veiklą. Mokslas tapo ne tik spalvingu, bet realiu ir menišku. Gyvenime viskas susiję ir viskas šalia mūsų, - priėjome išvadą. Tik reikia išmokti tai pastebėti. Mes tą padarėme.

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

MM seminarai Kaune: Technologijos, pakeitusios muzikos industriją

Nuo 2013 m. gruodžio 30 d. 18:00 val. iki 2013 m. 7 d. 21:00 val.

Lapkričio 30 – Gruodžio 7 dienomis Kaune įvyko VšĮ „Mokslas ir Menas“ organizuojamas seminarų ciklas „Technologijos, pakeitusios muzikos industriją“. Seminaro ciklų metu buvo organizuojami du seminarai, pirmasis iš jų buvo labiau orientuotas į bendrą technologijų įtaką muzikai ir jos raidai, antrasis – į pačias technologijas ir naujausias jų tendencijas.

Iš viso kiekviename seminare pranešimus pristatė po tris kalbėtojus, kurie pasidalino savo turimomis žiniomis ir įgyta patirtimi ne tik tarpusavyje, bet ir su susirinkusia auditorija.

Pirmasis pranešėjas teigė, kad technologijos evoliucija dažniausiai būna skatinama kūrybinės vizijos. Viso to pasekoje – sukuriamos tokios technologijos, kurios ne tik atlieka įprastinę savo paskirtį, bet ir suteikia impulsą tokiems jos panaudojimo būdams, kurie keičia nusistovėjusius meninės kūrybos kanonus, įpročius, technikas ir estetinius kriterijus. Kadangi muzikos industrija  yra ypač imli minėtiems pokyčiams – natūralu, kad ilgainiui naujoje muzikoje aptinkama technologijų evoliucijos paveiktų reiškinių, stilių, žanrų ir sampratų įvairovė. Seminaro metu buvo bandomas užčiuopti šių pokyčių pulsas bei įvardinti naujų muzikinių idėjų ir praktikų horizontų slenksčiai.

Antrasis pirmojo seminaro pranešėjas susikoncentravo į gana specifinį klausimą – muzika ar garsas? Visa tai apibendrino konkrečia sritimi – kompiuterizacija. Pranešimo metu buvo nagrinėjamas XX a. įvykęs muzikos lūžis (tonali – atonali muzika), įtraukiant auditoriją keliama diskusija – šiuolaikinė muzika tai muzika ar tiesiog garsas. Taip pat apžvelgta elektroninio garso sąvoka, ritmo atliekama funkcija ir audio simuliacija. Pranešimas užbaigtas nagrinėjant kompiuterio  naudojimo reikšmę muzikos kūrime, vietoj popieriaus ir pieštuko bei pasidalinant įžvalgomis apie ateities kryptis.

Paskutinysis pirmojo seminaro kalbėtojas pristatė menines garso rašiklių naudojimo subtilybes, savo asmeninę garso įrašų kolekciją (sukauptą per dešimtmetį),  pristatė įvadą į kompiuterinę programą Ableton ir prikaustė klausytojų dėmesį pademonstravęs gyvų garsų muziejų „Garso korys“.

Antrojo seminaro metu dėmesys buvo sutelktas į šiuolaikines muzikos technologijas bei jų tendencijas.

Pirmasis pranešėjas kvietė visus besidominčius iš arčiau susipažinti su pirmosiomis ir su šiuolaikinėmis garso įrašų studijos programomis, bei jas palyginti skirtingais aspektais. Taip pat – kartu peržvelgti kompiuterio vaidmens kitimą nuo muzikanto pagalbininko iki neatsiejamos garso įrašų studijos dalies, be kurios negali būti atlikti net ir menkiausia funkcija. Visa ši transformacija buvo paskatinta prieš 20 metų įvykusio kompiuterinių technologijų lūžio.

Po šio pranešimo, kitas kalbėtojas supažindino auditoriją su naujausiomis technologijomis garso miksavimo procese (belaidis internetas ir lietimui jautrus ekranas) bei pateikė praktinį pavyzdį – pademonstravo skaitmeninį mikšerį.

Seminaras buvo užbaigtas aptariant pagrindinius garso apdirbimo ir miksavimo tikslus bei metodus, taip pat realizuojant juos praktiškai, pasitelkus anksčiau minėtą skaitmeninį mikšerį. Be šios dalies, buvo aptartos ir muzikos sklidimo aplinkybės –  patalpų akustikos problemos ir jų sprendimo būdai.

Šis seminarų ciklas yra finansuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuottraukų galerija >>

MM seminarai: Technologijos, pakeitusios muzikos industriją

Nuo 2013 m. gruodžio 16 d. 15:00 val. iki 2013 m. gruodžio 23 d. 19:00 val.

„Mokslo ir Meno“ seminarų ciklo „Technologijos, pakeitusios muzikos industriją“ metu buvo atkreiptas dėmesys į tai, kaip mokslo ir technologijų atradimai keitė, ko gero, daugumai artimiausios meno srities – muzikos – raidą. Iš viso buvo suorganizuoti dviejų skirtingų temų seminarai.

Pirmasis seminaras - “Technologijų įtaka muzikos stiliaus raidai” - įvyko Lapkričio 16 d., klube „Soul Box“. Jo metu buvo sugretinami pagrindiniai mokslo  ir technologijų atradimai bei naujų muzikos stilių atradimas ir kaita. Tai parodė, kaip mokslo ir technologijų įtaka kartais gali pasireiškti visiškai netikėtose situacijose ir paveikti mūsų mąstyseną.
Renginio metu pasisakė trys pranešėjai. Pirmasis – Tautvydas Bajarkevičius - menotyrininkas, dėstytojas, kuratorius ir garso menininkas. Domisi garso, medijų menu, o taip pat įvairiomis šiuolaikinio meno formomis ir kontekstais, šiuolaikine muzika. Vilniaus dailės akademijoje ir Vilniaus Gedimino Technikos Universitete dėsto su šiais interesais susijusius kursus. Kuruoja bei koordinuoja šiuolaikinio meno bei muzikos projektus. Nuo 2002-ųjų kuria eksperimentinę muziką (meninis pseudonimas – audio_z). Jis auditorijai pristatė pranešimą tema „Dimensijų slenksčiai: technologijos ir nauji horizontai muzikoje“.

Po jo pasirodė antrasis pranešėjas – Vytautas Paukštelis. Jo pristatymo tema: „Muzika ar garsas. Kompiuterizacija“. Pats pranešėjas muziką bandė kurti jau 11 metų, pasitelkdamas žaidimų konsolę bei vokiško televizoriaus garsiakalbius. Tačiau tikrąją savo patirtį skaičiuojanuo 2003 metų, kai gavo kompiuterį. Prieš kelis metus baigė muzikos kompozicijos magistro studijas  LMTA. Parašė keletą kūrinių vargonams, orkestrui, kitoms smulkioms sudėtims. Tačiau tikroji jo aistra yra elektroninė muzika, o ypač sunkioji šokių muzika, kurią kuria kaip Moonbird.

Galiausiai, garso menininkas Andrius Rugys (dar žinomas kaip PB) pristatė savo pranešimą tema „Aplinkos įrašai ir technologinis sugrįžimas į čia ir dabar“. Kūrybinėje veikloje pranešėjas naudoja klausymą, bendravimą, keliavimą, garso įrašų ir instaliacijų darymą. Yra baigęs fotografijos ir medijos meno studijas Vilniaus dailės akademijoje, kur vėliau keletą metų dėstė garsinės raiškos kursą. Šiuomet kartas nuo karto atlieka meniškai edukacines paskaitas (angl. workshop). Keliaujančios garso instaliacijos, gyvo garsų muziejaus ‘Garso korys’ autorius. Savo kūriniuose gan dažnai naudoja garso terapijos metodikas. Einamuoju laikotarpiu užsiima lietuviškų sutartinių ir Tibeto sėdinčių varpų garso studijomis.

Seminaro metu įvyko diskusija su renginio svečiais Mantu Topzelninku, Laimonu Jonušu, Loranu Vaitkum ir kitais VERNISSAGE dalyviais.

Lapkričio 23-iąją dieną „Soul Box“ klube įvyko antrasis šio seminarų ciklo renginys – seminaras „Naujausios muzikos technologijos“. Jo metu buvo aptartos muzikos kūryboje, atlikime ir apdorojime naudojamos naujosios technologijos bei mokslo sritys, kurios leido šioms technologijoms atsirasti, nagrinėtas jų veikimo principas ir suteikiamos galimybės kūrėjui bei klausytojui.

Kaip ir pirmajame seminare, taip ir šiame – pasirodė trys pranešėjai. Jonas Valančius - internetinio marketingo agentūros “Cometos” techninis vadovas. Daugiau nei 8 metus dirbo dėstydamas programinės įrangos dalykus garso technologijų specialistams KTU, rengė kvalifikacijos kėlimo kursus mokytojams, muzikos kūrimo kursus mokiniams. Šiuo metu veda muzikos technologijų programinės įrangos kursus universitetams ir kitoms švietimo įstaigoms. Dirbdamas marketingo įmonėje kuria įmonių reprezentacines video priemones, atsakingas už garso kūrybinius ir derinimo darbus. Jo pristatyta tema - „Garso įrašų studijos programinės įrangos evoliucija: nuo trekerių iki Cubase“.

Antrasis pranešėjas -  muzikos technologijų bei profesionalios garso įrangos specialistas, dėstytojas, UAB „Midiaudio“ direktorius Dalius Nomicas. Jis supažindino kaip naujausios technologijos (valdymas liečiamu ekranu /touch screen/, WiFi ir kt) yra naudojamos garso miksavimui. Savo pranešimo „Naujausių technologijų taikymas garso miksavimo procese“ metu pademonstravo praktinusi pavyzdžus naudojant Mackie DL1608 skaitmeninį mikšerį.

Renginį užbaigė paskutinysis pranešėjas Dr. Rimtautas Piskarskas, pristatęs temą „Modernių garso apdirbimo technologijų veikimo principai. Patalpų akustika“. Nors jis apsigynė daktaro disertaciją lazerių fizikos srityje, tačiau šiuo metu daugiausia koncentruojasi į garso režisieriaus darbą įrašų ir repeticijų studijoje “Muzikos laboratorija”, kurios savininkas ir yra. Taip pat Vilniaus Universitete dėsto fiziką, organizuoja įvairius muzikos renginius, turuoja su grupėmis kaip garso inžinierius. Nemažai laiko praleidžia grodamas gitara bent keliose ekstremalaus metalo grupėse, Thrigger pseudonimu.

Šis seminarų ciklas yra finansuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitė: Fizikos pamoka su „Renkuosi mokyti“ programos dalyviu ir 2013m. Meilės Lukšienės premijos laureatu Tomu Kivaru ir savaitės apdovanojimų popietė

Nuo 2013 m. gruodžio 15 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 15 d. 15:00 val.


Lapkričio 15d. Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje viešėjo ir fizikos pamoką gimnazijos pirmokams vedė dar labai jaunas, bet jau labai įdomus žmogus – fizikas Tomas Kivaras. Jis – Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos mokytojas, o taip pat garsaus programos  „Renkuosi mokyti“ dalyvis. Šių metų spalio 3d. Tomas Kivaras paskelbtas Meilės Lukšienės premijos laureatu. Mokytoju Tomas Kivaras dirba nuo 2008m., ir dirbti pradėjo kaip programos „Renkuosi mokyti“ dalyvis.

Pirmokai susidomėję laukė pas juos atvykstančio naujojo mokytojo. Atėję į pamoką, gimnazistai rado ant suolų paruoštus nepilnus pamokos užrašus, su  laisvomis vietomis patiems užpildyti pamokos eigoje. Tomopamokos tema – „Žiemos linksmybės“, o jei rimtai – tai „Vandens virimas“ (burbuliuko gyvenimas verdančiame vandenyje).  Pamokoje su gimnazijos pirmokais dalyvavęs direktoriaus pavaduotojas Valdemaras Minderis pastebi, kad pamoka vedama metodiškai, mokiniai supažindinti su pamokos tema, tikslais, uždaviniais, viskas demonstruojama ir per projektorių. Svečio vedamos pamokos tempas greitas, užduotys parengtos įdomios, tad mokiniams atsipalaiduoti nebuvo kada, o ir pasirodyti nemąstančiam nepatogu... Pats mokytojas – aktyvus, linksmas, reiklus.  Pamokos pabaigoje mokiniai įsivertino ir įvertino pamoką, jos organizavimą geltonuose lapeliuose. Tomas  surinko lapelius, juos atidžiai perskaitė ir pasakė: „Bus kur tobulinti pamoką“. Va toks tas mokytojas.

Ačiū tau, Tomai, už vėjo gūsį, kurį įpūtei į mūsų gimnaziją, linkime tau dar daug daug pamokų ir mokinių, sekančių tavo pėdomis.

Na, o po pietų gimnazijoje įvyko baigiamasis Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės renginys – parodų, matematikos olimpiados nugalėtojų ir  savaitės organizatorių apdovanojimas.

Į apdovanojimą susirinko didelis būrys gimnazistų.  Daug džiaugsmo, kai esi įvertintas, pastebėtas, kai tavo mėgiama mokslo šaka pasidaro labai įdomi ir visai gimnazijai, visi apie tai kalba, aptaria. Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės baigiamajame renginyje apdovanoti 57 gimnazistai, 7 gimnazistų grupės, rengusios laikraščio projektus, gimnazijos direktorius Valentinas Gendvilis padėkojo visiems organizatoriams ir dalyviams už darbą Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės metu. Iki kitų savaičių!

Savaitės renginiai finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės 2013 nuotraukų galerija >>

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitė 2013: Ketvirtadienio popietė matematikos olimpiadoje ir su LSMU dėstytoja Vilma Petrikaite

Nuo 2013 m. gruodžio 14 d. 13:00 val. iki 2013 m. gruodžio 14 d. 15:00 val.

Lapkričio 14 dieną Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje vyko dar du Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės renginiai. 23  I-II klasių gimnazistai  dalyvavo mokyklinėje matematikos olimpiadoje.  I rajono turą pateks  ne visi – tik nugalėtojai, kurių šiais metais yra 8.

Na, o vyresnieji gimnazistai  dalyvavo LSMU dėstytojos doc.VilmosPetrikaitės paskaitoje „Naujų vaistų kūrimas“.  Paskaita skirta mokiniams, pasirinkusiems chemijos ir biologijos dalykų A lygiu bei ketinantiems studijuoti mediciną.  Lektorė  paaiškino  klausytojams  vaisto sąvoką, apžvelgė XX –XXI a. vaistų kūrimo istoriją, dažniausiai pasaulyje vartojamus ir dažniausiai išrašomus vaistus , naujų vaistų kūrimo etapus. Ar žinojote, kad iš 10 sukurtų naujų vaistinių preparatų tik 3 sugrąžina į juos sudėtas lėšas, kiti – veda į nuostolius? Klausimų, į kuriuos turi atsakyti mokslininkai, kuriantys naujus vaistus yra keletas: kaip plačiai paplitusi liga, ar vaistai nuo šios ligos jau yra rinkoje, jei taip, kokie jų privalumai ir trūkumai. Žinoma, ar naujo vaisto buvimas rinkoje atsvers šio vaisto kūrimo ir tyrimų kainą.

Lektorė paaiškino vaisto kūrimo principus, pademonstravo  invitro  tyrimo priemones, paaiškino  kūrimo etapų svarbą, davė pavyzdžių, kada  etapų nepaisymas  sukūrė nepageidautinus padarinius žmogaus organizmo formavimosi lygyje (motinos nėštumo metu).  Sužinojome  naują sąvoką— „našlaitėliniai vaistai“ – tai vaistai, skirti gydyti labai retoms ligoms, kurių kūrimas ir gamyba visiškai neatsiperka.

Lektorė pakvietė mokinius atvykti į Vilniaus Biotechnologijų institutą, dalyvauti tiriamojoje veikloje, bei į naująjį Silicio slėnį prie VU.  Popietė prabėgo labai greitai ir turiningai.

Savaitės renginiai finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės 2013 nuotraukų galerija >>
 

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitė 2013: aštuntokų protų mūšis

Nuo 2013 m. gruodžio 13 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 13 d. 16:00 val.

Lapkričio 13 dieną  į gimnaziją sugužėjo daug svečių – Ukmergės ir rajono mokyklų aštuntokai, lydimi mokytojų, atvyko dalyvauti ketvirtosios  gimnazijos Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės renginyje – protų mūšyje „Visų mokslų raktas – klaustukas“.  Savo žinias ir gabumus parodyti atvažiavo „Šilo“, Vidiškių, Dukstynos, Senamiesčio, Užupio pagrindinių mokyklų ir  Siesikų gimnazijos komandos.

Protų mūšį sudarė penki etapai, kiekviename etape – po 10 klausimų, na, o  klausimai tikrai nelengvi. Aštuntokams  teko prisiminti  žymius mokslininkus ir juos siejantį ypatumą – kairiarankiškumą, išprotauti, kodėl kinai suvalgo daugiau ryžių negu japonai, kaip vadinasi įtaisas, skirtas žiūrėti per sieną, ką tiria selenologai, žinoti, kurio miesto herbe pavaizduotas balinis vėžlys, kas matuojama  Merkalio skale, koks lietuvių poetas domėjosi matematika ir atradinėjo dėsnius, kurie jau buvo atrasti. O jūs, skaitytojau,  ar atsakėte? Na,  tas rašytojas – tai Antanas Baranauskas ☺.

Protų mūšį parengė  ir vedė gimnazijos ketvirtokai, vadovaujami mokytojos Gražinos Macijauskaitės: Dovilė Cibulskytė, Rūta Aukštakojytė, Ričardas Ivanovas, Karolina Stankevičiūtė, Domilė Gotovtaitė, Beatričė Zakarauskaitė ir Viktorija Zikaraitė. Meninę protų mūšio programą atliko Laurynas Sičiūnas, Emilija Ivanauskaitė  ir Haroldas Liumparas.  Emilija – talentinga šokėja, skinanti laurus tarptautinėse linijinių šokių  varžybose,  o Haroldo ir Lauryno  duetas puošia  daugelį švenčių ir jaunimo susibūrimų, įgarsintojas  — Mykolas Krivickas.  Protų mūšį vainikavo gimnazijos „Basafizikų“ programa – bandymai, iliustruojantys fizikos dėsnius „Fizika mūsų gyvenime“. Ją rengė gabus jaunimas: Otas Meironas, Artūras Kuliavas, Aidas Gaška, Paulius Vaitkevičius, Jane Lora Iredale,  Tautvydas Svarinskas,  Juozas Armanavičius.

Na, ir kaip sekėsi aštuntokams įveikti  vyresniųjų  draugų parengtas užduotis? Šauniai.  Šiais metais pirmoje vietoje – „Šilo“ pagrindinės mokyklos komanda „Dreamteam“ , surinkusi 32 taškus iš 50, antrieji – Dukstynos  pagrindinės mokyklos komanda „Bičiuliai“, o trečioje vietoje – Užupio pagrindinės mokyklos komanda „Užupiečiai“.   Nuo „Užupiečių“ vienu tašku atsiliko Siesikų gimnazijos moksleivių komanda „Išmaniosios molekulės“, o Senamiesčio ir Vidiškių pagrindinių mokyklų komandos „Pelėdos“  ir „Gamtininkai“ surinko vienodą skaičių taškų ir užėmė 5 vietą. Komandos apdovanotos organizatorių diplomais ir padėkos raštais, tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės suvenyrais  - marškinėliais ir ekologiniais rašikliais, o prizininkų komandos  - ir skaniomis picomis.

Kokios mintys kyla Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitei  gimnazijoje įpusėjus?  Žinios, mokslas, technologijos – tai  raktiniai žodžiai technologijų, kurios išves Lietuvą į pirmaujančių valstybių gretas, garantuos mūsų  ekonomikos kilimą ir gerovę. Prisidėkime prie šito: mokykimės, domėkimės, eksperimentuokime,  dirbkime. Tik darbas, veikla  padarys mūsų gyvenimą saldų.

Iki kitų savaičių!
Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijos
Tiksliųjų ir gamtos mokslų metodinė grupė

Savaitės renginiai finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės 2013 nuotraukų galerija >>

Mokslo ir technologijų populiarinimo savaitė ISN: IŠGIRSTI. SUPRASTI. NAUDOTI Panevėžio kolegijoje

Nuo 2013 m. gruodžio 12 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 15 d. 16:00 val.

Lapkričio 12 – 15 dienomis Panevėžio kolegijoje surengta mokslo ir technologijų populiarinimo savaitė.  Jos renginių tikslas buvo šviesti visuomenę, skatinti jaunimo norą ir gebėjimus suprasti ir kasdienybėje naudoti mokslo ir technologijų pasiekimus  bei pristatyti kolegijos taikomosiosios veiklos galimybes Praktinio mokymo centro laboratorijose.

Keturios savaitės dienos buvo orientuotos į skirtingas mokslo sritis.  Mokslininkų pranešimai bei praktiniai užsiėmimai  buvo skirti įvairioms visuomenės grupėms:  vaikams, jaunimui, pedagogams.  Aplinkos, Sveikatos, Mokslo ir Informacijos dienų pažintiniuose užsiėmimuose apsilankė beveik 300 dalyvių.

Aplinkos dienos svečiai buvo Kupiškio technologijos ir verslo, Panevėžio M.Rimkevičaitės technologinės mokyklų, Panevėžio profesinio rengimo centro mokiniai, išklausę dr. D.Nemeikšienės mokslo populiarinimo pranešimą ir  dirbę  Energinių procesų pastatuose tyrimų, Aplinkos kokybės tyrimų laboratorijose. Jauniausi renginio dalyviai, Rožyno ir Saulėtekio progimnazijų moksleiviai,  buvo pakviesti į edukacinę programą Krekenavos regioninio parko lankytojų centre. Kolegijos Aplinkos apsaugos studijų programos trečiakursiai moksleiviams organizavo viktoriną. 

Sveikatos diena  buvo skirta kineziterapijos populiarinimui. Utenos, Šiaulių valstybinės ir Panevėžio kolegijų kineziterapijos studijų programų  studentai, išklausę pranešimą apie mokslu pagrįstus gydymo sprendimus kineziterapijoje, demonstravo  savo žinias ir gebėjimus  profesinio meistriškumo konkurse.  Pradžioje jie dalyvavo linksmame „Protų mūšyje“. Jame teko atsakyti ne tik studijų metu išmoktus teorinius klausimus, bet ir pademonstruoti loginį mąstymą bei savo bendrąjį išsilavinimą. Antroji būsimųjų kineziterapeutų varžybų dalis vyko kineziterapijos salėje ir masažo kabinete. Ten buvo atliekamos individualios užduotys. Aptariant Sveikatos dienos rezultatus, studentai išsakė pageidavimą – kolegijoms kartais pasikeisti masažo dėstytojais. Tokiu būdu jauniems specialistams būtų galimybė susipažinti su skirtingomis metodikomis ir patirtimis. Nugalėtojai buvo apdovanoti knygomis apie žmogaus anatomiją ir sporto mediciną.

Trečioji, Mokslo diena,  buvo skirta tarptautinei mokslinei – praktinei konferencijai „Mokslo ir studijų tendencijos globalizacijos sąlygomis“. Joje pranešimus skaitė Lietuvos aukštųjų mokyklų, Latvijos Daugpilio universiteto, Maskvos architektūros koledžo dėstytojai.  Kalbėta ir dalintasi patirtimi, kaip užtikrinti studijų kokybę ir kokie mokymo metodai efektyviausi informacijos globalizacijos salygomis, kaip įteisinti neformaliuoju būdu įgytas kompetencijas,  kaip technologijų suteikiamomis galimybėmis užfiksuoti plagiatus ir nustatyti nesąžiningus plagiatorius.  Klausytojus sudomino verslo atstovo – Bendrovės „Amilina“ generalinio direktoriaus Mindaugo Gedvilo pranešimas. Pranešėjas kalbėjo apie būtinybę išmokti užsieniui parduoti ne pigią žaliavą, o brangų pačių iš tos žaliavos pagamintą produktą.

Informacijos diena organizatoriams pateikė netikėtumą – į dienos renginius – paskaitą „Ar kompiuteris turi intelektą?“, Panevėžio kolegijos duomenų centro pristatymą, praktinių darbų, suplanuotų  keliose kolegijos laboratorijose atlikimą – susirinko tris kartus daugiau dalyvių, nei buvo planuota.

Elektroninių įrenginių montavimo laboratorijoje dirbusius Panevėžio profesinio rengimo centro dėstytojus ir jų mokinius nustebino ir sužavėjo nauji ir modernūs įrengimai. Jie skirti ne tik praktinėms studijoms, bet ir moksliniams tyrimams. M.Rimkevičaitės technologinės mokyklos  mokiniai ir dėstytojai kolegijos duomenų centre  ilgai „egzaminavo“ Informacinių technologijų centro darbuotojus. V.Žemkalnio gimnazijos moksleivių būrys atėjo  į Kolegijos  Leidybos laboratoriją. Čia jaunimas galėjo patys sumaketuoti ir išspausdinti informacinių skrajučių.  

Konferencijos medžiaga išleista atskiru kolegijos periodinio žurnalo „Taikomieji tyrimai studijos ir praktikoje“ numeriu. Mokslo populiarinimo savaitės renginius nušvietė žiniasklaidos priemonės: „Lietuvos ryto“ lapkričio 19 d. numerio straipsnis „Panevėžio kolegijoje surengta mokslo ir technologijų populiarinimo savaitė“ ir du miesto televizijos reportažai.

Mokslo ir technologijų populiarinimo savaitės organizacinio komiteto narius  – Panevėžio kolegijos dėstytojus ir administracijos darbuotojus  – džiugiai nustebino jaunimo susidomėjimas savaitės renginiais. Iš švietimo įstaigų sulaukta daug padėkų už įdomius renginius. Tikimasi, kad tokia savaitė Panevėžio kolegijoje taps tradicine. 

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

„Netradicinė mokslo savaitė“ Prienų „Revuonos“ pagrindinėje mokykloje

Nuo 2013 m. gruodžio 11 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 29 d. 18:00 val.

2013 m. lapkričio 11-29 dienomis Prienų „Revuonos“ pagrindinėje mokykloje vyko renginys „Netradicinė mokslo savaitė“, kurios metu mokykloje pamokas vedė dėstytojai ir mokslininkai iš įvairių mokslo įstaigų ir organizacijų. Jie mokinius supažindino su naujausiais mokslo pasiekimais ir parodė, kaip naujausias technologijas galima panaudoti ugdymo procese. Projekte dalyvavo visi mokyklos mokiniai. Vyresniųjų klasių mokiniams pamokas vedė svečiai, o pradinių klasių mokiniai turėjo galimybę ne tik susipažinti su mokslininkais, bet ir padirbėti su mūsų mokyklos įvairių dalykų mokytojais. Matematikos mokytoja K. Kravčenko mokė pradinukus pažinti geometrines figūras, jas komponuoti ir kurti iš jų piešinius; technologijų mokytoja V. Glaveckienė mokė kurti įvairius paveikslėlius iš popieriaus ir kartono, chemijos mokytoja D. Skučienė demonstravo įvairių medžiagų kitimą eksperimentų metu, informacinių technologijų mokytoja R. Alaburdienė mokė, kaip dirbti su piešimo planšete, prijungta prie kompiuterio, o fizikos mokytoja Z. Ferevičienė parodė kaip žaislus galima panaudoti mokymuisi ir sudėtingų dėsnių demonstravimui. Dailės mokytoja R. Uleckienė su vyresniųjų klasių mokiniais kūrė paveikslus naudodami įvairius grūdus, kruopas, medžiagų atraižas ir kitokius gamtoje bei virtuvėje įprastus dalykus.

Mokiniams smagu buvo dirbti su savo mokyklos mokytojais, tačiau vis dėlto daug įdomiau buvo išgirsti, ką papasakos mokslo žmonės. VDU dėstytojas Antanas Urnikis pamokoje „Aerodinamikos dėsnių panaudojimas kuriant multikopterius“ vaikams pasakojo apie multikopterių kūrimą, veikimo principus ir jų panaudojimą. Trumpai paaiškinęs multikopterių veikimo principus mokslininkas pademonstravo, kaip jie pakyla, juda, kur galima primontuoti kameras ir papasakojo, kokiems tikslams jie naudojami. Pasirodo, kad multikopteriai dažnai naudojami filmuojant objektus iš viršaus, kur žmogui sunku prieiti, pavyzdžiui gaisro vietoje ar kur nors po tiltu. Tokia filmuoti medžiaga naudojami ne tik žinių reportažuose, bet net ir kuriant filmus. Taip pat multikopteriai naudojami teritorijos žvalgymui iš oro ir fotografavimui, nedidelio daikto (pvz. šviesos šaltinio) pakėlimui į orą. Pakėlus į orą keletą multikopterių su šviesos šaltiniais galima sukurti šviesų ir muzikos šou, kai kiekvienas aparatas juda tam tikra trajektorija ir tam tikru greičiu, sukurdami erdvėje paveikslus iš šviesų. Žinoma, kad paruoštum tokį projektą, reikia labai daug dirbti, panaudoti daug programų, ir visas multikopterių valdymas vyksta kompiuteriu, kadangi būtų neįmanoma viską taip suderinti vien žmonių pastangomis. Pamokos pabaigoje mokiniai galėjo iš arčiau apžiūrėti įvairius multikopterių modelius, juos paliesti, užduoti lektoriui klausimus ar pasigėrėti multikopterių skrydžiu aktų salėje.

Biomedicinos mokslų daktaras Žydrūnas Preikša iš Aleksandro Stulginskio universiteto įvairaus amžiaus mokinių grupėms vedė pamoką apie naujausių technologijų taikymą gyvosios gamtos tyrimuose. Mokiniai sužinojo, kaip naujausi mokslo pasiekimai taikomi stebint gyvūnus, norint juos geriau pažinti, išsiaiškinti jiems iškylančias grėsmes ir padėti išsaugoti nykstančias gyvūnų rūšis. Mokslininkas pristatė daugybę visokių dydžių prietaisų: kamerų, siųstuvų, radijo siųstuvų, kurie yra tvirtinami gyvūnų buveinėse arba prie jų pačių, ir taip sudaromos sąlygos stebėti jų gyvenimą bei judėjimą. Paaiškino, kokiu tikslu tai daroma ir savo pasakojimą iliustravo daugybe video įrašų. Jaunesnius mokinius labiau sudomino patys gyvūnai ir jų paprastai nematomas gyvenimas bei migracija, o vyresnieji ne tik stebėjo naujausių technologijų taikymą gyvosios gamtos stebėjimui, bet ir fantazavo, kaip galima butų demonstruotus prietaisus panaudoti stebint žmones arba mašinas.

VDU Multimedijos laboratorijos vedėjas Egidijus Vaškevičius bandė mokiniams paaiškinti, kas tai yra virtuali realybė, kaip ji kuriama ir kur pritaikoma. Jis pristatė naujausius virtualiosios tikrovės kūrimo įrenginius, papasakojo apie jų galimybes, o įrenginį „Kinect", gebantį atpažinti ir užfiksuoti žmogaus kūno dalių judesius ir apkrovas bei projektuoti juos ekrane, pademonstravo. Mokslininkas parodė, kaip žmogus savo judesiais, turėdamas tinkamą programinę įrangą, gali valdyti muzikos garsus ir jų tempą. Mokiniai ne tik sužinojo daug informacijos apie naujausią programinę įrangą, bet ir išsiaiškino, kaip šie įrenginiai naudojami kuriant žaidimus, televizijos laidas, filmuojant ir kuriant specialiuosius efektus filmuose bei daugybę kitokių įdomių dalykų.

O tuo metu aktų salėje buvo galima pasižiūrėti ir pačiam išbandyti, kaip įrenginys „Kinect“ panaudojamas realybėje. UAB „Prienų kompiuterių“ atstovas Darius Kulieša vedė visų klasių mokiniams pamokas „Kūno kultūra su Xbox“. Jis pristatė programinę įrangą, kurios pagalba, stebėdami vaizdą ekrane, mokiniai turi savo pačių judesiais valdyti plaukiantį plaustą ir rinkti taškus. Smagu buvo žiūrėti, kaip mokiniai įsijaučia, įsivaizduoja save sėdinčius plauste ir visaip bandančius paveikti plausto judėjimą – jie ir svyravo į visas puses, ir šokinėjo, ir rankomis mojavo. Kai visų klasių mokiniai išbandė plaukimą plaustu, jiems buvo suteikta galimybė pasivaržyti kliūčių ruože. Mokiniai poromis turėjo bėgti ir šokinėti per kliūtis stebėdami vaizdą ekrane ir atitinkamai reaguodami. Šios varžybos buvo labai populiarios, per pertraukas  prie ekrano rikiavosi eilės vaikų, pamiršusių visas savo problemas ir rūpesčius. Paskutinę savaitės dieną visi norintieji galėjo pasivaržyti konkurse dėl UAB „Prienų kompiuterių“ įsteigtų prizų ir galimybės tapti bėgimo naudojant Xbox čempionu.

Kol vieni sportavo ir linksminosi, kiti rimtai dirbo kartu su Dainora Kuliešiene ir interaktyvia lenta lietuvių kalbos pamokose. Dėstytoja parodė, kokios yra interaktyvios lentos panaudojimo galimybės lietuvių kalbos pamokose, kaip galima paįvairinti veiklas pamokose ir palengvinti mokinių gyvenimą. Vyresnieji mokiniai lygino įvairias kalbos dalis, bandė išsiaiškinti jų savybes, skirtumus ir vartojimo galimybes, o penktokai interaktyvios lentos pagalba kūrė pasaką arba tiesiog bandė išsiaiškinti, ką ir kaip galima ant jos užrašyti ar nupiešti. Pradinių klasių mokiniai šių pamokų metu skaitė ir kūrė pasakas, ieškojo dvibalsių, dvigarsių, mokėsi atpažinti ir sugrupuoti kalbos ir sakinio dalis.

Barclay‘s IT atstovai D. Obolinytė ir V. Narbutas kalbėjo apie informacinių technologijų panaudojimą realiame gyvenime renkantis specialybę ir planuojant savo karjerą. Jauni žmonės labai įtikinamai pasakojo apie tai, kad be informacinių technologijų šiandieninis modernus žmogus tiesiog negali išsiversti, tik ne kiekvienas gerai suvokia, ką gi veikia IT specialistai. Jie supažindino su IT specialisto, programuotojo, kompiuterinių tinklų inžinieriaus, projektų vadovo, paslaugų priežiūros analitiko bei paslaugų valdymo profesijomis, papasakojo apie savo karjeros kelią ir atsakė į mokiniams iškilusius klausimus.

Rytis Kuncevičius, VDU informatikos fakulteto doktorantas, informatikos mokytojas metodininkas ir VDU II kurso studentas Benediktas Prekeris vedė pamokas „Legorobotika. Lego konstravimas „NXT", „EV3", kuriose vaikams aiškino, kaip konstruojami ir ką gali atlikti Lego robotai. Pamokos tikslas – sukonstruoti bazinio roboto NXT pirminį variantą Express Bot. Pirmiausia dėstytojai paaiškina, kaip suprasti brėžinius, kaip jungti detales, o paskui mokiniai komandomis konstravo robotus. Įdomiausia, kad 5-6 klasių mokiniai robotukus surenka greičiau, negu vyresnieji. 10 klasės mokiniams sekėsi visai neblogai. Jie turėjo laiko ir pažaisti su jais, ir parungtyniauti, kurios komandos robotukas, valdomas su planšetiniu kompiuteriu, greičiausiai ir tiksliausiai įvažiuos į improvizuotą garažą. Nors tris komandas sudarė vien berniukai, nugalėjo mergaitės. Dėstytojas išreiškė viltį, kad ir Prienuose atsiras galimybė neformalaus ugdymo užsiėmimų metu mokytis konstruoti robotus ir visus besidominčius pasiūlė apsilankyti facebook puslapyje „Robotikos akademija".

Mantas Kriaučiūnas, Asociacijos „Atviras kodas Lietuvai" biuro ir edukacinių programų komiteto koordinatorius pamokos „Tobulėkime žaisdami kūrybinius žaidimus“ 5-8 klasių mokinius supažindino su daugybe žaidimų, kuriuos galima rasti internete, ir kurie ne vien tam tinkami, kad smagiai praleistume laiką, bet ir lavina įvairius vaikų gebėjimus – vaizduotę, loginį mąstymą, reakciją, dėmesio sukaupimą, strategijų taikymą ir daugelį kitų.

VDU Kompiuterinės lingvistikos centro dėstytoja Erika Rimkutė 8 ir 10 klasių moksleivius supažindino su svetaine www.tekstynas.vdu.lt, kurios pagalba galima sužinoti bet kokio žodžio reikšmę, tą žodį įvairiapusiškai išanalizuoti, naudojantis įrankiais padaryti įvairias veiksmažodžių formas, net jei jos labai retai vartojamos. Lygiagretusis tekstynas gali padėti tiems, kurie užsiima vertimais iš kurios nors užsienio kalbos. Žinome, kad yra pakankamai sunku naudojantis kompiuteriu išversti tekstą iš užsienio kalbos į lietuvių, nes lietuvių kalbos morfologija yra pakankamai sudėtinga. Jau minėtas lygiagretusis tekstynas tikrai palengvins vertimą, nes čia atsižvelgiama ir į morfologines kalbos dalių savybes, tad VDU svetainėje esanti vertimo sistema verčia tiksliau negu Google vertėjas.

Andrius Utka, VDU Kompiuterinio lingvistikos centro vadovas, humanitarinių mokslų daktaras pamokoje „Kompiuterinė lingvistika ir mašininis vertimas“ mokinius supažindino su įvairiomis vertimo programomis ir parodė vaizdo įrašus, kaip jos veikia konkrečiose situacijose, kaip padeda skirtingas kalbas mokantiems žmonėms bendrauti tarpusavyje, jeigu šalia nėra vertėjo. Taip pat mokiniai buvo supažindinti su programomis, kurios gali padėti mokantis lietuvių kalbos – taisyklingai sukirčiuoti žodžius, išsiaiškinti nežinomo žodžio reikšmę, morfologiškai išnagrinėti bet kokią kalbos dalį ar sudaryti tam tikrą veiksmažodžio formą.

Projektą vainikavo renginys mokytojams, kurio metu mokytojai  patys, o ne per mokinių petį galėjo susipažinti su visomis mokiniams pristatytomis mokslo naujovėmis, išbandyti, kaip veikia viena ar kita programa, pabendrauti su mokslininkais, užduoti jiems klausimus ir pamąstyti apie tolesnį bendradarbiavimą. Visi projekte dalyvavę mokslininkai papasakojo, ką jie veikė su mokiniais, davė patarimų mokytojams, kaip jie geriau galėtų išnaudoti mokslo teikiamas galimybes savo pamokose. Visi norintys galėjo išbandyti Xbox įrenginį, sukonstruoti robotuką ir jį valdyti. Mokyklos direktorė I. Balčiukynienė padėkojo idėjų generatoriams UAB „Prienų kompiuterių" atstovams Dariui ir Dainorai Kuliešams bei direktorės pavaduotojai ugdymui Rasai Alaburdienei už mokiniams suteiktą galimybę praplėsti akiratį ir paskatinti vaikus labiau domėtis mokslu ir jo pasiekimais. Padėkos buvo įteiktos visiems projekte dalyvavusiems ir pamokas vedusiems mokslininkams.

Savaitės renginiai finansuojami pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės atidarymas Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje

Nuo 2013 m. gruodžio 11 d. 10:00 val. iki m. d.

Lapkričio 11 dieną  gimnazijoje vyko Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės atidarymas. Tai kasmetinė gimnazijos šventė, kurioje dalyvauja mokiniai, kuriems svarbi  tvarka, tikslumas, dėsnis, eksperimentas, bandymas, įrodymas, praktiškumas, ekologija.   Gimnazistai ir mokytojai  įdėjo daug pastangų į pasirengimą: pirmadienį įvyko parodų „Atgimstantys daiktai“, „Vanduo“ ir „Matematinis laikraštis“ atidarymas, gimnazijos radijo laida, anonsuojanti savaitės veiklas,  tyrimo „Vandenskietumo ir užterštum o nitratais  Ukmergės miesto ir rajono šuliniuose tyrimas“   bei gimnazijos neformaliojo ugdymo būrelio „Basafizikai“ eksperimentinės veiklos pristatymas – „Fizika mūsų gyvenime“.

Vandens tyrėjai –  II-IV gimnazijos klasių mokiniai -  naudodami  vandens kietumo ir nitratų bei nitritų testus ištyrė 18-os Ukmergės miesto  ir rajono  šulinių vandenį, o 2 mėginiai atkeliavo net iš Vilkaviškio rajono.  Vandens kietumo tyrimas  leido gimnazistams padaryti išvadą, kad mūsų vartojamas šulinių vanduo yra labai kietas (kietųjų dalelių rasta 370-750 mg/l); šulinių vandenį palyginus su vandentiekio tiekiamo vandens mėginiu, nustatyta, kad vandentiekio vanduo  taip pat yra  kietas, bet ne toks kietas, kaip šulinių (kietųjų dalelių 250-370mg/l).  Labai kietas yra ir Molyno šaltinio vanduo (Kybartai).

Nitritų moksleiviai nerado nė viename mėginyje, o štai nitratų tyrimas leidžia teigti, kad šių medžiagų yra visų tirtų šulinių vandenyje, skiriasi tik jų kiekiai (mg/l). Daugumoje mėginių nitratų kiekis neviršijo leistinos normos (0-25 mg/l), tačiau du mėginiai verčia sunerimti, nes nitratų kiekis juose viršija leistiną normą – 30 ir 35 mg/l. Su šulinių vandeniu buvo palygintas Ukmergės miesto vandentiekio vanduo ir  nustatyta, kad vandentiekio vanduo yra be nitratų, nitratų nerasta ir Kybartų Molyno šaltinio vandenyje.  Moksleiviai ne tik atliko tyrimą, bet ir užpildė tyrimo korteles, kuriose nurodė vandens parametrus, užrašė rekomendacijas šulinių vandens vartotojams, papasakojo apie  užteršto vandens žalą organizmui. Tyrimo pristatymas gimnazijos bendruomenei – vienas iš savaitės atidarymo akcentų. Jis vyko ilgosios pertraukos metu, o dalyvavo visi, besidomintys ekologija, aplinka, kurioje gyvename. Moksleiviams vadovavo chemijos mokytoja Gražina Macijauskaitė.

Na, o „Basafizikai“ atidarymą papuošė išmoningu fizikos dėsnių pristatymu. Gimnazistai demonstravo  gausiai susirinkusiai auditorijai optinę iliuziją „Beribis šviesos šulinys“, matematinių švytuoklių sistemą, kurioje matyti, kaip  svyravimo dažnis įtakoja judesį,  ugnies ir skysčių pagalba paaiškino ir parodė viesulų formavimosi sąlygas, lazerio pagalba pademonstravo visišką atspindį ir jo pasireiškimą vandenyje, Paskalio dėsnio pasireiškimą slegiamame vandenyje, dėl įcentrinio pagreičio nenukrentantį svarmenį; galėjome stebėti kaip garsinis rezonansas formuoja vaizdus ant veidrodžio (buvo naudojama smulki druska).

Aišku, visus domina skysto azoto savybės : „Basafizikai“ parodė bendramoksliams, kaip į kibirą sudėti  keletą pripūstų balionų, užšaldė ir sutrupino  gėlę,  vaišino šaldytais vaisiais, demonstravo karšto vandens sprogimą – reakciją,  į verdantį vandenį įpylus  skysto azoto. „Basafizikų“ pasirodymą  vainikavo azoto patranka -  iki 80 kartų  besiplėsdamas butelyje azotas sudaro labai didelį slėgį ir vamzdžiu išstumia sviedinį.  Turime pažymėti, kad gimnazijos „Basafizikai“ pernai dalyvavo kūrybiniame gamtos mokslų konkurse „ Mūsų eksperimentas“. Pasirinktoji tema - „Spyruoklių tamprumo tyrimas“. Basanavičiukų darbas pakliuvo į dešimtuką geriausių moksleivių darbų Lietuvoje. Birželio mėnesį  moksleiviai ir jų vadovė  fizikos mokytoja Marina Aukštuolienė buvo apdovanoti Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijos diplomais.

Šią savaitę gimnazistų ir mokytojų dar laukia eilė renginių ir susitikimų:  projekto „Jaunasis tyrėjas“ komanda, protų mūšis, kurį gimnazistai organizuoja miesto ir rajono aštuntokams, matematikos olimpiada, mintino skaičiavimo konkursas, LSMU Farmacijos  fakulteto dėstytojos Vilmos Petrikaitės paskaita,  projekto „Renkuosi mokyti“ dalyvio,  2013m. Meilės Lukšienės premijos laureato fizikos mokytojo Tomo Kivaro pamoka. Ir, žinoma, visų pastangų įvertinimas -  organizatorių ir konkursų, olimpiados, parodų nugalėtojų apdovanojimai  penktadienį.

Savaitės renginiai finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Tiksliųjų ir gamtos mokslų savaitės 2013 nuotraukų galerija >>

Mokslo savaitė „MoksloTuras“

Nuo 2013 m. lapkričio 23 d. 09:00 val. iki 2013 m. lapkričio 25 d. 16:00 val.

2013 m. spalio 23-25 d. SMK studentai dalyvavo mokslo pažinimo renginyje „Moksloturas“, kurio metu turėjo unikalią galimybę susipažinti su mokslo naujovių komercializavimu, mokslo pasiekimais bei pažanga, Lietuvos laimėjimais mokslo srityje.

“MoksloTuro” metu aplankyta nemažai institutų, pažangių technologijų įmonių, centrų bei tyrimų institutų. Šios savaitės metu studentams buvo sudarytos palankios galimybės pamatyti Lietuvą kaip aukštųjų technologijų šalį, kurioje gerai išplėtotos IT, biotechnologijų, lazerių sektoriai, kuriamos naujos žinios ir produktai, stiprėja verslo ir mokslo partnerystė.

SMK siekia ugdyti visapusiškas, holistiškas asmenybes, kurios būtų susipažinusios ne tik su savo srities naujovėmis ir pažanga, todėl šis turas tikrai ne paskutinis ir panašios iniciatyvos bus organizuojamos ateityje, tad lauksime visų norinčių susipažinti su mokslo pasauliu iš arčiau.

Renginio nuotraukų galerija >>

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Dangaus kūnų stebėjimas Molėtų observatorijoje ir Lietuvos etnokosmologijos muziejuje

Nuo 2013 m. lapkričio 18 d. 13:00 val. iki 2013 m. lapkričio 18 d. 14:00 val.

2013 m. spalio 18 d. Šiaulių universiteto gimnazijos gimnazistai, įgyvendinant  projektą „Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienos, dangaus kūnų stebėjimas”, dalyvavo praktiniuose užsiėmimuose Molėtuose, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Astronomijos observatorijoje bei Lietuvos etnokosmologijos muziejuje.

Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Astronomijos observatorijoje mokiniai susipažino su veidrodiniais teleskopais ir 35/51 cm Maksutovo tipo teleskopu. Turėjo galimybę pasigrožėti nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis.

Darbuotojai papasakojo apie mokslininko profesiją, galimybę dirbti observatorijoje, šiuo metu atliekamus mokslinius tyrinėjimus.

Lietuvos etnokosmologijos muziejuje aplankė požeminę galeriją su penkiomis salėmis, kurios ekspozicijose etnokosmologijos žinios pateikiamos etnologiniu, mokslo istorijos, filosofiniu, astronominiu požiūriais. Grožėjosi kosmoso vaizdais, atliktus geriausiais pasaulio teleskopais ir kosminių aparatų fotokameromis.

Stebėjo naktinio dangaus vaizdą, susipažino su žvaigždynais ir ryškiausiomis žvaigždėmis.

Renginio nuotraukų galerija >>

Renginys surengtas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginių ciklas „Mokausi, kad sužinočiau“

Nuo 2013 m. lapkričio 16 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 15 d. 16:00 val.

Nuo spalio vidurio Plungės rajono Alsėdžių vidurinės mokyklos gyvenimas buvo itin aktyvus. Mokykla, laimėjusi finansavimą, vykdė Mokslo populiarinimo renginių ciklą „Mokausi, kad sužinočiau“.

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Mokslo populiarinimo renginių  „Mokausi, kad sužinočiau“ labai gražia įžanga tapo iškilmingos Plungės rajono Alsėdžių vidurinės mokyklos ir Kauno technologijos universiteto bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Šiame renginyje dalyvavo itin gausus mokyklos bendruomenės būrys - pedagogai, moksleiviai, tėvai. Renginyje taip pat dalyvavo rajono savivaldybės metas Albinas Klimas bei rajono savivaldybės tarybos narys Audrius Klišonis, KTU studijų prorektorius, prof. doc. Pranas Žaliukas, KTU priėmimo skyriaus vedėjas, doc. Saulius Raila,  KTU fundamentaliųjų mokslų fakulteto prodekanė, doc. Živilė Rutkūnienė, šio fakulteto lektoriai Kristina Lukoševičiūtė ir Mantas Landauskas. Visą dieną mokiniams vyko pamokos temomis „Kaip pažadinti moksleivį per matematikos pamoką?“, „Nanotechnologijos. Kas tai?“, „Matematikos galvosūkiai ir paradoksai“. Moksleiviai, kartu su mokytojus pakeitusiais svečiais, nagrinėjo opias šiandienos mokslo ir studijų perspektyvas, įvairių sričių pritaikymo galimybes. Moksleiviams užduoti ir namų darbai, kuriuos jie turėjo pristatyti po savaitės  nuvykę į KTU ten dirbantiems dėstytojams ir studentams.

Iškilmingoje aplinkoje pasirašyta dviejų ugdymo institucijų bendradarbiavimo sutartis. Kauno technologijų universiteto ir Alsėdžių vidurinės mokyklos bendradarbiavimo sutartis - kol kas vienintelė tokia rajone tarp švietimo įstaigų. Šia sutartimi  universitetas įsipareigoja testuoti visus to norinčius mokinius iš matematikos ir fizikos pagal programas, užtikrinančias sėkmingas studijas universitete. Teikti matematikos, fizikos, chemijos,  informatikos ir ekonomikos mokytojams dalykinę bei metodinę paramą, rengti bendras metodines priemones, padėti mokyklai technizuoti ugdymo procesą. Mokyklos mokiniai bus kviečiami dalyvauti Universiteto olimpiadose ir konkursuose. Mokykla įsipareigojo ugdomajame procese gvildenti inžinerijos reikšmę modernioje visuomenėje, sudaryti galimybę individualius mokinių ugdymo planus derinti su būsimomis studijomis universitete.

Renginių ciklo  „Mokausi, kad sužinočiau“ metu viena diena buvo skirta fizikos mokslams. Vilniaus Universiteto Fizikos fakulteto studentų mokslinė draugija, vadovaujama Vytauto Aukštikalnio, mokykloje pristatė unikalią šou programą „Įdomiosios fizikos eksperimentai“. Moksleiviai nebijodami galėjo prisiliesti prie gamtos jėgų, kurios valdo mūsų pasaulį. Šios programos metu pristatyti elektromagnetiniai reiškiniai, giroskopinės jėgos, milžiniškas skysto azoto šaltis ir kiti smagūs dalykai, apie kuriuos iki šiol žinota  tik iš  mokyklinių vadovėlių, o renginių metu visi norintys galėjo tai išbandyti patys.

Dar viena mokslo populiarinimo diena buvo skirta biochemijos mokslams. Temą „Ar saldus mokslininko gyvenimas“ moksleiviai nagrinėjo kartu su Oslo (Norvegija) universiteto moksline bendradarbe dr. Raimonda Viburiene. Mokslininkė, šiuo metu vykdanti tyrimus su cukraus molekulėmis, moksleiviams įdomiai ir įtaigiai pasakojo apie šiuolaikinius mokslinius tyrimus, mokslininko kasdienybę,  supažindino su kokiais prietaisais ir kokiose laboratorijose atliekami tyrimai. itin daug dėmesio skirta klausimams apie gerąsias ir blogąsias bakterijas kurios saugo mūsų organizmą, o kurių reikėtų pasisaugoti mums. Moksleiviams buvo įdomu sužinoti kokių savybių reikia mokslininkui, į kokius dalykus reikėtų atkreipti dėmesį besimokant vidurinėje mokykloje. Alsėdžių vidurinės mokyklos projekto „Mokausi, kad sužinočiau“ darbo grupė vykdomus renginius ir viešnią iš Oslo pristatė ir mokyklos partneriams. Projekto dėka šias mokslininkės vedamas pamokas turėjo galimybę išgirsti ir Plungės Senamiesčio pagrindinės mokyklos, Telšių Vincento Borisevičiaus ir Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijų mokiniai. Apie saldų mokslininkų gyvenimą sužinojo beveik pustrečio šimto mokinių ir mokytojų.

Mokslo populiarinimo renginiuose dalyvaujantys mokiniai iš KTU dėstytojų  gautas užduotis vyko atlikti į Kauno technologijos universitetą. Fizikos, matematikos, chemijos laboratorinius darbus projekto dalyviai atliko KTU Fundamentaliųjų, Chemijos, Mechanikos ir mechatronikos fakultetuose. Jautėme didžiulę prodekano doc. Sauliaus Diliūno, doc. Ramūno Skvirecko, lektoriaus Nerijaus Baublio dėmesį ir pagalbą mėginant prakalbinti „robotus“ bei kitus nematytus studnetų ir dėstytojų kūrinius. Buvęs šio fakulteto absolventas, šiuo metu dirbantis UAB „GTV“ projektų vadovu Darius Liekmanis pristatė mokomąjį pranešimą „Šiuolaikinių pramonės mašinų vystimosi tendencijos“. Pačią įmonę pristatė ir vienintelis jos akcininkas, prof. habilituotų mokslų daktaras  Juozas Gecevičius.

Prof. habil. dr. Juozas Gecevičius - labiausiai tituluotas mokslininkas šalyje. Jis -Lietuvos inžinierius mechanikas, profesorius, habilituotas technologijos mokslų daktaras, mokslinių paslaugų bendrovės „GTV” įkūrėjas ir vadovas. Inžinierius, sėkmingai kuriantis naujas technologijas, technologinių įrenginių ir gamybos linijas. Už mechatronines ir įvairias kitokio pobūdžio inovacijas J. Gecevičius yra pelnęs ir tarptautinį pripažinimą. Išradėjo intuicija ir talentas jam padėjo tapti patikimu tarpininku tarp mokslo, pramonės ir verslo. Jo įkurtos ir vadovaujamos bendrovės užsakovų spektras labai platus: 237 išradimų autorius J. Gecevičius kuria tiek žymiausioms Lietuvos, tiek ir pasaulinėms kompanijoms („Siemens“ ir kt.). Pamatęs didžiulę mūsų komandą įmonės vadovas sakė, kad tai pirma tokia didelė delegacija jo įmonėje, tačiau visiems užteko ir vietos, ir veiklos, ir malonių atradimų, ir naujų supratimų. Po susitikimo mokiniai sakė, kad pirmą kartą bendraujant su tikrais mokslininkais kūrėjais, pajuto šiems žmonėms didžiulę pagarbą.  Itin įdomu buvo žinoti kokius kelius tenka nueiti mokslininkui kūrėjui, norint užpatentuoti savo darbą.

Gautomis žiniomis vyresniųjų klasių mokiniai dalijasi su žemesniųjų klasių mokiniais. Ir vieni, ir kiti rezultatais ir bendravimu liko patenkinti. paskutinėmis renginių ciklo dienomis susirinkusi projekto darbo grupė ir aktyviausi projekto dalyviai aptarė vykusius renginius, rengė pristatymus Žemaitijos televizijai, regiono laikraščiams ir interneto svetainėms. Projektas rajone tapo matomas ir žinomas, tikėtina, kad jis bus tęsiamas.

„Visada žinojau, kad studijuosiu chemiją, bet tas buvimas laboratorijose, tas kvapas, bandymų darymas šią mano svajonę dar labiau sustiprino“ - sakė vienas iš projekto dalyvių, 12-kas Paulius Kačkauskas.

Daiva Gramalienė
Plungės rajono Alsėdžių vidurinė mokykla

Renginio nuotraukų galerija >>

Plungės rajono Alsėdžių vidurinės mokyklos mokslo populiarinimo renginiuose - garbingi svečiai ir netikėti atradimai

Nuo 2013 m. lapkričio 16 d. 10:00 val. iki 2013 m. lapkričio 30 d. 18:00 val.

Plungės rajono Alsėdžių vidurinė mokykla, laimėjusi finansavimą, vykdo Mokslo populiarinimo renginių ciklą „Mokausi, kad sužinočiau“.

Alsėdžių vidurinėje mokykloje didelis dėmesys skiriamas tiksliesiems mokslams. Kiekvienais metais mokyklos parengti moksleiviai tampa ne tik rajono, bet ir respublikinių olimpiadų nugalėtojais ar prizininkais. Šią vasarą Lenkijoje vykusioje tarptautinėje matematikų stovykloje „Kengūra 2013“ iš dešimties Lietuvos mokyklas atstovavusių moksleivių net du jaunieji matematikai buvo iš Alsėdžių. Skatindama, kad kuo daugiau mokinių sužinotų apie šiandieninius mokslininkų atradimus, jų darbo specifiką ir naujoves, mokykla  vykdo projektą, kuris tapo įvairių mokslo sričių pradžiamoksliu tiek jaunesniems, tiek vyresniems moksleiviams. Savo sukaupta patirtimi mokyklos kviesti svečiai dalijosi ne tik su Alsėdžių vidurinės mokyklos bendruomene. Svečius teko lydėti į Plungės Senamiesčio pagrindinę, Telšių Vincento Borisevičiaus ir Žemaitės, bei  Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijas.

Mokslo populiarinimo renginių  „Mokausi, kad sužinočiau“ labai gražia įžanga tapo iškilmingos Plungės rajono Alsėdžių vidurinės mokyklos ir Kauno technologijų universiteto bendradarbiavimo sutarties pasirašymas. Šiame renginyje dalyvavo itin gausus mokyklos bendruomenės būrys - pedagogai, moksleiviai, tėvai. Renginyje taip pat dalyvavo rajono savivaldybės metas Albinas Klimas bei rajono savivaldybės tarybos narys Audrius Klišonis, KTU studijų prorektorius, prof. doc. Pranas Žaliukas, KTU priėmimo skyriaus vedėjas, doc. Saulius Raila,  KTU fundamentaliųjų mokslų fakulteto prodekanė, doc. Živilė Rutkūnienė, šio fakulteto lektoriai Kristina Lukoševičiūtė ir Mantas Landauskas. Visą dieną mokiniams vyko pamokos temomis „Kaip pažadinti moksleivį per matematikos pamoką?“, „Nanotechnologijos. Kas tai?“, „Matematikos galvosūkiai ir paradoksai“. Moksleiviai, kartu su mokytojus pakeitusiais svečiais, nagrinėjo opias šiandienos mokslo ir studijų perspektyvas, įvairių sričių pritaikymo galimybes. Moksleiviams užduoti ir namų darbai, kuriuos jie turės pristatyti po savaitės  nuvykę į KTU ten dirbantiems dėstytojams ir studentams.

Po pietų visi svečiai ir mokyklos bendruomenė rinkosi būti neeilinio įvykio liudininkais. Iškilmingoje aplinkoje pasirašyta dviejų ugdymo institucijų bendradarbiavimo sutartis. Kauno technologijų universiteto ir Alsėdžių vidurinės mokyklos bendradarbiavimo sutartis - kol kas vienintelė tokia rajone tarp švietimo įstaigų. Šia sutartimi  universitetas įsipareigoja testuoti visus to norinčius mokinius iš matematikos ir fizikos pagal programas, užtikrinančias sėkmingas studijas universitete. Teikti matematikos, fizikos, chemijos,  informatikos ir ekonomikos mokytojams dalykinę bei metodinę paramą, rengti bendras metodines priemones, padėti mokyklai technizuoti ugdymo procesą. Mokyklos mokiniai bus kviečiami dalyvauti Universiteto olimpiadose ir konkursuose. Mokykla įsipareigojo ugdomajame procese gvildenti inžinerijos reikšmę modernioje visuomenėje, sudaryti galimybę individualius mokinių ugdymo planus derinti su būsimomis studijomis universitete.

Sutartį pasirašė Alsėdžių vidurinės mokyklos direktorius Leonas Mockūnas ir KTU studijų prorektorius prof. dr. Pranas Žiliukas. Abiejų įstaigų vadovai po sutarties pasirašymo kalbėjo, kad ši sutartis atvėrė naujas bendravimo, bendradarbiavimo galimybes. Pirmieji tai pajus mūsų moksleiviai, kuriems atsivers kitos studijų galimybės.

Renginių ciklo  „Mokausi, kad sužinočiau“ metu viena diena buvo skirta fizikos mokslams. Vilniaus Universiteto Fizikos fakulteto studentų mokslinė draugija, vadovaujama Vytauto Aukštikalnio, mokykloje pristatė unikalią šou programą „Įdomiosios fizikos eksperimentai“. Moksleiviai nebijodami galėjo prisiliesti prie gamtos jėgų, kurios valdo mūsų pasaulį.

Šios programos metu pristatyti elektromagnetiniai reiškiniai, giroskopinės jėgos, milžiniškas skysto azoto šaltis ir kiti smagūs dalykai, apie kuriuos iki šiol žinota  tik iš  mokyklinių vadovėlių, o renginių metu visi norintys galėjo tai išbandyti patys. Ši programa buvo pristatyta ir Telšių Žemaitės gimnazijoje. Įdomioji fizika sužadino 158 smalsuolius. Tikimės, kad  dalis moksleivių tikrai pamils šį mokslą.

Dar viena mokslo populiarinimo diena buvo skirta biochemijos mokslams. Temą „Ar saldus mokslininko gyvenimas“ moksleiviai nagrinėjo kartu su Oslo (Norvegija) universiteto moksline bendradarbe dr. Raimonda Viburiene.

Mokslininkė, šiuo metu vykdant tyrimus su cukraus molekulėmis, moksleiviams įdomiai ir įtaigiai pasakojo apie šiuolaikinius mokslinius tyrimus, mokslininko kasdienybę,  supažindino su kokiais prietaisais ir kokiose laboratorijose atliekami tyrimai. Moksleiviams buvo įdomu sužinoti kokių savybių reikia mokslininkui, į kokius dalykus reikėtų atkreipti dėmesį besimokant vidurinėje mokykloje.  Projekto dėka šias mokslininkės vedamas pamokas turėjo galimybę išgirsti ir Plungės Senamiesčio vidurinės mokyklos, Telšių Vincento Borisevičiaus ir Kretingos Jurgio Pabrėžos gimnazijų mokiniai. Apie saldų mokslininkų gyvenimą sužinojo beveik pustrečio šimto mokinių ir mokytojų.

Mokslo populiarinimo renginiai Alsėdžių vidurinėje mokykloje dar tęsiasi. Moksleivių laukia išvykos į Kauno technologijų universitetą. KTU studentai, dėstytojai ir mūsų moksleiviai atliks „Įdomiuosius eksperimentus“, lankysis mechanikos ir mechatronikos fakultetą baigusių studentų įkurtoje UAB „GTV“. Šioje įmonėje mokiniai pamatys, kaip iš teorinių pamąstymų gimsta originalios idėjos.

Daiva Gramalienė, Plungės rajono Alsėdžių vidurinė mokykla.

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.   

„MOKSLO NAUJOVĖS BIOFIZIKOS IR BIOCHEMIJOS SRITYSE“

Nuo 2013 m. lapkričio 14 d. 08:00 val. iki 2013 m. lapkričio 18 d. 16:00 val.

Ankstyvą spalio 16- osios  rytą III-IV klasių mokiniai ir jų gamtos mokslų mokytojai išsiruošė į ekskursiją Vilniuje, vykdydami  projektą,  ,,Mokslo  naujovės  biofizikos  ir  biochemijos  srityse‘‘.    Mokiniai  vyko  į Vilniaus  Edukologijos  universitetą,  biomedicinos fizikos laboratoriją,  patologijos  institutą, puslaidininkių institutą,   lazerių   laboratoriją.   Biologijos-chemijos   krypties moksleiviai  ekskursiją pradėjo Vilniaus Edukologijos universitete.  Ten  juos  pasitiko  docentas  Vytautas  Semaška.  Universitete  mokiniai  aplankė mikrobioloijos  laboratoriją,  kur  jau laukė  dėstytoja  Agnė  Rocienė. Ji  supažindino su kabinete veikiančiais prietaisais,  mikroskopais,  kokią  įrangą  naudoja  studentai  laboratorinių  darbų  metu,  parodė  kaip  ji  veikia. Papasakojo,  kaip iš daržovės  ar  vaisiaus  galima  išskirti  DNR.  Mūsų  gimnazistai,  naudodami  skystą  azotą, pabandė iš pelargonijos lapo išskirt DNR.  

Tai  pat  moksleiviai  užsuko  į  botanikos  sodą,  pamatė  labai  retus  augalus.  Sodelyje  buvo  gausu  sodinukų, kaktusų,  įvairių  gėlių,  citrinmedžių,  medvilnės  krūmų, kavamedžių.  Sodelyje  netrūko  ir  gigantinių augalų, tokių  kaip  didysis  bananas,  palmės.  Vėliau  mūsų  moksleiviai  aplankė  technologijos  specialybės  studentų darbų parodą, grožėjosi įdomiai pateiktais vabzdžių, paukščių gyvenimo ciklų pavyzdžiais.

Žmogaus  fiziologijos  laboratorijoje    docentas  Vytautas  Semaška,  papasakojo  apie  įvairius  fiziologinius procesus,  vykstančius  žmogaus  organizme.  Mokiniai  matavo  savo  plaučių  tūrį,  akyse  nusistatė  juodosios dėmės  dydį,  mokėsi  nusistatyti  kraujo  grupes.  Laikas  universitete  neprailgo. Docentas  V.  Semaška moksleivius pakvietė atvykti ir kitais metais, atlikti įvairias praktines fiziologines užduotis.  

Vėliau  moksleiviai  išskubėjo  į  biomedicinos  fizikos  laboratoriją  ir  patologijos  institutą.  Laboratorijoje doktorantas   Vytautas   Kulvietis   moksleiviams   pasakojo,   kaip   tyrimo   objektai   užkrečiami   vėžinėmis ląstelėmis,  kaip    vyksta  jų  švytinimai,  kaip  šį  tyrimą  galima  pritaikyti  žmogaus  organizmui.  Kitose laboratorijose  mokiniai  stebėjo  kaip  veikia  lazeris,  ląsteles  pro  šviesinį  fluorescencinį  mikroskopą,  kaip vaistai  kaupiasi  nano  dalelėse.    Šiose laboratorijose  daugiausia  vyksta  tyrimai  su  gyvūnais  (žiurkytėmis), išbandomi švitinimai, „nano“  dalelių  įvedimas. Biofizikos  laboratorijoje  buvo  pristatytas vienintelis Lietuvoje ir Pabaltyje veikiantis vivoskopas (prietaisas kuris tiria apgamus).

Valstybiniame patologijos centre mokiniai susipažino su biopsine ir operacine medžiaga , citopatologijos ir autopsiniai tyrimais. Teko pamatyti centre taikomus molekulinės patologijos metodus, įdiegtą „skystų terpių“ plonasluoksnės citologijos  technologiją.  Taip  pat,  kaip  galima  nustatyti  onkogeninius  žmogaus  papilomos viruso  tipus,  gimdos  kaklelio  vėžį.  VPC  vis  plačiau  naudoja  skaitmenines  patologijos  technologijas, leidžiančios  taikyti  vaizdo  analizės  metodus  ir  telekonsultacijas.  Mokiniai  turėjo  nepaprastą  galimybę pamatyti, žmogaus organus po operacijos, mėginių paruošimą archyvavimui, daugybę skirtingų laboratorijų. Visa grupė liki sužavėta, pamatė tai, ką eiliniam žmogui būtų sunku pamatyti.   

Kita    III-IV  klasių  mokinių  grupė  aplankė  Puslaidininkių  Fizikos  instituto  laboratorijas,  susipažino  su mokslininkų pasiekimais. Stebėjo atliekamus eksperimentus su šviesa. Susipažino su  „elektronine nosimi“,  puslaidininkių panaudojimu   meteorologijoje,   telefoniniame   ir   internetiniame   ryšyje,   bei   lazeriniuose tyrimuose.

Taip pat grupė mokinių aplankė Lietuvos lazerių tyrimo centrą. Docentas M. Vengris supažindino su lazerio veikimu, lazerinių prietaisų taikymo sritimis: technikoje, medicinoje, genetikoje.

Lazerių technologijos laboratorijoje doktorantas K. Radeckas parodė, kaip graviruojama. lazeriniu spinduliu. Mokiniai turėjo galimybę ant telefonų išsigraviruoti norimą vaizdą. Taip pat supažindino su lazerio šviesos savybių tyrinėjimu.

Mokiniai, susipažinę su puslaidinikių bei lazerinių prietaisų panaudojimu, gavę biomedicinių žinių, parengė pristatymus klasėse gamtos mokslų pamokose.
 
Panevėžio „Minties“ gimnazija,
Gamtos mokslų metodinė grupė, 2013 m. spalio 14-18 dienos

Renginio aprašymas su nuotraukomis >>

Renginio nuotraukų galerija >>

Renginys surengtas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginiui „Mano pirmieji tyrinėjimai“ pasibaigus

Nuo 2013 m. lapkričio 7 d. 10:00 val. iki 2014 m. 24 d. 17:00 val.

Biržų „Saulės“ gimnazijoje tiriamųjų darbų konferencija baigėsi beveik keturis mėnesius trūkęs projektas „Mano pirmieji tyrinėjimai“. Šia tiriamąja projektine veikla buvo siekiama ugdyti kūrybingą, besidomintį pasaulio pažinimu, galintį atskleisti individualius savo gebėjimus ir bendradarbiaujantį mokinį.

Projekte dalyvavo 73 antrųjų klasių mokiniai, jų darbams vadovavo 15 mokytojų. Projektą koordinavo fizikos mokytoja Astra Korsakienė, darbo grupėje dirbo mokytojos Rasa Virinienė, Danguolė Kazakevičienė, Danutė Balčiūnienė.

Gimnazistai lankėsi Puslaidininkių fizikos institute, Fizinių ir technologijos mokslų centro chemijos institute, KTU Panevėžio institute  ir Vilniaus Universitete. Susitikimų su mokslininkais metu mokiniai susipažino su mokslinių tyrinėjimų kryptimis, metodais, Lietuvos mokslininkų dalyvavimu įvairiuose tarptautiniuose projektuose, mokslininko darbo ypatumais, studijų galimybėmis. Pažintinių išvykų metu mokiniai ne tik susipažino su mokslininko darbu savitumais ir perspektyvomis, bet ir rado idėjų ir konsultantų savo pirmiesiems tyrinėjimams.

Ypač didelio susidomėjimo susilaukė paskaitų ciklas: „Mikrosistemos: mažų daiktų pasaulis“, lektorius - doc. dr. Darius Viržonis, KTU Elektros inžinerijos katedros dėstytojas; „Robotikos raida Lietuvoje“- KTU Panevėžio instituto robotikos laboratorijos vyr. laborantas; „Žmonės žiūri į dangų“- VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto paskaitininkas.

Antrasis projekto etapas buvo skirtas mokinių tiriamajai veiklai vykdyti. Gimnazistai galėjo laisvai pasirinkti darbo sritį, temą, darbo vadovą bei konsultantą. Šiais metais daugiausiai mokinių rinkosi gamtos mokslų sritį. Tiriamoji veikla parsidėjo literatūrą pasirinkta tema skaitymo. Po to mokiniai planavo ir atliko tyrimą ar stebėjimą, filmavo ir fotografavo savo tyrimą, kaupė duomenis, juos sistemino, analizavo, darė išvadas, kūrė skaidres, filmus, ruošėsi pristatymams.

Darbų vertinimui vadovavo matematikos mokytoja Rasa Virinienė. Sausio 15 ir 16 dienomis antrokai savo darbus pristatė sekcijose. Daugelis mokinių jaudinosi viešai pristatydami savo darbus, nerimavo laukdami kitų mokinių bei komisijos įvertinimo. Baigiamajai konferencijai buvo atrinkta   įdomių bei aktualių darbų.

Baigiamoji projekto „Mano pirmieji tyrinėjimai“ konferencija prasidėjo KTU mokslininkų paskaita  „Robotikos raida Lietuvoje“. Po to mokiniai atidžiai klausėsi geriausių tiriamųjų darbų pristatymų, negailėjo gero žodžio ir plojimų patikusiems pranešėjams, kartu išgyveno pažinimo džiaugsmą bei patyrė pasididžiavimo jausmą.

Darbai buvo vertinami atsižvelgiant į pasirinktos temos aktualumą, tyrimo metodo originalumą, sugebėjimą įrodyti iškeltą hipotezę, moksliškumą ir kūrybiškumą, darbo pateikimo kultūrą. Vertinimo komisija, atsižvelgdama į žiūrovų nuomonę, šių mokslo metų projekto „Mano pirmieji tyrinėjimai“ geriausiai pripažino šiuos gimnazistų darbus: Evos Niedvaraitės, Dariaus Tamulėno „Pupelės šaknų ir stiebo augimo reakcija į žemės trauką“(mokyt. A. Ulevičienė), Manto Braždžionio, Manto Čepulio „Motociklo stabdymo kelią lemiantys veiksniai“(mokyt. A. Korsakienė), Justo Ratkevičiaus, Igno Zaukevičiaus „Ar floppy gali groti?“ (mokyt. E. Ranonis), Eriko Mizinsovo, Edvino Balčiūno „Bevielių kompiuterinių tinklų apsauga“(mokyt. E. Ranonis), Ramutės Kalpokaitės,  Evaldo Štrėmo „Elektromagnetinių bangų poveikis augalų dygimui ir augimui“(mokyt. A. Korsakienė).

Žiūrovų simpatijų sulaukusių darbų autoriai: Aurelija Gasiūnaitė, Skaidrė Petrauskaitė „Augalų įsišaknijimas“; Jaunius Risakovas, Edvinas Zareckas „Acto rūgšties įtaka kiaušinio lukštui“; Arminas Remeika, Dovydas Šarkiūnas „Elektros energija iš vaisių ir daržovių“; Dovydas Jurkonis, Erikas Kėvišas „Stabdymo kelio priklausomybė nuo masės ir kelio dangos nustatymas“; Gajus Brazionis, Rokas Ranonis „Dziudo, pagrįstas fizikos dėsniais“; Agnė Balčiūnaitė, Eglė Baradinskaitė „Ar mes priklausomi nuo prekinių ženklų?“. Visa metodinė medžiaga ir mokinių tiriamieji darbai įrašyti į kompaktinę plokštelę.

Renginių ciklo  renginiai finansuojami pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslo populiarinimo renginių ciklas „Tiriame ir kuriame“

Nuo 2013 m. 27 d. 18:00 val. iki 2013 m. gruodžio 29 d. 22:00 val.

Kelmės r. Vaiguvos Vlado Šimkaus vidurinėje mokykloje baigtas vykdyti mokslo populiarinimo renginių ciklas „Tiriame ir kuriame“. 2013-09-27 mokykloje įvyko „Tyrėjų naktis“. Šiame renginyje veikė edukacinės-tiriamosios laboratorijos - „Fizikų-astronomų laboratorija“,  „Chemijos stebukladariai“, „Biologai-ekologai“, „Metraštininkų studija“, „Galvočių studija“, „Debatų apskritasis stalas“. Mokiniai dirbo pagal amžiaus grupes ir savo pomėgius, kiekvienoje laboratorijoje jie atliko tyrimus, bandymus, ieškojo informacijos, taikė savo žinias praktikoje supančioje aplinkoje.

„Fizikų - astronomų laboratorijoje“ dirbę mokiniai fotografavo žvaigždėtą dangų, ieškojo žvaigždynų, sudarinėjo žvaigždėlapius. Fizikai taip pat nagrinėjo elektros kelią nuo gimimo iki namų – buvo montuojama veikianti grandinė, stebimi elektros išlydžiai.

„Chemijos stebukladariai“ atliko įvairius bandymus, juos aptarė, analizavo.

„Biologai - ekologai" domėjosi  flora ir fauna Vaiguvos teritorijoje dieną ir naktį, ekologine situacija Vaiguvos seniūnijoje, geriamo  vandens kokybe Vaiguvoje. Jaunieji tyrėjai nustatinėjo nitratų kiekį gyventojų šuliniuose, stebėjo aplinkos užterštumas pagal užaugusių kerpių rūšį.

„Metraštininkų studijoje“ buvo renkama medžiaga  apie naujausius atradimus, mokslininkus.

„Galvočių ringe“ klasės rodė savo žinias apie  mokslo atradimus, žymiausius pasaulio ir Lietuvos mokslininkus, XXI amžiaus atradimus.

Vyresniųjų klasių komandos sėdo prie „Debatų apskrito stalo“ ir kalbėjosi tema „Lietuvos einšteinai, jaunoji karta ir mokslas“.

2013- 10-09-10 d.d - 19 mokinių apsilankė Molėtų observatorijoje, kur pasitikrino „Tyrėjų naktyje“ atliktus darbus, įgytas žinias. Mokiniai apžiūrėjo modernų teleskopą, observatorijos darbuotojas papasakojo apie dangaus kūnus, jų stebėjimą, demonstravo jų nuotraukas.

2013- 10-18 - 19 9-12 klasių mokinių apsilankė KTU laboratorijose, susitiko su mokslininku, ugdymo karjerai konsultante bei studentais. Mokiniai kartu su studentais atliko bandymus, susipažino su mokslininko darbo ypatumais.

2013-11- 29 įvyko „Jaunųjų akademikų“ konferencija. Konferencijoje dalyvavo ŠU docentas, mokslų daktaras M.Stakvilevičius, Kelmės r. savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Z.Barakauskienė, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos  departamento Kelmės r. agentūros vyr. specialistas A.Guščikas, Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras D.Blinstrubis, Lietuvos gamtos fondo ekologas A.Gintaras, verslininkai P.Račkauskas, Z.Mikutis, 2012 m. geriausias rajono jaunasis ūkininkas M.Dargvainis.

Pirmojoje konferencijos dalyje mokiniai pristatė pateiktis „Svarbiausieji išradimai ir žymiausi  mokslininkai pasaulyje ir Lietuvoje, kurių darbai pakeitė mūsų gyvenimą“. Kalbėjo Mokslų daktaras M.Stakvilevičius. Po bendros dalies visi skirstėsi į 3 laboratorijas- fizikų, biologų-chemikų- ekologų ir ekonomistų verslininkų. Mokiniai pristatė savo tyrimų stebėjimų procesus ir rezultatus, svečiai komentavo mokinių darbus ir vedė pokalbius su laboratorijų dalyviais.

Fizikų sekcijoje dalyvavęs mokslų daktaras M.Stakvilevičius komentavo mokinių pristatymus „Nepaaiškinti reiškiniai“, „Fizika aplink mus“ ir kt., prokuroras D.Blinstrubis kalbėjo apie fizikos reikalingumą tyrėjų darbe. Gamtosaugininkai pasakojo apie ekologinę situaciją rajone, Lietuvoje. A.Gintaras pristatė LGF veiklą ir 2 knygas apie lūšių ir apuokų išsaugojimą Lietuvoje. Mokiniai pristatė nuotraukomis iliustruotas pateiktis apie šulinių vandenį Vaiguvoje, bendrą ekologinę situaciją miestelyje, florą ir fauną Vaiguvos seniūnijoje.

Verslininkai-ekonomistai pateikė darbus „Kur dingsta pinigai?“, „Verslo idėja“, „Pinigėnai“, o dalyvavę svečiai aiškino verslumo sampratą, savo karjeros pradžią, verslininkų darbo ypatumus.

Projekto vadovė  direktoriaus pavaduotoja ugdymui Salomėja Aginskienė.

Renginys finansuotas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslas su polėkiu

Nuo 2013 m. 27 d. 15:00 val. iki 2013 m. 31 d. 20:00 val.

Visą praėjusių metų rudenį, nuo pat rugsėjo iki gruodžio, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Studentų mokslinė draugija nenustygo vietoje ir stengėsi populiarinti mokslą. Buvo surengtos net trys „mokslo kavinės“ ir keturi studentų seminarai studentams.

„Mokslo kavinė“, kitaip populiariai vadinama Cafe Scientifique, nepaprastas ir itin įtraukiantis renginys. Renginio tikslas yra populiarinti mokslą jaunimui ir visuomenei pasikviečiant jį į jo mėgstamiausias vietas – kavines ir barus. Renginio metu žymus, patyręs ir vis dar smalsus arba jaunas, savo karjeros kelią pradėjęs perspektyvus mokslininkas lankytojams papasakoja apie savo tyrimų sritį – labai paprastai, tačiau aiškiai ir kiekvienam suprantamai. Argi nenuostabu viską girdėti iš pirmų lūpų? Po įdomaus įvado visad kyla ne mažiau įdomesnių diskusijų, pvz., kiek kainuotų sukurti lazerį, galintį nupjauti žolę arba pašildyti puodelį arbatos. ☺

Šiais metais fizikų organizuojama Cafe Scientifique vyko trijose skirtingose Vilniaus kavinėse ir trijomis skirtingomis temomis.

Rugsėjo pabaigoje, per Tyrėjų naktį „Coffee Inn“ vykusios mokslo kavinės lektorius dr. Karolis Tamošiūnas papasakojo apie materijos struktūrą, apie kurią dar visai palyginti žmonės nieko nežinojo. Žmonijos Visatos suvokimas bėgant amžiams smarkiai keitėsi, pažinimo ribos sparčiai plėtėsi, vienu metu iškart iki mums nematomo, neapčiuopiamo subatominio ir neaprėpiamai didelio kosminio pasaulių. Todėl dr. Karolis Tamošiūnas perdavė naujausias žinias apie subatomines daleles, žinoma, taip pat apie garsųjį Higso bozoną ir dalelių greitintuvus bei savo atliekamus kvarkgliuoninės plazmos tyrimus. 15min.lt renginį transliavo tiesiogiai, todėl prie jo prisijungti galėjo visi tuo metu sėdėję prie savo kompiuterių ekranų.

Lapkričio pradžioje „Savo kampo“ vyninėje vykusios „mokslo kavinės“ svečias Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto doktorantas Aleksejus Kononovičius papasakojo apie naujovišką fizikos šaką, pritaikančią fizikoje plačiai naudojamus statistinius metodus – rizikos fiziką. Rizikos fizika bando mums įprastas situacijas - automobilių spūstis,  balsavimą rinkimuose ar tiesiog kasdienį, pasirinkimų reikalaujantį ir kartais neracionalų žmogaus elgesį aprašyti moderniai – matematiniais-fizikiniais modeliais. Internete galite pasižiūrėti WEBseminarai.lt įamžintą ir apipavidalintą paskaitos-diskusijos video: http://webseminarai.lt/aleksejus-kononovicius-rizikos-fizika/.

Trečioji rudens-žiemos sezono Cafe Scientifique sutraukė būrį mokslo gerbėjų bare „BIX“ gruodžio pabaigoje, visai prieš šventes. Renginio lektorius dr. Kastytis Zubovas, ne kartą kviestas į VU FF SMD renginius ir daug prisidedantis prie mokslo populiarinimo, papasakojo apie juodąsias skyles ir galaktikų evoliuciją. Ši tema, ypač dominanti mokslinės fantastikos mėgėjus, pasirodo, yra išties mažai kam pažįstama, tačiau tyrinėjimams ypač imli sritis.Renginys, pasibaigęs smagia diskusija, taip pat yra įamžintas WEBseminarai.lt komandos ir greit pasirodys internete (ieškokite pavadinimu „Visi keliai veda į juodąją skylę“).

Fizikai studentai skyrė dėmesio populiarinti mokslą ir sau ypač artimoje aplinkoje – Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Fakulteto auditorijose vyko studentų seminarai studentams. Jų tikslas – perduoti vyresniųjų studentų patirtį jaunesniesiems, supažindinti su naujausiomis fizikinėmis technologijomis ir metodais, su kuriomis proga susitikti akis į akį bus dar bestudijuojant universitete. Be abejo, tai didžiulė nauda ir būsimiems mokslininkams ir tyrėjams, kurie tokiu būdu praktikuoja savo mokslinės komunikacijos įgūdžius.

Seminarų metu buvo apžvelgtos keturios itin skirtingos temos. Vytis Valentinavičius, VU Fizikos fakulteto absolventas, ėmėsi perduoti savo patirtį ir žinias pirmakursiams apie grafikų kūrimą, braižymą ir skaitymą – bet kuriam Fizikos fakulteto studentui naudingą ir ypač reikalingą dalyką.

Vilniaus universiteto magistrantas Kostas Sabulis, besispecializuojantis astrofizikoje, pasakojo apie astrofiziko gyvenimą, Visatą jo akimis bei pademonstravo, kaip astrofizikai kompiuterių (ir superkompiuterių) pagalba modeliuoja tik tik besikuriančius žvaigždžių spiečius.

Kitas VU Fizikos fakulteto magistrantas Rimantas Budriūnas apžvelgė ultra sparčių lazerinių impulsų perspektyvas ir naujausias jų panaudojimo koncepcijas seminare tema „Ekstremalioji lazerių fizika“. Daugeliui žinoma, kad Lietuva yra garsi savo mokslinių lazerių produkcija.

VU Fizikos fakulteto doktorantas, taip pat Studentų mokslinės draugijos senbūvis Vytautas Butkus, savo seminare kalbėjo apie mokslinę leidybą, reitingavimo ir indeksavimo ypatumus, jos svarbą šiuolaikiniam mokslui.

Džiaugiamės, kad pernai Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Studentų mokslinės draugijos organizuoti renginiai sulaukė tiek daug mokslo ištroškusių smalsuolių. Ne tik Vilniaus universiteto Fizikos fakultete, bet ir už jo ribų. Tikimės, kad ateinantys renginiai bus dar kokybiškesni ir dar labiau prisidės prie visuomeninės mokslo populiarinimo misijos.

Renginiai buvo finansuojami Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas", lėšomis.

Renginio nuotraukų galerija >>

GAMTOS MOKSLŲ MĖNUO KAIŠIADORIŲ A.BRAZAUSKO GIMNAZIJOJE

Nuo 2013 m. 27 d. 12:00 val. iki 2013 m. lapkričio 25 d. 17:00 val.

Jau antri metai gimnazijos mokiniai ir mokytojai dalyvauja mokslo ir technologijų populiarinimo projekte „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema". Šiais metais turėjome tikslą paskatinti mokinių domėjimąsi biomedicinos ir biotechnologijų mokslais, ugdyti mokinių tiriamojo darbo įgūdžius.

Rugsėjo 27 d. 120  I-IV gimnazijos klasių mokinių dalyvavo „Tyrėjų nakties“ renginiuose. Biologija besidomintys mokiniai ASU bandymų stotyje dalyvavo interaktyviose veiklose, ekskursijose, paskaitose apie eksperimentus agronomijoje, turėjo galimybę pasidauginti augalus in vitro, cheminių ir biocheminių tyrimų laboratorijoje mokiniai susipažino su biodegalų gamybos procesu, medžioklėtyros laboratorijoje - su gyvūnų amžiaus nustatymo metodais. KTU  organizuotuose renginiuose dalyvavo gimnazijos chemikai, jie turėjo galimybę susipažinti naujų pluoštų, maisto produktų gamybos technologijomis, piešti ant benzino, eksperimentuoti moksleivių laboratorijoje. Fizikai klausė paskaitas Molėtų astronomijos observatorijoje apie saulę, kometas, pro teleskopus galėjo pažvelgti į dangaus platybes.

2013-09-30- 2013-10-06 chemijos savaitė.
Chemijos savaitės metu mokiniai tyrė upės ir geriamo vandens kokybę, gamino bioplastiką. Tyrimų ir eksperimentų rezultatus pristatė baigiamojoje konferencijoje. 20 gimnazistų į EMP įmonę susipažinti su atliekų perdirbimo technologijomis. Spalio 5d. vyko bandymų vakaras, kuriame dalyvavo ir buvę gimnazistai.

2013-10-07- 2013-10-13 biologijos savaitė.
Mokiniai žiūrėjo ir aptarė mokslo populiarinimo filmus apie biologinės įvairovės išsaugojimą, žmogaus kūno galimybes, atliko mikrobiologijos tiriamuosius darbus, ištyrė gimnazijos aplinką. Organizavo ir dalyvavo protmūšyje spalio 11d.   

2013-10-14 2013-10-20 fizikos savaitė.
Mokiniai žiūrėjo ir aptarė mokslo populiarinimo filmus apie kosminės stoties paleidimą, dalelių greitintuvą ir apie žmogaus genomo tyrimus. Organizavo ir dirbo elektronikos dirbtuvėse.

Spalio 25d.  vykusioje konferencijoje 100 gimnazistų išklausė J.Baniukevič paskaitą apie tiriamojo darbo moksliškumą, R.Daugelavičiaus apie biotechnologijų panaudojimą sveikesniam gyvenimui. Savo tiriamuosius darbus konferencijoje pristatė ne tik mūsų, bet ir Alytaus Dainavos pagrindinės mokyklos, Kauno Jėzuitų gimnazijos gimnazistai. Konferencijos metu vyko ir stendinių pranešimų paroda, eksperimentus demonstravo ir aiškino VU studentai.

Daugiau nei 200 Kaišiadorių A.Brazausko gimnazijos mokinių susipažino su mokslo pasiekimais ir technologijomis, pagilino gamtamokslines kompetencijas, įgijo mokslinio tiriamojo darbo įgūdžių ir patirties dalyvaudami įvairiose MTP renginio veiklose. Informacija apie vykusius renginius paskelta gimnazijos tinklapyje, laikraštyje, rajoninėje spaudoje.

MTP renginys „Gamtos mokslų mėnuo Kaišiadorių A.Brazausko gimnazijoje“ finansuojamas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007-2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Renginiui „Sužinok, išbandyk, įgyvendink“ pasibaigus

Nuo 2013 m. 27 d. 12:00 val. iki 2013 m. 31 d. 17:00 val.

Renginio tikslas: ugdyti aktyvų, kūrybingą, atsakingą, pasitikintį savimi, kritiškai mąstantį, siekiantį žinių ir kūrybingai jas taikantį pilietį.

Pirmojo etapo metu savarankiškai pasinaudodami įvairiais informacijos šaltiniais mokiniai rinko informaciją apie naujausias technologijas istorijos, chemijos, biologijos, fizikos ir matematikos mokslų srityse Lietuvoje ir pasaulyje bei jų taikymą. Mokiniai savarankiškai pasirinkdami mokslo sritį suprato, kad naujų technologijų kūrimas nėra vienos mokslo šakos nuopelnas. Mokslininkai taikydami žinias ir dalindamiesi jomis tarpusavyje kuria naujas technologijas pačiose įvairiausiose pramonės šakose, medicinoje, statyboje, karyboje, informacinių technologijų pramonėje. Kad informacijos rinkimas apie naujausias technologijas nepasikartotų skatinome mokinius dalintis mintimis apie jų rastą informaciją. Chemijos mokytoja Rima Gricienė pasinaudojus teorija iš mokymų pagal mokinių jaunųjų tyrėjų vadovų mokymo programą „Jaunųjų tyrėjų mokslinio darbo pagrindai mokytojams“ paruošė skaidres paskaitai tema „Mokslinio pažinimo procesas“. Mokinius supažindino su mokslinio pažinimo tikslu, pažinimo proceso elementais ir moksliniame pažinime taikomais metodais ir specifinėmis priemonėmis. Informacijos rinkimas sudarė galimybes mokiniams suprasti mokslinės pažangos ir technologijų vystymosi įtaka visuomenės raidai ir gyvenimo kokybei, kaip naujos technologijos kasdien pamažu keičia mūsų darbo vietas ir darbo įpročius.

Antro etapo metu užregistravę rinktą informaciją mokiniai dalyvavo lankstinuko kūrimo ir pranešimo rengimo „Reikšmingiausi moksliniai tyrimai“ konkurse, kurio metu įvairiais metodais atskleidė savo mintis apie reikšmingiausius mokslinius tyrimus atliktus Lietuvoje ir pasaulyje. Pateikti 37 darbai ir iš jų atrinkti 28 darbai, kurie atitiko nustatytus reikalavimus: turinio apimties ir technologijų taikymo galimybių. Mokiniai aprašė nanotechnologijų reikšmę ir taikymą, pažangiausias medicinos naujienas – robotus, rinko informaciją apie švaresnį kurą, transporto priemones ir ozono taikymą, kaip išmanieji šilumos tinklai pradeda naują energijos revoliuciją, archeologinių radinių amžiaus šiuolaikinius datavimo metodus, vandens valymą ozono technologija.      

Apsilankę KTU moksleivių universitete mokiniai turėjo galimybę kūrybingai taikyti fizikos ir chemijos žinias atlikdami įvairių paviršių šiluminio spinduliavimo ir kaitrinės lemputės elektros energijos vertimo į regimąją šviesą efektyvumo tyrimą, o taip pat žmogaus akies optikos ir stiklo lūžio rodiklio nustatymą. Naudojant įvairius ir sudėtingus laboratorinius prietaisus stebėjo baterijos su vandenilio kuro elementu ir arkinio tilto konstrukcijų statinės apkrovos matavimus. 5 – 6 klasės mokiniai stebėjo kelis demonstruojamus įdomiuosius bandymus elektriniai ir šviesos reiškiniai. Užsiėmimo metu moksleivius supažindino su elektra, elektros srovės tekėjimu, fluoresencija  ir  jos pritaikomumu praktikoje.

KTU fizikos laboratorijose ir fizikos muziejuje mokiniai galėjo palyginti įvairius šiuolaikinius laboratorinius prietaisus su priemonėmis, kurios nebenaudojamos atliekant tyrimus, matavimus ir skaičiavimus. KTU chemijos technologijos fakultete lektorius dr. Jonas Damašius papasakojo apie tyrimus vykdomus Maisto produktų technologijos katedros laboratorijose ir naujas technologijas, kurias bus galima taikyti gaminant maisto produktus. Silikatų technologijos katedroje docentas dr. Irmantas Barauskas nuvedė moksleivius į naujai įrengtas laboratorijas  ir paaiškino modernių įrenginių veikimą ir jų taikymą atliekant tyrimus ir stebėjimus. Įdėmiai išklausę pasakojimo mokiniai tikrai prisimins procesų, vykstančių absorbcijos ir adsorbcijos aparatuose skirtumus, mokės paaiškinti distiliavimo esmę rektifikavimo kolonose. Išsiskiriant prodekanas doc. dr. Linas Miknius mokinius pakvietė atlikti nesudėtingus tiriamuosius darbus mokyklos laboratorijoje ir juos pratęsti atvykus į KTU laboratorijas.   

Nemokama išvyka į KTU moksleivių universitetą ir fizikos bei chemijos laboratorijas padarė didelę įtaką mokiniams ugdant jų kūrybiškumą ir gebėjimą savo žinias taikyti kitose mokymo srityse – istorijos, matematikos, geografijos, technologijų pamokose.  

Trečio etapo metu 8 ir 9 klasės mokiniai vadovaujami matematikos mokytojos Laimutės Paulauskienės pristatė konkurso laimėtojų lankstinukus ir pranešimus, o 5-6 klasės mokiniai vadovaujami fizikos mokytojo Virgilijaus Juknevičiaus - kelionės įspūdžius po KTU moksleivių universitetą, fizikos ir chemijos laboratorijas mokyklos bendruomenei. Fizikos kabinete 8 klasės mokiniai paruošė stendą „ Sužinos, išbandyk, įgyvendink“ naudodami lankstinukus, pranešimus ir nuotraukas iš ekskursijos po KTU moksleivių universitetą, fizikos ir chemijos laboratorijas. Renginio baigiamoji dalis pra viktorina „ Mokslo ir technologijų populiarinimas“, kuriai užduotis sudarė 12 klasės mokinės Justina Rimkutė ir Simona Usytė. Viktorinos laimėtojai apdovanoti saldžiais prizais. Visiems mokiniams dalyvavusiems renginyje „Sužinok, išbandyk, įgyvendink“ direktoriaus pavaduotoja Rosita Petkuvienė įteiktė padėkos raštus, o renginio vykdytoja Rima Gricienė atminimo dovanėles – rašiklius ir bloknotus.

Informaciją apie įvykusį renginį galima rasti Telšių rajono Luokės vidurinės mokyklos interneto svetainėje, sausio mėn. 23 dienos Telšių apskrities laikraštyje „ Kalvotoji Žemaitija“, o vasario mėn. bus ir  informaciniame leidinyje „Švietimo naujienos“.

Renginys finansuotas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

MOKSLO IDĖJA ILGAI SKLANDĖ MOKYKLOJE

Nuo 2013 m. 27 d. 12:00 val. iki 2014 m. 1 d. 17:00 val.

„Mokslas nebuvo ir niekuomet nebus užbaigta knyga. Kiekvienas svarbus laimėjimas iškelia naujų klausimų, o visokia raida ilgainiui susiduria su naujais, kaskart didesniais sunkumais“. (A. Einšteinas)

Projektinė veikla–neatsiejama mokyklos ugdymo proceso dalis. Šiais mokslo metais mūsų mokyklos bendruomenė prisijungė prie respublikinio mokslo ir technologijų populiarinimo projekto, vykdė MTP projektą „Renginių ciklas „Mokslininkas – ne profesija, o gyvenimo būdas“, kurio tikslas skatinti mokinių ir pedagogų domėjimąsi mokslo ir technikos naujovėmis, populiarinti šiuolaikines mokslines technologijas. Projekto vadovėms, direktorės pavaduotojai ugdymui Jolitai Gaučienei ir mokytojai metodininkei Astai Juchnevičienei norėjosi, kad šis projektas paliestų kiekvieną mokyklos bendruomenės narį,  todėlkilo idėja organizuoti daugumos mokomųjų dalykų (lietuvių kalbos ir literatūros, fizikos, chemijos, matematikos, istorijos, biologijos, astronomijos, dailės)  mokinių susitikimus su mokslininkais ir kitais specialistais.

Renginių ciklo veiklos buvo vykdomos skirtingose edukacinėse erdvėse: Kėdainių rajono maisto ir cheminės pramonės gamybose ir įmonėse, mokykloje. Projekto metu buvo pasirinkti įvairūs ugdymo metodai: išvažiuojamosios edukacinės pamokos, moksliniai projektiniai darbai, tiesioginis bendravimas su mokslininkais, piešinių konkursas, mokslo žinių konkursas, viktorina, interviu. Išvažiuojamosios edukacinės pamokos vyko: AB „Lifosa“, UAB „Kėdainių konservų fabrike“, UAB „Kėdainių vandenyse“, Kėdainių rajono Zabieliškio sąvartyne, UAB „Daumantai LT“, AB „Krekenavos agrofirmoje“, Kėdainių krematoriume. Pamokų metu mokiniai stebėjo gamybos procesus, diskutavo produkcijos pasiūlos ir paklausos klausimais, stebėjo cheminių laboratorijų atliekamų tyrimų procesus, aiškinosi apie atliekų rūšiavimą ir utilizavimą, stebėjo vandens biologinius ir cheminius valymo procesus, teiravosi apie ekologinius produktus, jų gaminimo teigiamus ir neigiamus aspektus.Aštuntokės Brigita ir Goda pasidžiaugė galimybe dalyvauti technologiniuose procesuose, tiesiogiai pamatyti ir išklausyti  išsamaus pasakojimo apie maisto pramonę, kitus gamybinius procesus. Tikėjo, kad tai ne tik suteikė žinių, kurias panaudos pamokose, bet ir padės planuojant ateities profesiją.

Šių mokslo metų pirmąjį pusmetį mokykla svetingai priėmė ir mokslo, ir meno žmones iš didžiųjų Lietuvos miestų. Įdomūs susitikimai keitė vienas kitą ir neleido nuslopti geroms mokinių bei mokytojų emocijoms. Šių susitikimų metu mokiniai susipažino su Kėdainių istorija, stebėjo chemijos ir fizikos bandymus, pabuvojo kūrybinėje kalvėje, turėjo galimybę apsilankyti sferiniame planetariume ir stebėti edukacines pamokas, dalyvavo viktorinoje, diskutavo su rašytoju, susipažino su medicinos mokslo ypatumais.

Siekiant paįvairinti mokyklos neformalųjį švietimą, buvo organizuojamos šios veiklos: mokslo žinių konkursai, piešinių konkursas, kūrybinių darbų parodos, interviu su mokslininkais. Mokyklos jaunieji žurnalistai kalbino įvairių sričių mokslininkus, o parengtas straipsnis yra talpinamas mokyklos laikraštyje „Laiptai“. Tikimės, kad šios mokslininkų mintys padės mokiniams suvokti, kuo ypatingas mokslininko ar menininko pasaulis.

Mokslo žinių konkursai „Protų mūšiai“ vyko mokykloje ir už jos ribų.  Pradinių klasių mokiniai dalyvavo  piešinių konkurse „Reikšmingiausi pasaulio mokslo išradimai“, o gražiausi darbai eksponuojamiKėdainių Švietimo pagalbos tarnyboje. Taip pat pradinių klasių mokiniai lavino vaizduotę per „nerimtuosius“ paišymus, o savo darbelius eksponavo mokyklos erdvėse.Gruodžio 4 d. mokykloje ilgai svečiavosi rašytojas, režisierius, dainų atlikėjas Vytautas V. Landsbergis. Nuotaikingame renginyje 4–6 klasių mokiniai kūrė pasaką, dainavo lietuvių liaudies dainas. Su vyresniųjų klasių mokiniais rašytojas kalbėjo patriotinėmis temomis, pasakojo apie režisieriaus darbą. Susitikimas su Vytautu V. Landsbergiu mokiniams tapo tikromis „Knygų Kalėdomis“ – autorius pristatė naujausią savo kūrybą.Miglė iš 6 B klasės sakė: „Buvo įdomu sužinoti, kaip V.V. Landsbergis rašo knygas, kaip S. Ach kuria piešinius, iliustruoja knygas, o labiausiai džiugino galimybė dalyvauti kūrybinėje veikloje. Kai kurie mano bendraklasiai negalėjo patikėti, kad ir jie gali kurti“. 5-6 klasių mokiniai atliko mokslinius-kūrybinius darbus, kurie buvo eksponuojami mokyklos erdvėse („Kristalų auginimas ir pritaikymas mus supančioje aplinkoje“, „Pasivaikščiojimas miške“, „Auginame pelėsį“).

Įgyvendinus projektą, mokiniai įgijo naujų žinių apie mokslo pasiekimus. Šias žinias gali pritaikyti atlikdami mokslinius - tiriamuosius darbus įvairių dalykų pamokose, tiesioginis bendravimas su mokslo srities atstovais sustiprino motyvaciją mokytis, siekti, domėtis, ieškoti. Suteikė žinių karjeros ugdymui. Kartu su mokiniais ir mokytojais tikime mokslo populiarinimo mokykloje veiklos tęstinumo nauda!

Renginys vykdomas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.  

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslinių vizualizacijų paroda „Art in Science“

Nuo 2013 m. 26 d. 16:00 val. iki 2013 m. lapkričio 26 d. 17:00 val.

„Art in Science“ – tai projektas, kuriuo siekiama pristatyti Lietuvos ir užsienio laboratorijose dirbančių mokslininkų, studentų ir Lietuvos įmonių veiklą ir jos sąsajas su menu. Pagrindinė mintis buvo eksponuoti gražiausius ir įdomiausius projekte dalyvavusius mokslinius vaizdus. Paroda vyko rugsėjo 26 – spalio 26 dienomis Vilniuje ir Klaipėdoje. Dabar yra tęsiama po projektinė veikla ir vizualizacijos yra eksponuojamos kitose Lietuvos vietose.

Projektą „Art in Science“ organizavusios VšĮ „Mokslas ir Menas“ komandos pagrindinis tikslas buvo  sudominti žmones mokslinėmis temomis, jas pateikiant netradicine forma – per meną. Buvo siekiama parodyti, kad Lietuvoje aktyviai vykdoma mokslinė veikla, kuri gali būti graži ir žavinga bet kuriam Lietuvos piliečiui.

Norėdami dalyvauti projekte, Lietuvos ir užsienio mokslininkai turėjo atsiųsti laboratorijose ar kitose mokslinėse erdvėse išgautus vaizdus, kurie atitinko mokslinį turinį bei meninę raišką. Taip buvo įgyvendintos dvi pagrindinės projekto idėjos – ne tik pristatyti mokslą kitu kampu (per meną), bet ir spręsti mokslo populiarinimo klausimą.  Darbai buvo priimami liepos 20 – rugsėjo 18 dienomis ir talpinami specialiai šiam projektui sukurtoje internetinėje erdvėje (http://mokslasirmenas.lt/art-in-science/). Aplankę projekto internetinę svetainę, žmonės galėjo atiduoti savo balsus už labiausiai patinkančius darbus ar įdomiausius aprašymus. Balsavimas vyko rugsėjo 1 – 18 dienomis.

Iš viso projektas sulaukė daugiau nei 70 mokslinių vizualizacijų iš įvairių laboratorijų, mokslinių įmonių bei entuziastų (http://mokslasirmenas.lt/art-in-science/galerija/). Juose vaizduojami mokslo objektai labai įvairūs – nuo žmogaus ląstelių sandaros iki optinių medžiagų pažeidimų lazeriu. Tačiau šie darbai išsiskiria spalvomis, struktūra, kompozicija ir kai kurie jų, be abejonės, gali būti vadinami menu.

Susumavus internetu gautus balsus bei komisijos vertinimus, buvo atrinkti 10 darbų. Šie darbai buvo pristatyti Vilniuje, Vilniaus universiteto Planetariume (rugsėjo 26 – spalio 10 dienomis) bei Klaipėdoje, Klaipėdos kultūrų ir komunikacijų centre (spalio 12 – 26 dienomis).

„Art in Science“ parodos komisiją sudarė 7 mokslo arba meno atstovai: prof. Gervydas Dieksnys, dr. Margarita Dobrynina, dr. Rytis Stanikūnas, dr. Viktorija Vaitkevičienė, Rasma Noreikytė, Lina Kusaitė bei Eglė Nedziskaitė. Komisijos nariai ne tik vertino, komentavo ir padėjo atrinkti įdomiausius darbus, bet dalyavo parodų metu vykusiuose renginiuose: diskusijose „Ką gali duoti mokslo ir meno samplaika?“ ir „Mokslo komunikacijos svarba ir būdai“ bei mokslinių komiksų piešimo dirbtuvėse.

Vykusios „tikros“ parodos metu, žmonės, gyvai apžiūrėję kūrinius, galėjo dar kartą atiduoti savo balsą. Šį kartą balsuoti buvo kviečiama už informatyviausią ir patraukliausią vizualizacijas. Išrinktų vizualizacijų autoriai Artūras Jazavita, Andrius Stonkus, Mathieu Massicotte buvo apdovanoti renginio partnerės, Britų tarybos Lietuvoje, įsteigtais prizais – knygomis apie mokslo ir meno svarbą.

Renginio dalyvių nuomone, pristatyti mokslą per meną buvo puikus sprendimas. Ši paroda gali pasigirti ne tik aktyviu žmonių balsavimu internetinėje erdvėje, bet ir nemažu renginių lankytojų skaičiumi.

Projektas buvo  finansuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>    

„Atverkime mokslo paslapčių skrynią“ Gelgaudiškio pagrindinėje mokykloje

Nuo 2013 m. 26 d. 10:00 val. iki 2013 m. lapkričio 26 d. 16:00 val.

Mokslo populiarinimo mėnuo„Atverkime mokslo paslapčių skrynią“  Gelgaudiškio pagrindinėje mokykloje 2013 m. rugsėjo 26 - spalio 26 dienomis

Jau antri metai mokykla dalyvauja mokslo ir technologijų populiarinimo projekte „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema". Šiais metais savo projektą pavadinome „Atverkime mokslo paslapčių skrynią“, turėdami tikslą giliau susipažinti su mokslo pasauliu, ugdyti vaikų ir pedagogų gebėjimą naudoti ir kūrybiškai taikyti naujausius chemijos, biologijos, geografijos, fizikos ir astronomijos mokslų pasiekimus ir informacines, laboratorines technologijas kasdieninėje veikloje bei ugdymo procese.

Rugsėjo 26 d. mokykloje vyko mokslo populiarinimo mėnesio atidarymas. Visai mokyklos bendruomenei  buvo pristatytas projekto renginių planas,  nurodytas finansavimo šaltinis. Klasėse vyko mokslo populiarinimo pamokos apie mokslo ir technikos pasiekimus atskirose mokslo šakose (fizikoje, biologijoje, chemijoje, informatikoje ir kt.) Lietuvoje bei pasaulyje. Pradinių klasių mokiniai po vieną ir grupėmis piešė piešinius tema „Žemė – žmonių planeta“. Jų piešiniuose atsispindi viskas: pokyčiai žemės gamtoje, gyventojų buityje, gyvenime. Gražiausių piešinių autoriai apdovanoti padėkos raštais ir atminimo dovanėlėmis.

Spalio 1-4 dienomis mokiniai atliko tiriamuosius darbus gamtoje. Tiriamųjų darbų tikslai: susipažinti su medžio aukščio nustatymo būdais, praktiškai nustatyti medžių, augančių prie mokyklos aukštį bei  priklausomybę tarp medžio aukščio ir jo amžiaus. Pirmiausia  biologijos kabinete mokiniai buvo supažindinti su darbo tikslais, uždaviniais ir darbo metodais. Praktiniai darbai buvo atliekami gamtoje. Vaikai dviem būdais: pasilenkus, per tarpkojį žiūrint į medžio viršūnę ir pagal įsmeigtos į žemę lazdos (lazdos ilgis yra žinomas) šešėlio ilgį, atlikę skaičiavimus, nustatė prie mokyklos augančių medžių aukštį. Taip pat pagal formulę, atsižvelgiant į medžių aukštį, išmoko nustatyti jų amžių.

Spalio 8 d. mokykloje vyko Tyrėjo diena, kurios tikslas buvo parodyti, kad mokslinius tyrimus galima daryti jau nuo mažens, o pasiryžusiems tapti jaunaisiais tyrėjais - padėti rasti idėjų jų moksliniams darbams ir jas įgyvendinti. Tyrėjo dienos metu lygiagrečiai vyko 4-ios skirtingos paskaitos, kurios buvo kartojamos 4 kartus. Mokyklos sporto salėje įsikūrusiame mobiliame planetariume mokiniai klausėsi  įdomios paskaitos „Aš ir visata“, modernia astronomijos įranga stebėjo dangaus objektus. Chemijos kabinete vaikai išbandė greitaveikę filmavimo kamerą, sužinojo apie jos paskirtį  užfiksuoti ypatingai greitus reiškinius aplinkoje ir po to sulėtintai juos stebėti bei kameros panaudojimo galimybes. Aktų salėje vyko paskaita apie šiuolaikinius robotus, rodomi mokomieji filmai  3 D formatu, mokiniai buvo supažindinami su  judesių registravimo sistema. Moksleiviai, kuriuos domina moksliniai tyrimai, klausėsi LSU Taikomosios fiziologijos ir kineziterapijos katedros dėstytojo biomedicinos mokslų profesoriaus Vytauto Streckio mokslinės paskaitos „Organizmo aktyvumo ir nuovargio pasireiškimo fizinio krūvio metu nustatymas“.  Šios mokslo dienos  metu 189 5–10 klasių moksleiviai ir 18 mokytojų turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su mokslininko profesija, mokslo pažanga, praktiškai išbandyti MT teikiamas galimybes.

Spalio 14 d. tarp 7-8 klasių moksleivių vyko gamtamokslinių dalykų protmūšis „Mokslo žinių karuselė“, kurio  tikslas -  pagilinti gamtamokslinių dalykų žinias. Protmūšiui naudotos „Tyrėjų nakties“ bei mokytojų ir vyresnių mokinių sukurtos  užduotys. Mokiniai turėjo atsakyti į klausimus, atspėti paveikslėliuose mikroskopu padidintus vaisius ar daržoves, pasakyti garsių mokslininkų pavardes ir kt. Ypač atkakli kova vyko tarp 8 klasių komandų.  Buvo sužaisti  trys turai ir trys pratęsimai. Kadangi, net po trijų pratęsimų, nugalėtojų tarp aštuntokų  nepavyko išaiškinti, nuspręsta, kad finale dalyvaus 8 klasių rinktinė komanda. Finale susikovė 7 a  ir 8 klasių jungtinė komandos. Po atkaklios kovos nugalėjo aštuntokai. Renginio rezultatas: mokiniai turiningai praleido laisvalaikį, pagilino fizikos, chemijos, biologijos žinias, parodė savo išprusimą gamtamokslinėje srityje. Šauniausiai pasirodę moksleiviai  apdovanoti atminimo dovanomis ir padėkos raštais.

Spalio 16 d. biologijos kabinete pradinių klasių mokiniams vyko užsiėmimas „Įdomieji eksperimentai“. Užsiėmimo tikslas: supažindinti pradinių klasių mokinius su paprastais tyrimais, kuriuos galima atlikti gamtoje, sužadinti jų smalsumą, norą tyrinėti. Biologijos mokytoja ir vyresnių klasių mokiniai (jaunieji tyrėjai) papasakojo mažiesiems  apie gamtamokslinius tyrimus, supažindino su mikroskopais, paaiškino kam jie naudojami. Vėliau parodė, kokius paprasčiausius tyrimus galima atlikti gamtoje, kartu atliko keletą  bandymų, stebėjo pro mikroskopą ląsteles.

Spalio 17 d. aštuntų klasių mokiniams chemijos pamoka  „Bandymai iš buitinių medžiagų“ vyko kitaip - ne kaip įprasta chemijos kabinete, bet gamtoje. Pamokos tikslas - supažindinti aštuntokus su cheminiais reiškiniais ir jų požymiais, naudojantis buitinėmis medžiagomis. Šios pamokos metu moksleiviai sužinojo, kad cheminės reakcijos gali vykti ne tik cheminėse laboratorijose, naudojant tik specialias medžiagas, bet  ir kasdieniniame mūsų gyvenime su gerai mums pažįstamomis buitinėmis medžiagomis. Rinkdami informaciją apie cheminių bandymų atlikimo technologiją, moksleiviai pagilino savo žinias chemijoje. Atlikdami savarankiškai pasirinktus bandymus ir dirbdami grupėse su savo draugais, pamatė, kaip įdomu tyrinėti, patyrė pažinimo džiaugsmą.

Spalio 18 d. grupė  6-9 klasių moksleivių išvyko į Vilnių  plačiau atverti mokslo paslapčių skrynią ir toliau plėsti savo akiratį, susipažįstant su mokslo ir technikos pasauliu. Ekskursijos tikslas: susipažinti su interaktyviomis mokslo ekspozicijomis, pagilinti fizikos, matematikos, astronomijos mokslų žinias. Programoje buvo numatyta Energetikos ir technikos muziejaus bei VU planetariumo lankymas. Energetikos ir technikos muziejuje mokiniai susipažino su muziejaus pasididžiavimu, pirmosios dar neseniai veikusios, Vilniaus centrinės elektrinės išlikusia autentiška  įranga. Vėliau gėrėjosi senoviškais automobiliais, pasimėgavo interaktyviomis mokslo ekspozicijomis. Visiems buvo įdomu sužinoti, kiek svertų Mėnulyje, pamatė, kaip susidaro žaibas ir kt. Moksleiviai sužinojo, kad  ant pastato stogo buvo įrengta vėjo ir saulės jėgainė, kuri padeda muziejui pristatyti ekologišką energetiką, naujas technologijas šioje srityje, o kartu pigiau tenkinti elektros energijos poreikius. VU planetariume mokiniai pagilino astronomijos žinias – stebėjo žvaigždynus, surado savo Zodiako ženklus, pažino didžiausias žvaigždes bei kitus visatos kūnus.

Spalio 21 d. 20 moksleivių vyko į ekskursiją į Šiaulius. Ekskursijos tikslas: aplankyti šokolado fabriko „Rūta“ muziejų, susipažinti su šokolado gaminimo istorija bei praktiškai pasimokyti gaminti šokolado gaminius. Mokiniai daug sužinojo apie ilgiausiai šalyje veikiantį saldainių fabriką „Rūta“, pamatė filmą apie šokolado gamybą ir, persikėlę į gamybines patalpas, edukacinio užsiėmimo „Saldžioji laboratorija“ metu patys pasimokė gaminti šokoladą.  Po edukacinės ekskursijos grožėjosi Šiaulių miesto įžymybėmis.

Spalio 22 d. 9-10 klasių mokiniai lankėsi KTU, kur susipažino su mikroskopų pasauliu, jų atsiradimo istorija, kūrėjais. Moksleivius sudomino sustiprintų studijų studentės Linos pravestas užsiėmimas apie mikroskopus (tamsaus lauko, optinius ir kt.), fizikos katedros doc. dr. Juditos Puišo paskaita, bandymai su poliarizuotais stiklais ir kt.  Mokiniai artimiau susipažino su fizikos mokslo pasiekimais, turėjo galimybę stebėti, kaip ir kokiais prietaisais atliekami šiandienos fizikos mokslo tyrimai. Vaikai patys galėjo mikroskopu stebėti įvairius audinius, pajusti, kaip veikia prietaisai. Paskaita papildė mokyklines fizikos žinias, leido trumpam pasijusti studentu ir pagalvoti apie savo būsimas studijas, profesiją. Pažintis su gabia ir darbščia studente Lina, jos pasakojimas, paskatinimas mokytis ir tikėti savo jėgomis neabejotinai turės teigiamos įtakos mokymosi motyvacijai.

Spalio 23 d.  septintos klasės moksleiviai atliko tiriamąjį darbą „Santykinio drėgnumo tyrimas mokyklos patalpose“. Darbo tikslas – nustatyti santykinį drėgnumą mokyklos patalpose, palyginti jį su Higienos normomis, padaryti išvadas, ar esamas drėgnumas nekenkia mokinių ir mokytojų sveikatai. Santykinį drėgnumą mokiniai matavo įvairiose mokyklos patalpose (klasėse, kabinetuose, koridoriuose). Matavimams buvo naudojamas prietaisas Velleman DVM401 4IN1 Multi-Function Environment Meter (Sound Level Meter). Šio tiriamojo darbo rezultatas: sužadintas mokinių smalsumas, noras atlikti tyrimus. Nustatyta, kad visose tirtose patalpose (17 patalpų) santykinis drėgnumas viršija leistinas higienos normas 20-30 proc. Padaryta išvada, kad reikia dažniau vėdinti patalpas, nes per didelis santykinis drėgnumas gali pakenkti mokinių sveikatai – kvėpavimo sistemai.

Spalio 24 d. mokykloje vyko konkurso „Mano/mūsų kelionė į žinių šalį“ darbų pristatymas. Konkurso tikslas buvo paskatinti moksleivius domėtis mokslo ir technikos pasiekimais, rinkti ir sisteminti medžiagą tyrinėti.  Aktyviausiai konkurse dalyvavo pradinių klasių mokiniai. Jie piešė, rinko medžiagą, ruošė PowerPoint pristatymus. Visus sužavėjo 2 a klasės mokinių darbas „Ką valgo kosmonautai?“, 3 klasės moksleivių darbas „Vaistažolių pagalba“ ir 3 b klasės iš plastilino ir modelino nulipintas didžiulis zoologijos sodas. O 6 b klasės mokiniai sukūrė „ Interneto svetainę „Lietuvių kalbos kursas 5-6 kl.“ ir visiems susirinkusiems pristatė šios  svetainės medį. Visi konkurse dalyvavę mokiniai buvo apdovanoti padėkos raštais ir atminimo dovanomis.

Visą mėnesį Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos mokiniai gyveno buvusių ir dar vyksiančių renginių nuotaikomis. Mokiniai, mokytojai, mokinių tėvai  susipažino su biologijos, chemijos, fizikos, geografijos, astronomijos mokslų bei kitų mokslo šakų pasiekimais ir naujomis technologijomis. Mokymo procese ir popamokinėje veikloje buvo panaudoti naujausi biologijos, chemijos, fizikos, geografijos mokslų pasiekimai ir informacinės bei laboratorinės technologijos. Į renginius įsitraukė ne tik gabūs moksleiviai, bet ir silpniau besimokantys bei mokiniai, turintys elgesio problemų. Juos pavyko sudominti įdomiomis paskaitomis, pamokomis, tyrimais, dėl ko pagerėjo pamokų lankomumas ir elgesys per pamokas. Gautas finansavimas leido į projekto veiklas įtraukti nemažai socialiai remiamų moksleivių. Mokiniai patenkinti įdomiomis veiklomis, džiaugiasi nemokamomis ekskursijomis, skaniais  pietumis ir  dovanomis.

Mokslo populiarinimo mėnuo „Atverkime mokslo paslapčių skrynią“ finansuojamas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007-2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

„Virtualios medijų dirbtuvės“ Šiaurės Lietuvos kolegijoje

Nuo 2013 m. 16 d. 12:00 val. iki 2014 m. 21 d. 17:00 val.

Šiaurės Lietuvos kolegija baigė įgyvendinti projektą „Virtualios medijų dirbtuvės“.

Mokslo ir technologijų populiarinimo projekto  veiklų įgyvendinimas buvo suskirstytas į tris etapus . Pirmojo projekto  etapo metu, moksleiviai iš penkių Šiaulių miesto ir rajono mokyklų, kūrė virtualius 3D objektus. Padedant specialistams ir mokydamiesi naudoti Skechup programą jie projektavo  savo ateities mokyklų, draugiškus aplinkai 3D modelius. Moksleiviai lankėsi užsiėmimuose kolegijoje, tačiau turėjo galimybę išbandyti ir sparčiai tobulėjantį studijų nuotoliniu būdu būdą – klausė paskaitas virtualiu būdu.

Antrojo projekto etapo metu visų projekto komandų sukurti 3D modeliai buvo pristatomi dalyvaujančių mokyklų bendruomenėms. Pristatymo renginiai ir parodų atidarymai surengti visose dalyvaujančiose mokyklose: Šiaulių miesto S. Šalkauskio, S. Daukanto ir Lieporių gimnazijose bei Radviliškio Lizdeikos ir Vaižganto gimnazijose. Susitikimų metu buvo pristatytos projekto veiklos, dalyviai dalijosi savo patirtimi ir įspūdžiais.

Trečiasis projekto etapas – balsavimas už geriausią 3D objektą. Kiekvienos gimnazijos komandos sukurtas  modelis unikalus, juose naudojamos skirtingos detalės ir siekiama įgyvendini skirtingas vizijas. Visi moksleivių parengti 3D objektai - saviti ir įdomūs. Socialinio tinklo Facebook paskyroje buvo surengtas balsavimas, kuriame visi norintys galėjo išreikšti nuomonė ir balsuoti už jų nuomone geriausią 3D objektą. Daugiausiai balsų surinko ir nugalėtoja tapo Lieporių mokyklos komanda.

Paskutinio susitikimo metu projekto dalyviai pasidalino įspūdžiais apie dalyvavimą, projekto veiklas, buvo įteikti prizai ir 3D spausdintuvu atspausdintas Lieporių mokyklos sukurtas modelis.

Renginys finansuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Seminaras „Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienos“ Šiaulių universiteto gimnazijoje

Nuo 2013 m. 13 d. 13:00 val. iki 2013 m. 13 d. 14:00 val.

2013 m. rugsėjo 13 d.  Šiaulių universiteto gimnazijos mokiniams surengtas Šiaulių universiteto gamtos mokslų fakulteto vyriausiojo metodininko Vacio Jankaus seminaras „Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienos“. Jo metu pristatytos Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienos, Šiaulių universiteto observatorija, žvaigždėlapiai, teleskopo veikimo principai. Stebėdami Šiaulių naktinį dangų, mokiniai susipažino su Mėnuliu, planetomis, žvaigždėmis.

Renginys surengtas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

KTU lektoriai jaunimui pristatė mokslo ir technologijų naujoves

Nuo 2013 m. 12 d. 13:00 val. iki 2013 m. 19 d. 14:00 val.

2013 metų rugsėjo mėn. 12, 16, 19 dienomis Kauno technologijos universitete vyko mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Intelektualiosios technologijos mokymuisi ir kūrybai", kuriame vyresniųjų klasių Lietuvos mokyklų moksleiviams buvo pristatytos mokslo ir technologijų naujovės, jų svarba švietime, technologijų panaudojimo aktualumas ir galimybės stiprinti besimokančiųjų gebėjimus taikyti šiuolaikines technologijas mokymesi ir kūryboje.

MTP renginį „Intelektualiosios technologijos mokymuisi ir kūrybai" sudarė trijų seminarų, kuriuos vedė universiteto dėstytojai, ciklas.

Rugsėjo 12 dieną vykusiame pirmajame renginio seminare „Įdomioji mechanika: nuo eksperimento iki išradimo“ dalyviai buvo supažindinti su šiuolaikinėmis konstravimo technologijomis, jų galimybėmis ir taikymu, kompiuterizuotų virtualaus projektavimo sistemomis ir jų privalumais, funkcionalumu ir pritaikomumu praktikoje. Lektoriai seminaro dalyvius įdomiai ir paprastai supažindino su fizikinių reiškinių modeliavimo programomis, Niutono mechanikos dėsniais, praktiškai demonstravo kompiuterių taikymo galimybes inžinerinio projektavimo srityje, esminius šiuolaikinių technologijų privalumus skaitmeninėje aplinkoje.

Rugsėjo 16 dieną vyko antrasis seminaras „Išmanieji įrenginiai: galimybių ribos“. Jo metu dalyviams buvo pristatytos išmaniųjų įrenginių galimybės, kurios palengvina bendravimą ir bendradarbiavimą, bei leidžia kurti naujas, papildyta realybe paremtas, mokymo priemones. Moksleiviai praktiškai susipažino su  planšetinių kompiuterių taikymu įvairių mokymosi disciplinų srityse ir kūryboje, sužinojo naujųjų technologijų privalumus ir išbandė mobiliąsias taikomąsias programas.

Renginys baigėsi seminaru „Muzika ir technologijos: muzikinės minties vystymasis", kuris įvyko rugsėjo 19 dieną. Jo metu dalyviai susipažino su garso suvokimo ir jo vystymo etapais iki sukurto muzikinio produkto,  esminiais naujųjų muzikos technologijų privalumais muzikos industrijos sferoje, muzikos mediją buvo pristatyta, kaip viena iš visuomenę paveikiausių medijų.

Viso renginio metu lektoriai skatino jaunimą domėtis naujomis technologijomis ir tiksliniu jų pritaikymu edukaciniame-kūrybiniame procese, kaip individualios saviraiškos ir techninių bei meninių gebėjimų lavinimo lygmenyse, diskutavo su seminarų dalyviais apie technologijų panaudojimo galimybes stiprinant besimokančiųjų kūrybiškumą bei mokymosi efektyvumą.

Renginyje akivaizdžiai dalyvavo per 50 moksleivių iš 28 Kauno miesto ir rajono mokyklų, pedagogai, mokslo darbuotojai. Kelios dešimtys moksleivių iš kitų miestų ir rajonų stebėjo tiesioginę transliaciją internetu.

Renginys surengtas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą "Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

RENGINYS „MOKYKLA. MOKINYS. MOKSLAS“

Nuo 2013 m. 9 d. 12:00 val. iki 2013 m. 1 d. 18:00 val.

Šių mokslo metų  pirmąjį pusmetį  Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijoje įgyvendintas projektas  „Mokykla. Mokinys. Mokslas.“ Projektas  finansuojamas iš  Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomo projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), pagal 2007 - 2013 m.  Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“. Projekto tikslas - tobulinti gebėjimus suprasti ir taikyti naujausius socialinių, fizinių, humanitarinių, biomedicininių mokslų ir technologijų pasiekimus.

Projekte buvo numatytos 4 edukacinės išvykos, kurių metu gimnazijos mokiniaisusipažino su socialinių, fizinių, humanitarinių, technologijų, biomedicininių mokslų pasiekimais, taikomomis naujausiomis technologijomis, moksline veikla. Projekte dalyvavo 200 mokinių.

Išvykos į Molėtus metu mokiniai aplankė Molėtų astronomijos observatoriją, sužinojo, kaip susidaro žvaigždės, ką stebi šios observatorijos darbuotojai. Dalyvaudami observatorijos organizuojamuose renginiuose, susipažino su astronomo profesija, galimybe daugiau pasigilinti į šios profesijos paslaptis.  Taip pat susipažino ir su  Etnokosmologijos muziejuje sukauptais eksponatais, kurie atspindi žmonių požiūrį į dangų ir pasaulį.  Naktį mokiniai stebėjo žvaigždes per veidrodinius teleskopus bei pamatė, kur yra zodiako ženklai, susipažino su darbuotojų atliekamais moksliniais tyrinėjimais. Kitą dieną mokiniai aplankė senovinę dangaus šviesulių stebyklą – šventvietę. Sužinojo, kaip dangaus šviesulius stebėjo mūsų protėviai, išgirdo daug įdomaus apie protėvių pagonišką pasaulėžiūrą, apie senovės lietuvių astronomijos žinias ir senąjį lietuvių zodiaką.

Išvykos į Kauną metu mokiniai lankėsi Vytauto Didžiojo universitete, ten susipažino su informatikos ir gamtos mokslų fakultete atliekamais  moksliniais darbais. Su mokiniais bendravo dėstytojai ir studentai. Mokiniai buvo ne tik pasyvūs stebėtojai, bet ir patys valdė  įrenginius planšetiniais kompiuteriais. Aplankė multimedijos, robotikos laboratorijas, susipažino su naujausiais moksliniais darbais, patys bandė sukonstruoti robotą. Mikroskopijos ir ląstelės laboratorijose per mikroskopą stebėjo ląsteles, įspūdį paliko vėžinių ląstelių tyrimo laboratorija ir ten atliekami naujausi tyrimai kovojant su vėžiu.

Vilniuje mokiniai aplankė Vilniaus Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedros baziliką, arkikatedros požemius,  Barboros Radvilaitės Žygimantienės, Aleksandro Jogailaičio, Elžbietos Žygimantienės, Vaclovo IV Vazos amžino poilsio vietas. Tyrinėjo Valerijono Protasevičiaus antkapio fragmentus, Jono Civinskio epitafiją. VU bibliotekoje apsilankė trijose puošniai bei įmantriai dekoruotuose bibliotekų salėse bei keturiuose kiemeliuose. P. Smuglevičiaus salėje išvydo senų išlikusių knygų parodą, pergamentų, istorinių asmenybių herbus, antspaudus, jų raštus. Lankėsi Baltojoje salėje, kopė į observatorijos bokštą.

Antrosios išvykos į Vilnių metu Vilniaus universitete mokiniams buvo organizuota archeologijos paskaita. Mokiniai diskutavo kultūros paveldo, paveldosaugos temomis. Paskaitą vedė VšĮ „Kultūros paveldo akademijos“ programų koordinatorius, archeologas Ramūnas Šmigelskas. Koordinatorius gimnazistus supažindino su archeologo darbu, jo specifika, darbo įrankiais, edukacinėmis programomis, vykdomais komerciniais ir moksliniais tyrimais (piliakalnių kasinėjimai, miesto, karių kapinių, senkapių tyrimai, architektūrinio paveldo tyrimai), kurių metu naudojama archeologijos mokslo įranga, taikoma naujausių tyrimų metodika. Archeologas papasakojo apie  skaitmenines ir lazerines technologijas, kurios leidžia sukurti naujus trimačius tikrovės modelius archeologijoje. Vėliau mokiniai apsilankė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyboje, kur buvo supažindinti su meteorologo darbo metodika, kliūtimis, gamtos sukeliamais paradoksais. Paskaitą skaitė ir su klimato kaitos problemomis bei migrantais, kurie kelia grėsmę mūsų ekosistemai, supažindino klimatologė Audronė Galvonaitė.

Įgyvendinus projektą, mokiniai įgijo naujų žinių apie mokslo pasiekimus, kurias gali pritaikyti atlikdami mokslinius - tiriamuosius darbus įvairių dalykų pamokose bei planuodami savo karjerą.

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslo ir technologijų populiarinimo renginiai „Mokslo spalvos“ Jonavos „Lietavos“ pagrindinėje mokykloje

Nuo 2013 m. 2 d. 12:00 val. iki 2013 m. gruodžio 28 d. 18:00 val.

Jonavos „Lietavos“ pagrindinė mokykla 2013 m. rugsėjo – lapkričio mėnesiais vykdė mokslo ir technologijų populiarinimo renginius „Mokslo spalvos“. Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių metu mokiniams buvo pristatyti įvairių sričių mokslai (socialiniai, biomedicinos ir technologijų). Skirtingoms veikloms ir temoms buvo suteikiamos asociacijos su įvairiomis spalvomis – raudona, oranžine, geltona, žalia, mėlyna ir violetine.

Rugsėjo 21 d. mokiniai vyko į edukacinį renginį VDU Kauno botanikos sode. Tai buvo pirmasis projekto „Mokslo spalvos“ etapas. Edukaciniame renginyje mokiniai susipažino su botanikos sodu ir augmenija, žiūrėjo BBC dokumentinį filmą apie tropinius miškus. Dirbdami kartu su mokslininkais mokiniai susipažino su aplinkos tyrimuose naudojamomis technologijomis, naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais atliko kūrybines užduotis.

Spalio 4-5 d. mokiniai vyko į edukacinę išvyką Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje. Išvykos metu mokiniai gilino žinias apie astronomiją, dangaus kūnų stebėjimą, kosmoso technologijų panaudojimą. Molėtų observatorijoje mokiniai susipažino su dangaus kūnų tyrimų istorija, apžiūrėjo didžiausią teleskopą, esantį Šiaurės Europoje.

Naktinės ekskursijos metu mokiniai buvo mokomi naudojantis teleskopu stebėti įvairius dangaus kūnus. Mokiniams taip pat buvo parodytos į Žemę nukritusio meteorito liekanos.
Kitą išvykos dieną mokinių laukė įvairios edukacinės veiklos. Naudodamiesi planšetiniais kompiuteriais mokiniai danguje ieškojo įvairių dangaus kūnų, juos piešė ir fotografavo. Dirbdami grupėmis mokiniai diskutavo, kaip šiuolaikinių technologijų svarbą gali pajusti kiekvienas žmogus.

Spalio 19 d. mokykloje vyko dar vienas mokslo populiarinimo renginys - architektūros kūrybinės dirbtuvės. Šeštadienio popietę su mokiniais dirbo jauni architektai iš Kauno, kurie ne tik pateikė įdomias architektūrines užduotis, bet ir entuziastingai bendravo. Dirbtuvių metu į tradicinę aplinką buvo pažvelgta naujomis akimis. Aptarėme, kuriuose aplinkiniuose pastatuose ar erdvėse vyksta mokinių susibūrimai po pamokų. Dalyviai patys pavaizdavo savo kasdieninį kelią į mokyklą, ir svarbiausius ten esančius objektus.

Spalio 26 d. mokiniai pamatė šiuolaikinių išmaniųjų technologijų kūrinius – LEGO robotus konstruktorius. Renginio metu mokiniams taip pat buvo pristatyta LEGO mokymosi sistema. Mokiniai susipažino su įvairių modelių robotais ir sužinojo kaip juos galima pritaikyti pamokose ir neformalioje veikloje. Mokiniai ne tik stebėjo, kaip robotai yra programuojami ir valdomi, bet ir patys prisidėjo prie šių procesų. Renginio metu mokiniai sužinojo, kur šiuolaikiniame pasaulyje yra pritaikomi robotai, diskutavo, kokios robotų panaudojimo galimybės bus ateityje. Norėdami, kad robotas atliktų vieną ar kitą komandą, mokiniai turėjo panaudoti ne tik informacinių technologijų, bet ir matematikos ar fizikos žinias.

Lapkričio 16 d. mokykloje mokslo objektu tapo patys mokiniai. Dalyvaudami psichologijos ir savęs pažinimo renginyje jie daugiau sužinojo apie save, savo elgesį, asmenybės tipą.

Renginio metu mokiniai mokėsi įvardinti savo savijautą, nes norint save kontroliuoti, pirmiausia reikia mokėti įsivardinti jausmus, kuriuos jauti. Mokiniai darė asmenybės testus ir analizavo jų rezultatus. Panaudojant stalo žaidimą „Grįžtamasis ryšys“, mokiniai atrado daugiau teigiamų charakterio bruožų, kurių jie turi. Taip pat renginio dalyviai turėjo progą sudalyvauti relaksacinėje vaizduotės kelionėje, kurios metu mokiniai geriau pažino savo norus ir baimes.

Lapkričio 23 d. mokiniai vyko į dar vieną mokslo populiarinimo renginių ciklo „Mokslo spalvos“ išvyką. Šį kartą mokiniai apsilankė Vilniuje esančiame energetikos ir technikos muziejuje bei aplankė saulės ir vėjo jėgaines.
Mokomosios ekskursijos metu mokiniai ne tik apžiūrėjo saulės ir vėjo jėgaines bei saulės šilumos kolektorius, bet ir susipažino su šiluminių ir atominių elektrinių veikimo principais, jų privalumais ir trūkumais. Po ekskursijos mokiniai aplankė muziejuje įrengtas interaktyviąsias ekspozicijas. Įvairūs spalvingi eksponatai ne tik demonstravo įvairius mokslinius metodus ir technikos išradimus, bet ir ugdė mokinių kūrybiškumą, norą eksperimentuoti.

Lapkričio 28 d. mokykloje vyko baigiamasis projekto „Mokslo spalvos“ forumas-konferencija. Renginio metu mokyklos bendruomenei ir svečiams iš kitų Lietuvos mokyklų buvo pristatyti šio projekto rezultatai. Dalyvavusieji šiame renginyje turėjo galimybę įdomiai ir netradiciškai susipažinti su architektūros, robotikos, psichologijos, astronomijos ir aplinkosaugos mokslais. Renginyje dalyvavę įvairių sričių mokslininkai ir specialistai visus susirinkusius supažindino su savo darbu ir atliekamais tyrimais. Mokiniams buvo paaiškinta, kokių galimybių suteikia jauno mokslininko gyvenimas ir kodėl yra verta būti kūrėjais.

Mokslo ir technologijų populiarinimo renginiuose „Mokslo spalvos“ dalyvavo daugiau nei 200 moksleivių, 20 pedagogų ir 5 mokslininkai bei mokslo institucijų darbuotojai.  Šio projekto metu mokiniams buvo siekiama parodyti, jog mokslas yra spalvingas, kūrybingas ir labai įdomus. Tai pajusti mokiniams padėjo įvairios praktinės užduotys, kurias atlikdami mokiniai lavino kūrybiškumo, komandinio darbo ir planavimo įgūdžius.

Jonavos „Lietavos“ pagrindinė mokykla vykdė mokslo populiarinimo renginių ciklą  „Mokslo spalvos“ pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2- ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai Lietuvoje

Nuo 2013 m. 1 d. 10:00 val. iki 2013 m. 19 d. 18:00 val.

Renginio tikslas: ugdyti vaikų ir bendruomenės narių energetinį išprusimą. Žinoti elektros energijos gavimo būdus Lietuvoje ir Marijampolės savivaldybėje. Renginio uždaviniai: 1. supažindinti su energetikos mokslo raida ir atsinaujinančiais elektros energijos būdais. Elektros energijos pritaikymą kasdieninėje veikloje bei mokymosi procese. 2. Užsiėmimų metu sukursime bendrą moksleiviui suprantamą elektrinių aprašymo ir pristatymo metodiką.

Renginį „Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai Lietuvoje“ sudarė dvi dalys: 1) trys tikslinės išvykos į Lietuvos elektrines ir konferencija, 7-10 klasių moksleiviai ir  2) pamoka „Elektra mūsų namuose ir iki jų“ 3-6 klasių moksleiviams.

Dalyviai Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos mokiniai ir pedagogai.  Pirmo ciklo užsiėmimų programa: įvadinė dalis užsiėmimai prieš išvykas — elektrinių tipai, sukūrėme jų aprašymų. Trijų išvykų metu aplankėme: I Klaipėdos krašte: Klaipėdos UAB „Geoterma“, Klaipėdos laikrodžių muziejų, Benaičių vėjo jėgainių parką; II Vilniaus krašte: Elektrėnų Kombinuoto ciklo bloką, Lietuvos energetikos muziejų (pirmąją termofikacinę elektrinę), bei VU fizikos fakulteto muziejų, optikos laboratoriją ir draugijos Alumnio šou paskaitą; III Kaune: Kruonio HAE, Kauno HE, Lietuvos energetikos instituto paskaitą  apie atsinaujinančius ir neatsinaujinančius energijos išteklius. Saulės ir vėjo energetiką. Surinktą medžiagą pateikėme plakatais (Power Point programa) (savaitę prieš konferenciją) ir pristatymų (Power Point) formomis pačios konferencijos metu. Konferencijos „Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai Lietuvoje“ dienotvarkė: Įžanga (S.Survilienė) (2 min); Mokyklos direktoriaus žodis (3 min); Svečio žodis (3 min); Moksleivių pranešimai: Kombinuoto ciklo blokas 7B (Aistė S. Ir Karolina J.) (3 min.); Kruonio HAE 7d (Eitvydas A.) (4 min); Kauno HE 7d (Evelina J.) (3 min); Vėjo jėgainė 8d  (Kamilė M.) (3 min); Geoterma 9a  (Mantas V.ir Aistė B) (3 min); Apibendrinimo pristatymas „Dešimt metų atgal“ (S.Survilienė) (3 min); Apdovanojimai aktyviausių projekto dalyvių (15 min). 2) pamoka „Elektra mūsų namuose ir iki jų“ 3-6 klasių moksleiviams. Pamoka sudaryta iš trijų dalių: 1. Teorinė — Elektros vaidmuo mūsų buityje ir Lietuvos elektrinės, Marijampolės savivaldybės hidroeletrinių pristatymas; 2. Demonstracinė — Transformatoriaus demonstravimas (elektros srovės savybių pristatymas: elektromagnetinės indukcijos, magnetinio ir šiluminio poveikių); 3. Eksperimentinė — Elektrinės grandinės iš baterijos, jungtuko, elektros lemputės ir trijų laidų sujungimas. Moksleivių paskatinimas dovanėlėmis, palinkėjimas stebėti mus supančią aplinką ir mokytis.

1. Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos moksleiviai ir pedagogai susipažinę su mokslo pasiekimais ir technologijomis. 2. Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos mokymo procese panaudoti naujausi energetikos mokslo pasiekimai ir technologijos. 3. 7-9 klasių moksleiviai paruošė plakatus ir pristatymus (Power Point programa), pristatė Lietuvos elektrines didelia auditorijai (aktų salėje konferencijos metu). 4. 3-6 klasių moksleiviai susipažino su Lietuvos ir Marijampolės savivaldybės elektrinėmis, elektros energijos patogumu pritaikant buityje, ugdė praktinius elektrinių grandinių jungimo įgūdžius. 5. renginius paviešinome mokyklos internetinėje svetainėje http://saltinio.lt/ (keturi straipsniai: du pavadinimu — Pažintinė kelionė, apie vėjo malūnus ir elektrą, septintokai — konferencijos pranešėjai ir nuotraukos), tai pat Marijampolės miesto laikraštyje „Suvalkietis“ gruodžio 7 dienos, straipsnis — Atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai.

Renginys finansuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

SMK stovykla „Mokslas ir technologijos - kūrybinei pažangai“

Nuo 2013 m. 27 d. 12:00 val. iki 2013 m. 29 d. 18:00 val.

 Rugpjūčio 27-29 dienomis Karklėje įvyko stovykla „Mokslas ir technologijos - kūrybinei pažangai“, į kurią susirinko moksleiviai iš 19 miestų ir miestelių (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Kėdainių, Vilkaviškio, Radviliškio, Utenos, Palangos, Kelmės, Šakių, Panevėžio, Mažeikių, Skuodo, Neringos, Telšių, Rokiškio, Vilkyškių, Jurbarko). Stovykloje moksleiviai sužinojo apie rinkodarą kaip mokslą, rinkos tyrimus bei jų svarbą, naujausias technologijas, medijų vaidmenį visuomenei. Įgytas teorines žinias stovyklos dalyviai pritaikė kurdami stovyklos draugo įmonės UAB „Mantinga“ trintų sriubų reklamą. Galima pasidžiaugti puikiais stovyklos rezultatais – sukurti net 8 reklaminiai filmukai.

Renginys „Stovykla „Mokslas ir technologijos - kūrybinei pažangai“ organizuojamas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą "Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

Gabiausi Lietuvos moksleiviai rinkosi į Molėtų astronomijos observatoriją

Nuo 2013 m. 18 d. 13:00 val. iki 2013 m. 25 d. 14:00 val.

Rugpjūčio 18 d. popietę į Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatoriją rinkosi gabiausi bei mokslui neabejingi moksleiviai iš įvairių Lietuvos regionų. Prasidėjo 10 – oji Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) organizuota vasaros mokykla „LJMS Vasara 2013“. Kaip teigia mokyklos organizatorius, LJMS tarybos narys Vytautas Čepas, pagrindinis šios tradicine tapusios iniciatyvos tikslas - plėtoti akademinius ryšius bei sukurti jaunųjų mokslininkų bendradarbiavimo tinklą, vienijantį moksleivius, besidominčius moksline veikla, jaunuosius mokslininkus (doktorantus) bei Lietuvoje žinomus ir užsienyje pripažintus mokslininkus, aktyviai dirbančius mokslinį darbą.
          

Kiekvieną dieną vasaros mokyklos dalyviai klausėsi patyrusių mokslininkų ir kitų tyrėjų bei lektorių paskaitų, lavino kūrybinį mąstymą, nuostabios gamtos apsuptyje, varžėsi žaisdami tinklinį ir kitus organizacinius žaidimus, diskutavo apie mokslinius tyrimus bei vadovaujami vadovų patys juos atliko ir pristatė.
          

„LJMS Vasara 2013“ prasidėjo pačių moksleivių prisistatymu tema ,,Ką aš darau ar noriu daryti moksle“, kurio metu kiekvienas moksleivis pristatė kokia mokslo sritimi domisi, kokius tyrimus yra atlikęs ir ką dar norėtų toje srityje nuveikti.
          

Paskaitos moksleiviams vyko įvairiausiomis temomis: nuo priešvėžinių vaistų paieškos iki juodųjų skylių fizikos supratimo. Mokyklos dalyviams paskaitas skaitė vieni geriausių savo sričių specialistų Lietuvoje. Moksleiviai taip pat buvo supažindinti su pažangiais mokslinių tyrimų pristatymo visuomenei būdais, ekologijos bei infekcinių ligų priešakiniais moksliniais tyrimais, energijos taupymo iššūkiais kuriuos siūlo šiuolaikinis mokslas.
          

„LJMS Vasara 2013“ metu moksleiviai atliko ir pristatė savo tiriamuosius darbus. Pasitelkus mokslinę aparatūrą, įvairius reagentus ir kitas moksliniams tyrimams atlikti reikalingas priemones bei mokslinius konsultantus moksleiviai tyrinėjo gana platų spektrą mokslinių tyrimų objektų - eglių, pušų ir kadagių spyglius, lapų spalvas, cinamono poveikį bulvių šaknų politeninėms chromosomoms, elektrostatinę plaukų įkrovą ir kt.
          

Ketvirtąją mokyklos dieną moksleiviams buvo suorganizuotos ekskursijos į UAB „Brolis semiconductors" ir „Arginta", Onkologijos instituto mokslinių tyrimų centrą, Vilniaus universiteto Lazerinių tyrimų centrą ir Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų institutą. Moksleiviai susipažino su ten vykdomais moksliniais tyrimais, apžiūrėjo laboratorijas, bendravo ir užmezgė kontaktus su jose dirbančiais  mokslininkais.
          

Mokyklą vainikavo baigiamasis vakaras, kurio metu visiems moksleiviams įteikti mokyklos baigimo dalyvio diplomai bei atmintukai su mokykloje skaitytų paskaitų medžiaga. LJMS Vasara 2013 baigėsi, tegyvuoja LJMS Vasara 2014 !

Renginys finansuotas pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

 

Renginio nuotraukų galerija >>

Pažintinės ekskursijos po Lietuvos aukštųjų technologijų įmones ir laboratorijas

Nuo 2013 m. 17 d. 12:00 val. iki 2013 m. 25 d. 16:00 val.

Renginio tikslai:
Mokslo, aukštųjų technologijų ir mokslininko profesijos pažinimas ir populiarumo didinimas.

Atliktos veiklos:
Suorganizavome 5 ekskursijas į 5 Lietuvos aukštųjų technologijų įmones ir laboratorijas. Su studentais aplankėme UAB Brolis Semiconductors, UAB Rubedo sistemos, UAB Precizika-MET SC, UAB Vittamed Technologijos, UAB Biotechpharma.

Programa:
Ekskursijų metu mokslininkai pristatė įmonių veiklas ir mokslo sritis, supažindino su laboratorijomis ir naudojama įranga. Paaiškino kaip atlieka mokslinius tyrimus, kaip kuria ir komercializuoja produktus, paslaugas. Dalyviai sužinojo, kokią vertę įmonių aukštosios technologijos sukuria žmonijai. Mokslininkai pasidalino mintimis apie padėtį Lietuvoje, šių mokslų ir kuriamų technologijų ateities galimybes, iššūkius, taip pat kokių žinių reikia, kad galima būtų sėkmingai dirbti šiose srityje. Studentai uždavė daugybę klausimų į kuriuos mokslininkai mielai atsakė. Mokslininkams Mokslo sriubos savanoriai padovanojo sukurtus mokslo populiarinimo plakatus „Neįmanoma yra įmanoma!“, „Kodėl jūra yra sūri, o ne saldi?“ ir  „Kada mes išsilaipinsime Marse?“. Taip pat užfiksavo ekskursijų akimirkas ir nuotraukas viešino populiariame socialiniame tinkle „Facebook“.

Gauti rezultatai:
Planuodami ekskursijas išsikėlėme šiuos uždavinius:

 - Susipažinti su Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių vykdoma veikla.

 - Sužinoti naujausius mokslo ir technologijų pasiekimus bei iššūkius.

 - Suvokti mokslo ir technologijų duodamą naudą.

 - Jaunimo užimtumo didinimas ir profesinis orientavimas.


Šio projekto rezultatai yra sėkmingai suorganizuotos 5 ekskursijos į Lietuvos aukštųjų technologijų įmones ir mūsų išsikeltų uždavinių įgyvendinimas. Ekskursijų metu studentai pamatė ir sužinojo kaip dirba Lietuvos mokslininkai, kaip mūsų šalyje kuriami pažangiausi pasaulyje produktai, paslaugos. Ekskursijų dalyviai pažino naujausius mokslo ir
technologijų pasiekimus, iššūkius, suvokė mokslo ir technologijų duodamą naudą žmonijai. Beveik visi įmonių vadovai išsakė problemą, kad jiems sunku surasti aukštos kvalifikacijos specialistų. Studentai sužinojo, kokių specialistų labiausiai reikia ir kokios yra darbo sąlygos. Padarėme tokią išvadą: kas Lietuvoje turi žinių ir noro, tas gali visam pasauliui kurti didžiulę vertę ir klestinčiai gyventi. Pinigų yra, trūksta žmogiškųjų išteklių. Įvertinę dalyvių nuotaikas ir atsiliepimus, nusprendėme ieškoti galimybių jas organizuoti ir kitais metais. Pažintinės ekskursijos visus sužavėjo ir įkvėpė! Daugiau nei 4000 tūkstančiai Mokslo sriubos žiūrovų per socialinį tinklą „Facebook“ pamatė paviešintas ekskursijų nuotraukas ir galimai susidomėjo Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių ir laboratorijų veikla.

Renginys finansuotas pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>

Fizinių mokslų ir technologijų dienai praūžus

Nuo 2012 m. gruodžio 14 d. 10:00 val. iki 2012 m. gruodžio 14 d. 17:00 val.

 

Siekiant populiarinti fizinius ir technologinius mokslus lapkričio 14d. Šiaulių Jovaro progimnazijoje vyko Fizinių mokslų ir technologijų diena. Renginyje dalyvavo daugiau kaip 120 trylikos – keturiolikos metų moksleivių iš Šiaulių Jovaro, Medelyno, Vinco Kudirkos, „Romuvos“, „Ragainės“, „Sandoros“ progimnazijų.

Renginio metu buvo organizuoti susitikimai – pamokos su fizinių ir technologinių mokslų mokslininkais bei specialistais. Mokiniai turėjo galimybę dalyvauti šiose pamokose: „Robotika“, „Nuo abako iki planšetinių kompiuterių“, „Stambiųjų žinduolių reikšmė ekosistemoms“, „Įdomioji matematika“, „Žiedadulkių dienoraštis“.

„Robotikos“ pamokoje mokiniai sužinojo apie šių dienų ir ateities robotiką bei jos realias taikymo galimybes. Patys mėgino konstruoti robotus programuodami (LEGO NXT - G), kad robotai vykdytų užduotis, ieškodami įvairiausių kūrybiškiausių inžinerinių sprendimų. „Robotikos“ užsiėmimus vedė UAB „Baltic Orbis“ atstovai.

Pamokoje „Nuo Abako iki planšetinių kompiuterių“ moksleiviai buvo supažindinti su kompiuterių istorija ir turėjo galimybę išmėginti planšetinius kompiuterius iPad. Mokiniai buvo mokomi naudotis elektroninėmis knygomis, tyrinėjo dangaus kūnus naudodamiesi erdvės emuliatoriais. Išmoko naudoti kampų matavimo priemones, fotografuojant pasižymėti pamokos turinį. Naudodami QR kodus moksleiviai atlikinėjo jiems pateiktas užduotis. Pamoką mokiniai baigė papildytos realybės aplinkoje nagrinėdami NASA marsaeigį ir kitus dirbtinius palydovus. Šią pamoką vedė Jovaro progimnazijos mokytojas Simas Žemaitis, o galimybę naudotis iPad planšetėmis suteikė „Avad“ kompanija, „Apple“ atstovai Baltijos šalims.

Šiaulių universiteto dėstytoja Ingrida Šaulienė vaikus supažindino su žiedadulkių dienoraščiu. Pamokos metu buvo diskutuojama, kodėl nuolatinis žmogaus kišimasis į gamtos raidą sukelia problemų, kodėl beveik 20 proc. europiečių yra alergiški maistui arba aplinkos veiksniams ir kaip alerginės reakcijos blogina gyvenimo kokybę.

„Įdomiosios matematikos“ metu Šiaulių universiteto dėstytoja Daiva Korsakienė mokė mokinius skaičiuoti ir be skaičiuotuvo, ji įrodė, jog matematika - tai ne tik „sausas“ skaičiavimas ir taisyklių taikymas, bet ir menas bei priemonė, padedanti realizuoti įvairias technines, ir ne tik, svajones.

Buvęs Jovaro progimnazijos moksleivis, o dabar ir Šiaulių universiteto dėstytojas Martynas Kazlauskas pasakojo mokiniams apie stambiųjų žinduolių funkcijas gamtos sistemoje, akcentavo jų reguliacinį vaidmenį bendrijose ir įtaką natūralių kraštovaizdžių formavimui. Šios pamokos metu mokiniai pagilino suvokimą apie stambiųjų žinduolių rūšis, apsaugą nuo jų bei gamtos harmoniją ir kiekvienos rūšies žinduolių  reikšmę joje.

Šiaulių universiteto dėstytojas Gražvydas Felinskas supažindino septintų ir aštuntų klasių moksleivius su dirbtinio intelekto (DI), kaip mokslo, pasiekimais įvairiose srityse, taikymais šiuolaikinėse kompiuterinėse sistemose. Mokiniai sužinojo apie įvairių DI metodų panaudojimą buityje ir pramonėje, kompiuteriniuose žaidimuose ir Holivudo filmuose.

Mokiniai, įgiję naujų žinių ir pritaikę anksčiau įgytas, savo jėgas išmėgino komandiniame integruotame konkurse „Gamtamokslinis ir technologinis ginčas“. Šio konkurso metu mokyklų komandos rungėsi atsakinėdamos į gamtos mokslų ir informacinių technologijų klausimus. Geriausiai į klausimus atsakinėti ir užduotis spręsti sekėsi Šiaulių „Sandoros“ progimnazijai. Šios mokyklos komanda surinkusi daugiausią taškų užėmė pirmąją vietą ir savo mokyklai laimėjo 12 mėnesių žurnalo „Iliustruotas mokslas“ prenumeratą.

Tuo metu, kai mokiniai kovojo, 20 Šiaulių Jovaro progimnazijos mokytojų susipažino su planšetiniais kompiuteriais iPad. Mokytojus su naujomis technologijomis dirbti ir jas pritaikyti ugdymo procese mokė Staselė Riškienė.

Renginys finansuotas pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Renginio nuotraukų galerija >>
          

Mokslo ir informacinių technologijų populiarinimo renginys „Susitikimai“

Nuo 2012 m. gruodžio 13 d. 10:00 val. iki 2012 m. gruodžio 14 d. 14:00 val.

Lapkričio 13 – 14 gimnazijoje vyko mokslinė – praktinė konferencija „Informacinių technologijų ir biomedicinos dienos“.

Pirmą konferencijos dieną gimnazijos mokiniai susitiko su Klaipėdos universiteto profesoriumi Vitalijumi Denisovu. Susitikimo svečias pristatė visiems, kurie domisi ateitimi ir norintiems eiti koja kojon su naujovėmis, aktualią temą „Ar informatika gali tapti mano profesija?“

Paskaitos metu profesorius pasiūlė mokiniams kartą per savaitę atlikti tam tikrus veiksmus: apie 15 minučių pabūti vienam pačiam su savimi, savo mintimis ir užduoti sau klausymą – „Kuo noriu tapti?“. Pasirinkimo algoritmas: paklausa, charakteris ir profesija, karjeros galimybės, sėkmės pavyzdžiai, asmeninės galimybės. Tie, kurie pasirinko IT, gali būti ramūs: artimiausius 20-25 metus darbo rinkoje programuotojai visada bus reikalingi.

Antroje konferencijos dalyje vyko praktiniai užsiėmimai: „Kompiuterinis modeliavimas – šiuolaikinis pažinimo metodas“. Susidomėję mokiniai galėjo išbandyti programą, kuri leidžia modeliuoti skirtingus fizikinius procesus. Šis praktinis užsiėmimas susilaukė didžiulio mokinių susidomėjimo ir gali būti, kad kažkuriems padėjo apsispręsti dėl profesijos pasirinkimo ateityje.

Antroji konferencijos diena buvo skirta pasaulio vandenynų problemoms. Pranešimą gimnazijos mokiniams pristatė Klaipėdos universiteto profesorius, mokslininkas-keliautojas Sergej Olenin. Konferencijos svečio pranešimo tema – „Aktualios Baltijos jūros problemos: biosistemos pažinimas ir perspektyvos“. Susitikimo metu buvo rodomas filmas apie Baltijos jūroje vykdomus tyrimus.

Kaip ir pirmą dieną antroje konferencijos dalyje vyko praktiniai užsiėmimai. Su didžiuliu susidomėjimu gimnazistai stebėjo nufilmuotus Baltijos jūros dugno fragmentus ir skaičiavo kiek procentų dugno padengta augmenija.

Renginio nuotraukų galerija >>

„WEB technologijos bibliotekininko darbe“

Nuo 2012 m. gruodžio 10 d. 10:00 val. iki 2012 m. gruodžio 10 d. 16:00 val.Siekiant praplėsti pažinimo ribas Web 2.0 ir Web 3.0 technologijų srityje ir supažindinti su naujausiomis technologijomis ir jų teikiamomis galimybėmis įvairioje kasdieninėje veikloje bei bibliotekininko darbe Asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ 2012 m. lapkričio 10 d. Šiaulių universiteto bibliotekos salėje ir kompiuterių klasėse vykdė mokslo ir technologijų populiarinimo renginį „WEB technologijos bibliotekininko darbe“. Renginio trukmė 8 akad. val. Jį sudarė teorinė ir praktinė dalys.

Renginys buvo skirtas bibliotekininkams, kurie nori Web technologijas panaudoti savo darbe ir pasiekti savo bibliotekų vartotojus, kurie svajoja virtualioje erdvėje kurti bendrus projektus ir darbus su kitais kolegomis ar lankytojais, kurie nori išmokti dėti nuotraukas, pateiktis, vaizdo ir garso medžiagą, kaupti ir dalintis nuorodomis į vertingus interneto šaltinius.

Renginyje dalyvavo daugiau nei 50 bibliotekininkų iš visos Lietuvos: Pakruojo, Klaipėdos, Skuodo, Radviliškio, Tauragės, Pasvalio, Kauno, Šilutės rajono, Šiaulių bei Panevėžio miesto ir rajono, bei kitų regionų.

Teorinėje dalyje buvo pristatytos WEB 2.0 technologijos ir jų panaudojimas Lietuvos ir pasaulio bibliotekose. Nuo WEB 2.0 prie WEB 3.0. Mobiliosios technologijos – iššūkis bibliotekai.

Po kavos pertraukėlės buvo organizuota ekskursija po Šiaulių universiteto biblioteką.

Praktinėje dalyje bibliotekininkai susipažino su WEB 2.0 įrankiais (WikiSpaces, Wordpress, Diigo, Google Reader, PassPack ir kt.) bei Media medžiagos kūrimu, redagavimu ir publikavimu žiniatinklyje.

Renginys finansuojamas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą "Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema" (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

 

Šiaulių universiteto gimnazijoje - gamtos mokslų tyrimai

Nuo 2012 m. gruodžio 7 d. 12:00 val. iki 2012 m. gruodžio 7 d. 14:00 val.

Šiaulių universiteto gimnazija organizavo edukacinį seminarą ,,Šiaulių universiteto studentų ir dėstytojų bei gimnazijos mokytojų tiriamieji darbai“.

Renginyje buvo stengiamasi sudominti mokinius moksline veikla naudojant modernius ir originalius mokslo pateikimo metodus ir priemones, parodyti mokslo ir technologijų duodamą naudą bei ugdyti gebėjimą panaudoti mokslo žinias bei technologijas savo veiklose.

Mokiniai,  vadovaujami  Šiaulių universiteto lektoriaus Vacio Jankaus bei projektą įgyvendinančių mokytojų, studentų,  atliko įvairius praktinius tiriamuosius darbus iš įvairių gamtos mokslų sričių.

Fizikos mokslo srities atlikti praktiniai tiriamieji darbai -  mokiniai išmoko išimti monetą iš vandens nesušlapus pirštų, pagaminti galvaninio elemento modelį.

Chemijos mokslo srities atlikti praktiniai tiriamieji darbai – išbandytos liepsnos dažymo reakcijos, pagamintas puodas iš popieriaus, nustatytas įvairių pieno produktų rūgštingumas.

Biologijos mokslo srities atlikti praktiniai tiriamieji darbai - pirmuonių stebėjimas vandens laše, lesyklėlių gamyba naudojant kankorėžius.

Šiaulių universiteto gamtos mokslų fakulteto dekanas doc. dr. Alfredas Lankauskas seminaro metu supažindino su fizikos mokslo pasiekimais ir naujovėmis, atliekamais tyrimais, vandenilio taikymu gyvenime.

Renginių metu mokiniai susipažino su tiriamąja moksline veikla, moderniais ir originaliais mokslo pateikimo metodais, kurie skatina panaudoti gamtos mokslų žinias savo veiklose.

Renginio nuotraukų galerija >>

Kūrybinės dirbtuvės „Susipažinkite – ROBOTAS!“

Nuo 2012 m. gruodžio 5 d. 14:00 val. iki 2012 m. gruodžio 9 d. 18:00 val.

          

Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje VTDK.hackLAB laboratorijoje lapkričio 5-9 dienomis vyko kūrybinės dirbtuvės „Susipažinkite – ROBOTAS!“. Savaitę vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse jauni, pažengę elektronikos entuziastai konstravo robotus su laboratorijos specialistų pagalba.

Kūrybinės dirbtuvės „Susipažinkite –ROBOTAS!“ buvo skirtos elektronika besidomintiems ir studijuojantiems žmonėms, norintiems susipažinti su robotikos pagrindais. Renginio metu dalyviai sužinojo apie pagrindines sudedamąsias robotų dalis, jų struktūrą.

Dalyviai buvo supažindinti su mikrovaldikliais, jų programavimu, komponentų tarpusavio ryšiais, įvairių jutiklių panaudojimo galimybėmis, duomenų apdorojimu ir valdymo algoritmų sudarymu. Kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai galėjo pabandyti sukonstruoti ir programuoti pilnai veikiančius robotų modelius.

Paskutinę renginio dieną vyko rezultatų peržiūra, kurios metu buvo išrinkti geriausi robotai, o jų kūrėjai buvo apdovanoti paskatinamaisiais prizas. Pirmosios vietos nugalėtojai gavo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos įsteigtus prizus, o apdovanojimą už antrąją vietą įteikė  renginiu susidomėjusios UAB "IDOIN“ atstovas. Įmonės įsteigtas prizas - 100 Lt kuponas apsipirkti parduotuvėje www.darysiupats.lt.

Kūrybinių dirbtuvių nuotraukų galerija >>
           

„Teodoro Grotuso tyrimų keliu“

Nuo 2012 m. gruodžio 5 d. 10:00 val. iki 2012 m. gruodžio 9 d. 17:00 val.

Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos bendruomenė lapkričio 5-9 d. vykdė projektą „Teodoro Grotuso tyrimų keliu“. Organizuotoje gamtos mokslų savaitėje gimnazistai glaudžiai bendradarbiaudami su Vilniaus ir Šiaulių universitetų dėstytojais, Teodoro Grotuso fondo atstovais, respublikos gimnazistais eksperimentavo, tyrė Šiaulių, Biržų apylinkių vandens telkinių ekosistemas, pasidalino savo tiriamųjų darbų rezultatais su bendraminčiais. Apibendrintą informaciją apie mineralinių vandenų gydomąsias savybes bei vandens kokybės gerinimo būdus patalpino išleistame lankstinuke. Ši gamtos mokslų savaitė padėjo gimnazistams atrasti gamtos mokslų žavesį, paskatino juos dar labiau domėtis moksline tiriamąja, eksperimentine veikla.

Lapkričio 5 d. gimnazistai aplankė  Likėnuose esantį Smardonės šaltinį, kur atliko įvairius bandymus: paimti Smardonės šaltinio vandens mėginiai, išmatuota šaltinio temperatūra, tėkmės greitis. Šiaulių universiteto dėstytoja A. Pelanskienė bei dvidešimt dvejus metus Likėnų reabilitacijos ligoninėje dirbanti R. Venskūnienė mokiniams pateikė daug įdomios informacijos apie mokslininką Teodorą Grotusą, gydomąsias mineralinio vandens savybes.

Lapkričio 6d. gimnazistai aplankė Šiaulių rajone esantį Svilės šaltinį. Kur atlikti analogiški bandymai: paimti Svilės šaltinio vandens mėginiai, išmatuota šaltinio temperatūra, tėkmės greitis. Mokiniai taip pat išklausė Vilniaus universiteto dėstytojo Artūro Žalgos paskaitą apie geriamo vandens kokybės nustatymo metodiką, jo gerinimo galimybes.

Lapkričio 7 d. gimnazistai vyko į pažintinę kelionę. Žeimelyje gimnazistai susipažino su Teodoro Grotuso veikla. Teodoro Grotuso fondo vadovas Aivaras Kareiva plačiau papasakojo apie šio mokslininko tiriamuosius darbus. Mokiniai užsuko ir į mokslininko gimtinę – Gedučius. Gimnazistai pabuvojo ir prie šimtamečio Grotuso ąžuolo. Vėliau jaunieji mokslininkai nuvažiavo į Latviją, kur aplankė Rundalės pilį, kuri pastatyta buvusiose bajorų Grotusų žemėse.

Lapkričio 8 d. gimnazijoje vyko respublikinis Teodoro Grotuso eksperimentų konkursas. Jame dalyvavo 8 komandos iš visos respublikos. Geriausiais biologais pripažinti romuviečiai, geriausiais fizikais ir chemikais – mokiniai iš Biržų „Saulės“ gimnazijos. Susumavus visus konkurso rezultatus, I vieta atiteko Šiaulių J.Janonio gimnazijos komandai, II-oji – mokiniams iš Radviliškio Lizdeikos gimnazijos, III - organizatoriams - romuviečiams. Už originaliausiai  atliktą eksperimentą specialiu Lietuvos Respublikos Seimo nario Valerijaus Simulik prizu apdovanoti Biržų „Saulės“ gimnazijos mokiniai.

Lapkričio 9d. gamtos mokslų savaitę „Teodoro Grotuso tyrimų keliu“ vainikavo respublikinė praktinė mokinių konferencija „Gamtos mokslų pažinimo žavesys". Konferencijos metu mokslinę paskaitą skaitė dr. Darius Juozas Jasaitis apie nanomedžiagų kūrimą ir jų panaudojimą, bei aplinkosaugines problemas, kuriant šias medžiagas. Savo tiriamuosius darbus pristatė ne tik Šiaulių miesto studentai, mokiniai, bet ir svečiai iš Mažeikių M. Račkausko  bei  Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos. Gamtamoslinė konferencija buvo įdomi ir eksperimentinių darbų gausa (27 pranešimai), ir jų įvairove.

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Aplinkos būklės tyrimai šalia Šiaulių miesto mokyklų“

Nuo 2012 m. lapkričio 27 d. 12:00 val. iki 2012 m. gruodžio 5 d. 16:15 val.

Mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Aplinkos būklės tyrimai šalia Šiaulių miesto mokyklų“ surengtas pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

2012 m. spalio 27-30 d., lapkričio 5 d. Šiaulių Didždvario gimnazijoje vyko mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Aplinkos būklės tyrimai šalia Šiaulių miesto mokyklų“. Renginyje dalyvavo 90 mokinių iš 5 Šiaulių miesto mokyklų: Didždvaro gimnazijos, Jovaro, Salduvės, V. Kudirkos ir Ragainės progimnazijų.

Mokiniai tyrė penkių Šiaulių miesto mokyklų aplinką: dirvos pH, oro taršą, triukšmo lygį bei anglies dvideginio koncentraciją. Vėliau gautus rezultatus apibendrino ir pristatė baigiamojoje projekto konferencijoje.

Renginio tikslas – atkreipti mokinių dėmesį į egzistuojančias triukšmo bei aplinkosaugos užterštumo problemas ir skatinti juos teikti rekomendacijas suradus šių problemų sprendimų būdus. Manome, kad šis projektas leido mokiniams suvokti, kad aktyvus dalyvavimas aplinkosaugos problemų tyrime yra vienas iš šių problemų sprendimo būdų.

Renginys vykdytas etapais:
I etapas. Dalyvių grupės subūrimas. Temų parinkimas. Reikalingų medžiagų ir priemonių įsigijimas ir parengimas.
II etapas. Keturių dienų mokinių stovykla: tyrimų atlikimas, „Apskritojo stalo“ diskusijos.
III etapas. Projekto veiklos ir rezultatų vertinimas. Baigiamoji konferencija.
IV etapas. Projekto viešinimas.

Renginio baigiamojoje konferencijoje dalyviai ne tik pristatė stovyklos metu atliktų tyrimų rezultatus, išvaras bei teikė rekomendacijas, bet ir turėjo galimybę pabendrauti su Šiaulių Universiteto profesore daktare, Botanikos sodo direktore Asta Klimiene, kuri pasakojo apie saugomas Lietuvos teritorijas, ŠU magistrantu Aidu Bertuliu, pristačiusiu pranešimą „Aplinkos kaita per pastaruosius 10000 metų Šiaulių apylinkėse“. Taip pat su VGTU magistrantu Algirdu Dumčiumi, kuris pasakojo apie Talkšos ežero užterštumą. Apie aplinkos oro tarša ir jos poveikis sveikatai pasakojo Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Zita Sakalauskaitė.

Tikime, kad šis projektas bus efektyvi paskata mokyklų mokiniams bei mokytojams imtis panašių idėjų įgyvendinimo ateityje.

Renginio nuotraukų galerija >>

 

 

Cafe Scientifique: Mokslas trumpam pakeitė muštus protus

Nuo 2012 m. lapkričio 23 d. 18:00 val. iki 2012 m. gruodžio 14 d. 22:00 val.

Renginiai „Cafe Scientifique" buvo finansuojami pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Du šio rudens vakarus Vilniaus baruose jau įprastus viktorinų žaidimus pakeitė kitokio pobūdžio vieši vakarai. Vilniaus Universiteto Fizikos fakulteto Studentų Mokslinė Draugija organizavo renginius „Interaktyvieji seminarai / Cafe Scientifique“, kuriuose apsilankė virš 100 smalsių, Lietuvos mokslo pažanga besidominčių dalyvių. „Cafe Scientifique“ tikslas – ištraukti mokslininkus iš laboratorijų į neformalią aplinką, kurioje prie kavos puodelio ar vyno taurės būtų galima pasikalbėti apie mokslo pažangą.

Spalio 23 dieną muzikiniame klube „Brodvėjus“ įvyko susitikimas su seniausią Lietuvos lazerių kompaniją turinčios „Eksma“ grupės vadovu Rimantu Kraujaliu. Keturių dešimtmečių mokslinio darbo ir jo derinimo su pinigų uždirbimu patirtimi Rimantas įtaigiai pasidalino su jaunais entuziastais neformalioje klubo aplinkoje. Tai ir prisiminimai apie pirmąjį į Lietuvą atvežtą lazerį, pirmąjį Lietuvoje sukonstruotą lazerį. O taip pat ir pirmąjį eksportuotą pramoninį lazerį PL-1020, kurio sukūrimas ir buvo kertinis taškas „Eksma“ grupės atsiradimo istorijoje.

Lapkričio 14 dieną pube „Artistai“ įvyko antrasis „Cafe Scientifique“ susitikimas. Šį kartą – su jaunos lietuviškos įmonės „Brolis Semiconductors“ įkūrėjais broliais Kristijonu ir Augustinu Vizbarais. Po bakalauro studijų Vilniaus Universitete, studijas pratęsė Vokietijoje. Iš ten  – grįžo į Lietuvą ne tik su savo žiniomis, bet ir užsidegimu kurti verslą. Prikalbinę trečią brolį Dominyką, pritraukė kapitalo, ir artimiausiu metu pradės gamybinę veiklą molekulinės epitaksijos reaktoriumi, kuriuo jie pavienių atomų tikslumu gali auginti kristalus. Renginio metu broliai papasakojo apie mokslinio darbo Lietuvoje ir Vokietijoje skirtumus. Taip pat, kaip moderniame pasaulyje mokslinis įdirbis virsta verslu, kuris po didžiulių investicijų galbūt atsipirks.  

Renginių nuotraukų galerija >>

Kaip aplenkti Google?

Nuo 2012 m. lapkričio 22 d. 18:00 val. iki 2012 m. gruodžio 12 d. 15:00 val.

Renginys „Informacijos paieška ir kalbos technologijos: kaip padėti kompiuteriui suprasti“ finansuojamas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Informacinės ir ryšio technologijos, ir jų teikiamos paslaugos yra integrali nūdienos dalis. Jos leidžia pasiekti didelius informacijos kiekius, juos apdoroti, ir remiantis gautais rezultatais priimti sprendimus, kurti naujas žinias ir informaciją. Tačiau dėl greito informacinių technologijų progreso, ir eksponentiškai augančių duomenų ir informacijos kiekių tampa sunku rasti reikiamą informaciją, ją analizuoti. Paieškos sistemos, tokios kaip Google ar Yahoo!, padeda rasti informaciją, tačiau dažnas vartotojas nežino, kaip šios sistemos veikia, kokios technologijos naudojamos, kaip lengviau rasti informaciją. Šiuo metu yra kuriamos semantinės paieškos ir informacijos saugojimo sistemos. Jos naudoja kalbos technologijas, kurios jau irgi tampa kasdienybe. Siekiant supažindinti visuomenę su šiomis technologijomis ir jų vystymosi tendencijomis, buvo suorganizuoti 4 seminarai „Informacijos paieška ir kalbos technologijos: kaip padėti kompiuteriui suprasti“: Vilniuje (2012 10 22), Alytuje (2012 11 05), Kaune (2012 11 06) ir Klaipėdoje (2012 11 12), kuriuos vedė doc. dr. Tomas Krilavičius (visuose), dr. Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė (Kaune) ir UAB TokenMill įkūrėjas/vadovas Žygimantas Medelis (Vilniuje, Klaipėdoje). Seminaruose pristatytos informacijos paieškos sistemos, kalbos technologijos, aptarta šiandieninė situacija informacijos paieškos ir kalbos technologijų pasaulyje, ir įvertintos jų vystymosi kryptys. Renginiuose dalyvavo daug studentų, o taip pat dėstytojai bei kiti asmenys, besidomintys informacinėmis technologijomis.

Renginio nuotraukų galerija >>

Socialinių mokslų kolegijos studentams - Mokslo pažinimo savaitė

Nuo 2012 m. lapkričio 22 d. 10:00 val. iki 2012 m. lapkričio 26 d. 17:00 val.

 

Socialinių mokslų kolegijoje 2012m. spalio 22-26 dienomis vyko Mokslo pažinimo savaitė „Pažink mokslo pasaulį“, skirta supažindinti studentus su mokslo ir technologijų pažanga, naujausiais išradimais ir Lietuvos mokslininkų darbais.

Mokslo pažinimo savaitė prasidėjo paskaitomis, kurių metu žymūs ir nusipelnę mokslininkai skaitė pranešimus apie technologinių mokslų plėtrą ir pasiekimus ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Klaipėdos skyriaus studentai susitiko su doc. dr. Stasiu Paulausku bei Aleksandru Paulausku, kurie pristatė vėjo ir saulės energijos panaudojimo galimybes Lietuvoje, jų vystymosi tendencijas, jų reikšmę ir svarbą ekonomikai bei žmonių gerovei. Studentai buvo supažindinti su vėjo ir saulės elektrinių projektavimu Lietuvoje, pabrėžiant Vakarų Lietuvos regiono galimybes ir turimus išteklius. Vilniaus filialo studentai pirmąją Mokslo pažinimo savaitės dieną susidomėję klausėsi Lietuvos kosmoso asociacijos prezidento Vidmanto Tomkaus paskaitos „Ko Lietuvai prireikė kosmose?“, o antrąją dieną sulaukė net trijų pranešėjų. Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius Domantas Bručas studentams papasakojo apie automatizuotų aparatų panaudojimo ir vystymo galimybes Lietuvoje. Prof. Romas Kalinauskas sudomino paskaita apie šiuolaikinį požiūrį į Visatos evoliuciją, subatominę fiziką, o prof. Algirdas Galdikis supažindino su saulės energetika ir technologijomis bei jų galimybėmis Lietuvoje.

Antrojo Mokslo savaitės renginių ciklo metu net 100 Socialinių moklsų kolegijos studentų turėjo galimybę susipažinti su astronomijos, biologijos, fizikos, chemijos bei šios krypties mokslo pasauliu. Liepiškių technologijų parke studentai apžiūrėjo įspūdingai atrodančias satelitines antenas ir vienintelę Baltijos šalyse sumontuotą palydovinio ryšio stotį. Molėtuose studentų laukė Kosmoso pasaulio pažinimo nuotykiai Etnokosmologijos muziejuje ir astronomijos observatorijoje. Studentai lankėsi ir Biotechnologijos institute, kur atliekami moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra bei aukščiausių studijų pakopų specialistų rengimas. Su Fizikos ir technologijos mokslo centru studentus susipažindino jo darbuotojai –profesoriai, mokslų daktarai. Studentai lankėsi dviejuose centro padaliniuose – chemijos ir puslaidininkių fizikos institutuose. Vykdydamas pažintinę veiklą Fizikos ir technologijos mokslo centras skleidžia visuomenei mokslo žinias, diegia jas kultūros, švietimo, sveikatos apsaugos, socialinėje ir ūkinėje veiklose. Paskutinysis vizitas vyko Biochemijos institute. Tai Vilniaus universiteto mokslo institutas, modernus biocheminių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras, kuriame susiformavo šiuolaikinių biocheminių tyrimų kryptys - biologinių sistemų struktūros ir funkcionavimo tyrimai bei naujos kartos medžiagų kūrimas.

Studentai džiaugėsi organizuotais vizitais bei galimybe bent dalinai susipažinti su technologiniais mokslais. „Baigus savo studijas tapsiu viešųjų ryšių specialiste, tad ši ekskursija man padėjo suprasti, kad turim žinoti ir mokėti kaip aiškiai ir patraukliai pristatyti bet kokią veiklos sritį, ar tai būtų fizika, menas, ar sportas“ – teigė viešuosius ryšius studijuojanti Jolanta Stasilo. „Nors suprasti fizikinius dalykus nėra labai paprasta, tačiau buvo labai įdomu. Turiu draugą, kuris studijuoja būtent tai, todėl dabar galiu realiau įsivaizduoti, ką jis dirbs juos baigęs“ – pridūrė tą pačią, kaip ir Jolanta studijų programą studijuojanti Sandra Rupeikaitė. O merginų grupės draugas pridūrė – „Mokykloje visada domėjausi technologijomis ir panašiais dalykais, tačiau tuo metu nebuvo kas pataria ir nukreipia šia linkme, tad studijuoju socialinius mokslus, tačiau nesigailiu, nes būtent tokių vizitų metu galiu plačiau sužinoti apie tai kas mane domino“.

Mokslo pažinimo savaitė buvo organizuojama pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Mokslo pažinimo savaitės nuotraukų galerija >>

Mokslo ir Meno seminarai: kur gyvensime ir ką valgysime po 50 metų?

Nuo 2012 m. lapkričio 20 d. 14:00 val. iki 2012 m. gruodžio 3 d. 19:00 val.

Tarpdisciplininių interaktyvių mokslo ir meno seminarų ciklo „Miestas-gamta“ metu kartu su devyniais skirtingų sričių specialistais bandėme įsivaizduoti ir patys kurti tai, ką valgysime ir kur gyvensime po 50 metų.
   
Ateities miestas: taktinis ir darnus
„Ateities miesto“ pranešėjai didelį dėmesį skyrė gamtos išsaugojimui bei miesto gyventojų saviveikloms.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Urbanistikos katedros vedėjo prof. Sigitas Čereškevičiaus teigimu, XXa. 3-6 dešimtmečiais prasidėjusį suburbanizacijos procesą (automobilizacijos erą, kuomet driekiami ilgi keliai ir žmonės persikelia į priemesčius) pakeitė XXa. 7-ame dešimtmetyje iškeltos miesto humanizavimo idėjos, kurių dėka pradėtos rengti pėsčiųjų, ramaus eismo zonos bei polifunkcinės gatvės. Sekantis nusimato reurbanizacijos etapas, kurio metu urbanistinė sistema subyrės į sąlygiškai smulkesnius ir autonominius darinius (senuosius miestus ar naujas struktūras). Profesorius pabrėžė, kad šiuo metu miestai, užimdami tik 2% žemės paviršiaus, sunaudoja net ¾ žmonijos išteklių. Atsižvelgiant į tai, yra suvokiama būtinybė prisitaikyti prie kintančių socialinių, ekonominių bei gamtos sąlygų ir siekti, kad miestai vystytųsi pagal darnių miestų principus.
   
   
„Darnaus miesto sampratą sudaro visuomenės socialinė gerovė, sveika aplinka ir gyvybinga ekonomika“ – prof. S. Čereškevičius.

Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros doktorantas Simonas Šabanovas savo pranešimo pradžioje pabrėžė, kad miestas iš esmės yra skirtas žmogui, o ne gamtai, tačiau jo pristatytas Reikjaviko miestui skirtas projektas remiasi Frank Loyd Wright radikaliojo žaliojo miesto idėja. Šiuo projektu buvusio oro uosto erdves buvo siūloma paversti polifunkcinėmis, visuomeninės paskirties ir bendrojo naudojimo teritorijomis. Projekto vizijoje buvo griežtai kovojama su transporto srautais tiesiog nekuriant naujų ir apmokestinant esančias automobilių stovėjimo vietas, bei leidžiant nemokamai pasistatyti automobilį užmiestyje ir atvykti iki teritorijos viešuoju transportu.


S. Šabanovo su komanda siūlytas projektas Reikjaviko miesto buvusioms oro uosto erdvėms išnaudoti.
   
Europos humanitarinio universiteto Kritinio urbanizmo laboratorijos tyrinėtoja ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinio verslo ir komunikacijos katedros dr. Jekaterina Lavrinec bei netikėtai pasirodęs ant scenos „Hub Vilnius“ įkūrėjas, LR Ūkio ministerijos Smulkaus ir vidutinio verslo departamento direktorius Mindaugas Danys pristatė pačių gyventojų galimą poveikį miesto formavimui. Miestiečių noras pagerinti gyvenimo sąlygas mieste gana efektingai pasireiškia partizaninio miesto planavimo ar taktinio urbanizmo formomis. Taktinis urbanizmas – tai ribotais resursais vykdoma nuosekli miesto bendruomenių veikla,  kurios tikslas yra tvarūs aplinkos pokyčiai. Tokių veiklų pavyzdžiai yra daiktų dalinimosi tinklų organizavimas, partizaninės daržininkystės transformacija į bendruomenių sodus, originalių žaidimo aikštelių kūrimas kartu su rajono gyventojais, dviratininkų grupių iniciatyvos, skirtos užtikrinti saugumą keliuose ir pan.

„Ateities miesto“ seminarą vainikavo „Laimikis.lt“ kūrybinės grupės atstovo Juliaus Narkūno vestas praktinis užsiėmimas, kur dalyviai turėjo sugalvoti kokiomis taktinio urbanizmo priemonėmis galima būtų atgaivinti Vilniaus Rotušės aikštę. Anot šių aktyvistų, ji „po nevykusios rekonstrukcijos virto dar viena “mirties zona” miesto centre“. Užsiėmimo dalyviai diagnozavo kelias šio “apmirimo” priežastis ir pateikė partizaninės sodininkystės bei gėlių mainų, mobilių stendų, vingiuotų žaidybinių takelių ir kitų pasiūlymų, kuriuos Laimikis.lt planuoja išvystyti iki realių veiksmų.
   
Ką valgysime - priklauso nuo mūsų pačių
„Ateities maisto“ tematiką pradėjome nagrinėti nuo pačių pagrindų. Kas yra maistas, iš ko jis susideda, kodėl jis mums reikalingas ir kas su juo nutinka, patekus į mūsų organizmą pristatė Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto Organinės chemijos katedros doc. dr. Albinas Žilinskas. „Vertinant chemiškai, virškinimas yra toks procesas, kurio metu maiste esančios didelės molekulės yra suskaldomos į mažesnes, o šios savo ruožtu įsiurbiamos į kraują.“ – aiškino lektorius. Daugumą susirinkusių klausytojų labai domino pranešėjo nuomonė apie sveiką mitybą, genetiškai modifikuotus organizmus bei vegetarizmą. Šiuos reiškinius A. Žilinskas išdėstė taip: „per 50 metų atlikti 98 tūkstančiai ir 2010 metais apibendrinti tiksliniai tyrimai, lyginant ekologiškų ir įprastų, neekologiškų, produktų poveikį sveikatai, parodė, kad tiek vienų, tiek kitų poveikis sveikatai yra toks pat. Kitaip sakant, dažniausiai mus veikia placebo efektas“. Mokslininkas taip pat buvo nusistatęs prieš žaliavalgystę, savo nuomonę grįsdamas tuo, kad žmogaus žarnynas yra labai trumpas, palyginti su beždžionių, ir jis negali taip gerai suvirškinti bei įsisavinti žalumynuose esančias medžiagas. Kaip vienintelį dalyką, kuris gali mus apsaugoti nuo įvairių blogybių, dėstytojas paminėjo saiką. 

Apie naująsias technologijas, naudojamas maisto gamyboje seminaro dalyviams papasakojo Kauno technologijos universiteto Maisto technologijos katedros prof. Rimantas Venskutonis. Buvo kalbama apie jau naudojamas ir dar tik bandomas nanotechnologijas, molekulinę kulinariją, funkcionaliuosius maisto produktus ir papildus. Kaip tolimiausią ir geriausią ateities maitinimąsi profesorius įvardijo nutrigenomiką – individualią, genomika grystą mitybą.

Tuo tarpu virtuvės meistrus atstovavusi „Čiop Čiop“ virtuvės lofto direktorė Dovilė Rinkūnaitė nebuvo tokia susižavėjusi maisto atomizavimu. Anot pranešėjos, molekulinė kulinarija, kaip ir kitos mados, Lietuvoje pasirodė 2 metais vėliau, negu kitose vakarų šalyse. Kadangi dauguma lietuvių maisto ruošimą bei valgymą priskiria laiko gaišimui, pilnavertiškos piliulės ar gerai įsisavinamos pastos lyg ir galėtų būti mūsų maisto ateitis. Kitą vertus, pasaulio gastronomai vis labiau dėmesio skiria skandinaviškai virtuvei, kuri pasižymi artimu vartotojo ir pirminio produkto ryšiu. Vis labiau vertinamas šviežias maistas. „Čiop Čiop“ virtuvės meistrai kovoja, kad šis natūralumo vertinimas įsigalėtų ir Lietuvoje. „Kas nugalės – spartus maisto vartojimas piliulėse, ar ilgas maisto ruošimas natūralesniu būdu – priklauso nuo mūsų ir jūsų“ – pranešimus apie ateities maistą užbaigusios D. Rinkūnaitės mintys.

Azotinių ledų, šaldytų vaisių bei vaisvandenių ikriukų gamyba – molekulinės kulinarijos pavyzdžiai, su kuriais seminaro dalyviai susipažino artimiau: savomis rankomis gamino bei ragavo biofizikos magistro ir molekulinės virtuvės mėgėjo Simo Janulio dėka. Besimėgaudami iš įvairių vaisių, grietinėlės ir cukraus čia pat per 10 min. pagamintais ledais, vienas po kito seminaro dalyviai klausinėjo kur ir kaip galima būtų įsigyti azoto Vilniuje.
   
Apibendrindami šį mokslo ir meno seminarų ciklą, pastebime, jog pasibaigus pramoniniam ir besibaigiant skaitmeniniam amžiui, žmogus vėl atsigręžia į natūralumą ir gamtą ir kuria bei taiko naująsias, žaliąsias technologijas, kurios leistų turėti judrų  bei veiklų gyvenimo būdą, neatsisakant natūralios gamtos išteklių
   
Seminaruose skaitytų pranešimų skaidres, nuotraukas bei filmuotą medžiagą galima rasti projekto puslapyje www.mokslasirmenas.lt/seminarai.
   
Šie renginiai buvo finansuojami pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Seminarų ciklo nuotraukų galerija >>
   
Kontaktinis asmuo:  
Vaiva Kulbokaitė
VšĮ „Mokslas ir menas“
Tel.: 8 620 17776
Vaiva@mokslasirmenas.lt

Mokslo mėnuo ,,Įdomieji eksperimentai“

Nuo 2012 m. lapkričio 17 d. 10:30 val. iki 2012 m. gruodžio 14 d. 17:00 val.

Visą mėnesį bent du kartus per savaitę į KTU Moksleivių laboratoriją rinkosi įvairiausio amžiaus moksleiviai. Dauguma jų iš Kauno mokyklų, tačiau kai kurie atvažiavo net iš Elektrėnų.

Kiekvieną dieną laboratorijoje virte virė darbas. Moksleiviai, išklausę trumpo teorinio pristatymo patys atliko įvairiausius eksperimentus. Jie  stebėjo kaip švyti įvairūs skysčiai, apšvietus juos lempa,  spinduliuojančia ultravioletinius spindulius, darė liežuvio žemėlapį, bandė paimti savo draugų pirštų anspaudus, iš vaisių darė galvaninius elementus. Jie išgirdo daugybę naujų žodžių ir praktiškai patyrė ką jie reiškia: difrakcija, difrakcinė gardelė, bangos ilgis, dujų išlydis, jonizuotos dujos…  Iš paprasčiausio krakmolo vaikai gamino ,,Neniutoninį skystį”. Eksperimentas taip patiko, kad šlapio krakmolo gabaliukus mergaitės vyniojosi į nosinaites ir nešėsi namo. Juk reikia savo gaminį parodyti brangiausiems žmonėms – mamai, senelei.

Vienas iš įsimintiniausių bandymų – vulkano išsiveržimas. Vaikai lipdė vulkaną, dažė jį. Tada keletas paprasčiausių namuose randamų priemonių sukėlė stebuklą – pačių pasidarytas vulkanas išsiveržė!  Po šio eksperimento gavome laišką su prašymu atsiųsti pranešimo skaidres.  ,,Norime bandymą pakartoti namuose, parodyti draugams ir pažįstamiems“ – rašė mums vieno moksleivio mama, beje pati stebėjusi eksperimentą.

Iš viso parengėme 10 skirtingų renginių scenarijų. Tačiau laboratorinių užsiėmimų įvyko 14, mat dėl susidomėjusių moksleivių gausos laboratorinius darbus teko kartoti kitoms moksleivių grupėms.  Projekto renginių scenarijų rengimo konsultantais tapo KTU dėstytojai ir doktorantai, eksperimentus vaikams vedė KTU studentai. Iš viso laboratoriniuose darbuose dalyvavo virš 200 mokinių, netikėtais jų dalyviais tapo ir kai kurių moksleivių tėveliai.

Dešimt renginių nufilmavome ir šiuo metu UAB Buttonoff specialistai  rengia 10 minučių trukmės vaizdo įrašus. Kai tik jie bus baigti, eksperimentus galės pamatyti visi norintys – tiek vaikai, tiek suaugę. Įrašus galima bus pažiūrėti mūsų tinklapyje http://ktu.lt/pc ir YouTube.

Renginys finansuojamas pagal VšĮ Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>       
           

MTP renginys „Naujovės puslaidininkių fizikos srityje“ Panevėžio „Minties“ gimnazijoje

Nuo 2012 m. lapkričio 15 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 19 d. 15:15 val.

Spalio 15 d. III-IV klasių moksleivius fizikos mokytojos supažindino su projekto "Naujovės puslaidininkių fizikos srityje" tikslais, uždaviniais ir numatoma veikla, supažindino su virtualia Puslaidininkių Fizikos instituto svetaine, mokslo kryptimis ir laimėjimais. Mokiniai su entuziazmu susiruošė spalio 16 d. į išvyką į Puslaidininkių Fizikos institutą. Institute gimnazistus pasitiko kuruojanti vadovė Virginija. Mokinius pakvietė į instituto laboratorijas. Optikos laboratorijoje apie šviesos ir infraraudonųjų spektrų panaudojimą mums pasakojo mokslų daktaras R. Nedzinskas, profesorius A. Kindurys ir doktorantas S.Tumėnas. Supažindino su šviesos spinduliavimo ir sugertiems spektrais, spektroskopu, difrakcijos prietaisais ir gaunamais vaizdais. Sužinojome, kad saulės šviesą sugeria vandens garai.

Fizikos technologijų ir jutiklių laboratorijoje susipažinome su prietaisu „nosis“. Jo naudą žmonėms ir taikymo galimybes mums pristatė mokslų daktarai A.Šatkus ir V. Bukantas. Kita laboratorija buvo optoelektrikos. Su ja mus supažindino magistrantas M. Stašys ir doktorantas J. Adomonis. Joje sužinojome apie kristalo auginimo principą, kristalų panaudojimą, numatomas taikymo sritis. Taip pat buvome supažindinti su elektroninių mikroskopu, juo gaunamais vaizdais.

Šioje įspūdingoje išvykoje pažinome naujas technologijas, pamatėme prietaisus, kurių vertė milijonai litų. Sužinojome, kad Lietuva pirmauja lazerių gamyboje, o kai kuriose srityse pasaulyje yra geriausia, pavyzdžiui, dėl  bismuto įdiegimo į kristalų auginimo gardeles.       

Gautą informaciją apie naujoves puslaidininkių fizikos srityje  dirbdami grupėse parengė pristatymus  gimnazijos bendruomenėje. Informacija apie vykdytą projektą  paviešino gimnazijos svetainėje: mintis.panevezys.lm.lt, el. dienyne "Mano dienynas" ir gimnazijos stenduose.

Renginio nuotraukų galerija >>

 

„Vaistų kūrimo procesas: nuo idėjos iki vaistinės“

Nuo 2012 m. lapkričio 11 d. 11:00 val. iki 2012 m. lapkričio 11 d. 14:00 val.

Girdžių pagrindinėje mokykloje, aktų salėje spalio 11d. vyko projekto apie naujų vaistų kūrimą "Vaistų kūrimo procesas: nuo idėjos iki vaistinės" renginys. Renginį vedė jaunoji mokslininkė farmacininkė Vilma Petrikaitė. Ji dėsto LSMU ir dar dirba VU biotechnologijos institute. Taip pat yra Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė. Vadovauja keleto moksleivių moksliniams darbeliams (jos moksleivės sėkmingai dalyvavo ir ES jaunųjų mokslininkų konkurse).

Girdžių pagrindinės mokyklos 8-10 klasių mokiniams mokslininkė pristatė vaistų kūrimo stadijas, kiek laiko užtrunka, kol „gimsta“ naujas vaistas, pradedant moksliniais tyrimais ir baigiant jų atsiradimu vaistinėse. Diskutavo su moksleiviais apie vaistus, jų tiesioginį ir šalutinius poveikius. Papasakojo, kodėl farmacijos firmos mieliau finansuoja vaistų nuo vėžio ar ŽIV kūrimą, nei antibiotikų.

Net jei mokiniai ne viską suprato, bet mokslininkės paskaita paliko labai stiprų įspūdį. Keletas pasižadėjo mokytis rimčiau chemiją ir nueiti į mokslininkės rekomenduotus puslapius apie vaistus, bei juos parodyti tėvams, kad nevartotų vaistų, neperskaitę apie pašalinius poveikius. Keletas vaikų iš kart paskambino seneliams ir „uždraudė“ be saiko gerti aspiriną ir paracetamolį.

Ačiū mokslininkei už tikrai nuoširdų, patrauklų pasakojimą apie vaistus. Ir labai ačiū, kad pasakojote vaikams suprantama kalba, tuo pačiu išlaikydama moksliškumo lygį.

Džiugu, kad per tokius projektus kaimo mokiniams suteikiama galimybė pamatyti, pajusti, sužinoti, pabendrauti – šį kartą su „gyva“ mokslininke. Labai džiaugiamės ir dėkojame, kad mokslininkė Vilma Petrikaitė sutiko pabendrauti ir su Jurbarko Antano Giedraičio - Giedriaus gimnazijos vyresnių klasių gimnazistais. „Labai dėkoju už šį susitikimą. Mokiniai išėjo patenkinti ir tikrai matėsi iš jų reakcijos, kad jiems patiko, kai kurie dar pasiliko po paskaitos ir teiravosi mokslininkės asmeniškai jiems rūpimais klausimais. Labai patiko ir mums mokytojoms.“ Ašutaitytė Janina, Jurbarko Giedraičio - Giedriaus gimnazijos mokytoja

Mes mokytojai, taip pat labai tikimės ir džiaugsimės kartu su jaunąja mokslininke Vilma jei „šiandienos paskaita, paskatins moksleivius šiek tiek kitaip pažiūrėti į vaistų pasaulį, galbūt paskatins domėtis mokslu, medicina, farmacija, kitomis mokslo kryptimis. Linkėjimai visiems klausytojams, o taip pat ir mokytojams, kurie šauniai juos auklėja ir tiek įdeda širdies ir laiko, kad mokiniai susipažintų su kiek įmanoma daugiau kitų dalykų, nei įmanoma duoti per pamokas.“ Vilma Petrikaitė.

Girdžių mokyklos bendruomenė dėkoja Tomui Žalandauskui už idėją, nuoširdžią pagalbą, bei supratimą rengiant projektą "Vaistų kūrimo procesas: nuo idėjos iki vaistinės".

Šis Mokslo ir technologijų populiarinimo projektas MTP-SUT-20120928-4 finansuojamas pagal VšĮ Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Liudmila Norkaitienė
Informacinių technologijų mokytoja

 

Renginio nuuotraukų galerija >>

Kraštotvarkos fakultete jaunimas ir pedagogai tobulino praktinius įgūdžius

Nuo 2012 m. lapkričio 8 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 12 d. 17:45 val.

2012 m. spalio 8 d. - 12d. dienomis Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakultete vyko mokslo ir technologijų populiarinimo renginys – praktinių seminarų savaitė „Želdynų projektavimas ir Geografinės informacinės sistemos. PRITAIKYK PRAKTIKOJE!”, kuriame dalyvavo 104 dalyviai iš Kauno, Raseinių, Pilviškių, Ukmergės, Viduklės, Alytaus, Joniškio ir Panevėžio. Renginyje dalyvavo ne tik jaunimas nuo 14 iki 29 metų, tačiau ir pedagogai, mokslininkai bei žiniasklaidos atstovas.

Spalio 9 ir 11 dienomis renginio dalyviai mokinosi dirbti su želdynų projektavimo programa RealTime Landscaping 2. Aiškinosi, kaip įkelti objektus į brėžinį, kaip nubraižyti sklypo planą, išdėstyti sklype pastatus bei kitus statinius, suprojektuoti inžinerines sistemas, suformuoti reljefą bei atvaizduoti brėžinius 3D formatu. Dalyviai atliko praktines užduotis, projektavo savo svajonių sodybą, susipažino su Lietuvoje auginamais augalais.

Spalio 8, 10 ir 12 dienomis renginio dalyviai buvo supažindinti su globaline padėties nustatymo sistema (GPNS), atliko užduotis su GPNS imtuvais, tacheometrais ir kitais prietaisais, naudojamais geografinėse informacinėse sistemose. Renginio dalyviai buvo supažindinti su PhotoMod – skaitmenine fotogrametrine stotimi. Mokinosi apdoroti žemės paviršiaus nuotraukas, nufotografuotas iš lėktuvo ir pateikti jas 3D formatu, taip pat atliko praktines užduotis ne tik auditorijose, tačiau ir poligone.

Renginyje paskaitas skaitė ir 2 dėstytojos iš Slovakijos Žilina Universiteto. Jana Ižvoltova ir Marta Kanderkova, mokslininkės-geodezijos ir kartografijos specialistės, supažindino su žemėlapių kūrimu ir praktiniu jų panaudojimu bei Žilinos universiteto patirtimi geografinių informacinių sistemų panaudojime.

Detalesnės informacijos galite teirautis: 8 37 561351, ramune.kalvaitiene@go.kauko.lt


 Renginys finansuojamas pagal VšĮ Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

 

Renginio nuotraukų galerija >>

„Technologijos čia ir dabar!“

Nuo 2012 m. lapkričio 8 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 11 d. 11:45 val.

 

2012 metų spalio 8-11 dienomis Baltijos edukacinių technologijų institute veikianti Vilniaus kompiuterininkų akademija kvietė visus 8-12 klasių moksleivius dalyvauti Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių savaitėje „TECHNOLOGIJOS ČIA IR DABAR!” Renginiuose moksleiviai turėjo galimybę įgyti žinių, plėsti akiratį informacinių technologijų srityje, taikant naujausias mokymo (si) priemones bei jas praktiškai taikyti.

MTP renginį „TECHNOLOGIJOS ČIA IR DABAR!“ sudarė keturi seminarai.

2012 m. spalio mėn. 8 d. vyko pirmasis seminaras tema „Naujų technologijų kūrimo galimybės vakar ir šiandien“ (2 akad. val.). Seminaras skirtas naujausių mokslo ir technologijų pasiekimų populiarinimui pasitelkiant robotų ir robotizuotų sistemų (protingi namai, išmanūs elektronikos įtaisai) kūrimą. Seminaro metu buvo aiškinama apie naujas palengvintas programines, elektronines ir mechanines priemones, kurios leidžia pradėti kurti pirmus robotus, turint minimalų žinių bagažą apie tiksliuosius mokslus, bet iš kitos pusės buvo skatinama gilinti turimas žinias, norint pasiekti geresnių rezultatų. Seminaro pagrindinis tikslas buvo parodyti, kad naujų technologijų pažinimas, kūrimas, valdymas gali būti vykdomas jau mokykloje ir einant toliau šiuo keliu atsiranda galimybė užsiimti mėgstamu dalyku visą gyvenimą, neatsiliekant nuo naujų technologijų bei tobulinti savo gebėjimus, kuriant inovacijas. Šiam tikslui seminaro metu buvo demonstruojami mokyklos, kolegijos ir universitetinio lygio robotikos prototipai, leidžiantys suprasti, kaip jie gali įeiti į mūsų kasdieninį gyvenimą tokiose srityse kaip protingo namo apsaugos ir valdymo sistemos, išmanaus telefono pagalba valdomi modeliai ar mums padedantys buitiniai robotai. Užbaigiant seminarą buvo demonstruojamas prototipo kūrimo procesas nuo idėjos iki realizacijos ir demonstruojamas jo veikimas. Pateikta visa informacija norintiems pradėti ir besidomintiems robotų kūrimo uždaviniais ir sprendimais.

2012 m. spalio mėn. 9 d. vyko seminaras tema „Kuriu lenktyninį automobilį!” (2 akad. val.). Šis seminaras skirtas pristatyti modernias mokymosi priemones robotikos ir 3 D srityje bei skatinti ir plėtoti mokinių informacinių technologijų pažinimą. Robotikos kompanija UAB „Gaminu“, sukūrusi pirmąjį lietuvišką 3D spausdintuvą, suteikė galimybę seminaro dalyviams išbandyti 3D spausdinimą gyvai, supažindino su 3D spausdinimo technologijomis, pritaikymu ir ateities perspektyvomis. Renginio metu buvo demonstruojamas UAB „Gaminu“ sukurtas 3D spausdintuvas, pristatomas jo veikimo principas. Dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti 3D spausdintuvų sukurtus maketus, buvo atliekamos kūrybinės užduotys. Moksleiviai sužinojo daugiau apie 3D modeliavimą, fizikinių jėgų modeliavimą, aerodinaminio tunelio modeliavimą, turėjo galimybę gyvai susirungti tarpusavyje, kurdami kosminę raketą LEGO žmogeliukui.

2012 m. spalio 10 d. vyko seminaras tema „Kuriu save iš naujo!” (2 akad. val.). Seminaras skirtas ugdyti gebėjimą panaudoti mokslą, t.y. trimačių objektų kūrimą bei šios srities naujausias technologijas, savo veiklose. Šio seminaro metu moksleiviai buvo supažindinti su naujomis technologijomis, buvo pristatoma trimačių objektų kompiuteryje sandara, redagavimas, projektavome kompiuterinį objektą, kuris renginio metu virto realybe. Moksleiviai išmoko, gyvai pamatė ir išbandė trimatį objektų skenavimą paprastu skaitmeniniu fotoaparatu bei žaidimų konsolės Xbox priedu Kinect. Nuskenuotą objektą redagavome, gaminome unikalų suvenyrą – asmeninę šachmatų figūrėlę su moksleivio ar jo draugo veidu. Renginio metu figūrėlę atspausdinome. Moksleiviai sužinojo, kaip lengvai realius daiktus perkelti į virtualų pasaulį, kaip kasdien naudojamos skaitmeninės technologijos gali suteikti neribotų galimybių, kaip ateityje lengviau valdysime ne tik virtualų, bet ir fizinį pasaulį, kuriame gyvename.

2012 m. spalio mėn. 11 d. vyko  ketvirtasis seminaras tema „iPAD – kaip tradicinių vizualaus meno priemonių alternatyva“ (2 akad. val.). Seminaras skirtas sudominti mokinius vizualaus meno priemonėmis bei jų naudojimu, taikant modernius ir originalius metodus ir priemones. Seminaro metu gyvai buvo piešiama parengta kompozicija tradiciniu būdu, t.y. pastelinėmis kreidelėmis, skaitmeniniu būdu – naudojant iPad. Taip pat kompozicija buvo fotografuojama ir nuotrauka apdirbama iPad grafinėmis programomis. Moksleiviai turėjo galimybę susipažinti su iPad grafinių, piešimo bei fotografijos programų galimybėmis bei palyginti „tradiciniu būdu“ gautą piešinį su kompozicija, perteikta skaitmeninėmis technologijomis. Moksleiviai turėjo galimybę visas programas išbandyti patys.

Renginio savaitėje akivaizdžiai dalyvavo 88 mokiniai iš visos Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo mokyklų. 70 moksleivių  buvo parengta ir išdalyta seminarų medžiaga USB laikmenose.  Taip pat kiekvienas renginys buvo transliuojamas internetu, o vaizdo įrašus galima rasti adresu https://vips.liedm.lt/konferencija/3431. Renginio transliacijas tiesiogiai stebėjo 8 Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklos.

Informacija bei kvietimas dalyvauti  mokslo ir technologijų populiarinimo renginyje „TECHNOLOGIJOS ČIA IR DABAR!” buvo skelbiami Vilniaus kompiuterininkų akademijos tinklapyje www.vka.lt, Baltijos edukacinių technologijų instituto tinklapyje www.beti.lt, Virtualaus vaikų universiteto tinklapyje www.vivu.lt, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos švietimo padalinio tinklapyje www.svietimas.vilnius.lm.lt, socialiniame portale www.facebook.com. Taip pat buvo išsiųsti informaciniai elektroniniai laiškai apie organizuojamą renginį visoms Lietuvos Respublikos bendrojo lavinimo mokykloms.

Renginio nuotraukų galerija >>

 

Studentų Gamtininkų Mokslinės Draugijos projektas „Mokslo mėnuo“

Nuo 2012 m. lapkričio 3 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 29 d. 12:30 val.

Studentų Gamtininkų Mokslinė Draugija (SGMD) spalio mėnesį vykdė projektą „Mokslo mėnuo“, kurio tikslas - išvykų ir paskaitų metu supažindinti projekto dalyvius su naudojamomis technologijomis gamtos mokslų srityje ir pramonėje.

Projektas „Mokslo mėnuo“ prasidėjo atidarymo renginiu, kuris įvyko spalio 3 dieną. Į jį atėjo 18 Vilniaus universiteto studentų. Renginį vedė VU zoologijos magistrantė Vaida Umbrasaitė. Projekto „Mokslo mėnuo“ atidarymo renginio tikslai buvo trumpai papasakoti apie projekto gimimą, finansavimą, tikslus ir uždavinius, pristatyti projekto metu vyksiančias veiklas. V. Umbrasaitei per vieną valandą pavyko išsamiai pateikti esminę informaciją ir atsakyti į susidomėjusių renginio dalyvių klausimus. Atidarymo renginio pabaigoje studentai noriai registravosi į tolimesnes projekto veiklas.

Pirmoji iš keturių suplanuotų Studentų Gamtininkų Mokslinės Draugijos vykdomo projekto „Mokslo mėnuo“ išvykų įvyko spalio 6d. Išvykos tema - „Invazinių rūšių tyrimai Lietuvos vidaus vandenyse”. Į renginį susirinko net 22 dalyviai.

Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto doktorantas Vytautas Rakauskas skaitė teorinę paskaitą Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete. Paskaitos metu lektorius trumpai papasakojo apie invazines rūšis Lietuvos vidaus vandenyse, jų atsiradimą ir dabartinį paplitimą šalyje, apie jau atliktus ir šiuo metu atliekamus šių rūšių tyrimus. Po teorinės paskaitos dalyviai galėjo pailsėti gurkšnodami kavą ir užkandžiaudami, o po šios pertraukėlės visi autobusu išvažiavo į tyrimų vietas.

Pirmoji išvykos stotelė buvo Vilniaus mieste, šalia Pilaitės prospekto esantis tvenkinys. Čia dalyviai pamatė, kaip atliekami invazinių grundalų tyrimai. Žuvys buvo gaudomos elektros žūklės metodu: elektros srovės apsvaigintos žuvys, iškilusios į vandens paviršių, buvo surenkamos ir žymimos ID žymekliais. Vytautas Rakauskas taip pat papasakojo dalyviams apie invazinių organizmų užimamos nišos bei galimos konkurencijos su vietinėmis rūšimis tyrimus, panaudojant stabiliųjų izotopų analizę, bei pademonstravo, kaip renkama medžiaga šiems tyrimams.

Antroji stotelė buvo Vilniaus mieste šalia Deltuvos gatvės esantis tvenkinys. Ten lektorius elektros žūklės aparatu vėl gaudė invazinius grundalus, norėdamas prodyti išvykos dalyviams šios rūšies gausą ir keliamą grėsmę. Po to dalyviai buvo parvežti autobusu atgal į VU Gamtos mokslų fakultetą.

Spalio 12d. vyko 2-oji išvyka į Rytų Lietuvos žuvivaisos ir žuvininkystės įmones. Joje dalyvavo 20 žmonių. Vilniaus universiteto docentas, dr. Egidijus Bukelskis ir aplankytų įmonių darbuotojai pristatė žuvų auginimui naudojamas recirkuliacines sistemas, lašišinių, sykinių žuvų bei šamų auginimo ypatumus.

Pirmoji išvykos stotelė buvo lašišinių žuvų žuvivaisos įmonė, kurioje pristatytos vienos iš naujausių Lietuvoje taikomų technologijų žuvų auginimui. Dalyviai sužinojo apie recirkuliacinės sistemos pliusus ir minusus lyginant su tvenkinine žuvininkyste, apie sąlygas, reikalingas skirtingų žuvų auginimui, vandens filtravimo svarbą. Taip pat apie Lietuvos vidaus vandenų įžuvinimo projektus.

Pakeliui link sekančios išvykos objekto aplankyta nebenaudojama ungurių gaudymo stotis Žeimenos upėje bei elninių žvėrių auginimo aptvaras, kur dalyviai sušilo gerdami kavą ir pasistiprino užkandžiais.

Po kavos pertraukėlės buvo aplankyta sykinių žuvų žuvivaisos įmonė. Čia dalyviams buvo parodytos vis dar taikomos, auginant žuvis, senesnės technologijos, bei kaip skiriasi technologijos auginant skirtingų rūšių žuvis.

Paskutinė išvykos stotelė - afrikinių šamų auginimo įmonė, kurioje dalyviai galėjo susipažinti su žuvų auginimu iš kitos perspektyvos – kai žuvys yra auginamos ne paleidimui į laisvę, o maistui. Po to dalyviai keliavo atgal į Vilnių.

Spalio 18d. Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos spec. Remigijus Karpuška vedė išvyką tema  „Šikšnosparnių tyrimai“. Joje dalyvavo 26 žmonės.

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijoje dalyviai buvo supažindinti su šikšnosparnių bruožais, biologija, apsauga, bei moderniomis technologijomis, kurios galėtų būti taikomos tyrimuose. Išvykos dalyviai ypač buvo sužavėti, kai R. Karpuška atsinešė gyvą šikšnosparnį, kadangi daugelis nebuvo matę šikšnosparnio iš taip arti. Šis buvo paleistas Verkių rūmų parke.

Vėliau, po kavos pertraukėlės, dalyviai išėjo pasivaikščioti po parką, bandydami identifikuoti šikšnosparnius, naudodamiesi ultragarso detektoriumi. Pakeliui buvo apžiūrimi šikšnosparnių inkilai, kitos buveinės, kuriose gali būti aptiki šie žinduoliai. Įšvykos pabaigoje, pilni įspūdžių ir sužadinto smalsumo, dalyviai nenoromis turėjo palikti parką ir vykti į namus.

Paskutinę išvyką - spalio 27d. - tema: „Telemetrijos metodai, naudojami retųjų rūšių apsaugoje“ vedė VšĮ Gamtos paveldo fondo ekologas ir Lietuvos gamtos fondo gamtosaugos specialistas Alvydas Gintaras. Į išvyką susirinko 20 žmonių. Teorinė išvykos dalis vyko VU Gamtos mokslų fakultete. Čia A. Gintaras pristatė retųjų rūšių atkūrimo projektus ir metodus taikomus Lietuvoje, bei prietaisus naudojamus ištirti paleistų į laisvę gyvūnų prisitaikymo sėkmę. Taip pat trumpai pristatė, kaip gyvūnai yra ruošiami paleidimui į laisvę.

Praktinės dalies metu išvykos dalyviai vyko autobusu į Šakių rajoną. A. Gintaras demonstravo, kaip naudotis telemetrijos prietaisais, kam jie gali būti naudojami, kokius duomenis galima surinkti taikant skirtingus prietaisus. Išvykos dalyviai turėjo galimybę išbandyti telemetrijos įrangą ir kaip gyvūnai, kuriems kabinami siųstuvėliai, ir kaip tyrėjai, renkantys duomenis.

Po kavos pertraukėlės autobusu buvo vykstama į vietą, kur pagal duomenis, gautus iš lūšies siųstuvėlio, galima buvo rasti jos veiklos žymių. Atkeliavus į vietą pagal gautas koordinates pavyko rasti lūšies sumedžiotos stirnos liekanų. Dar kiek padiskutavus apie temos problematiką, buvo grįžtama į Vilnių.

SGMD projekto „Mokslo mėnuo“ uždarymo renginys vyko spalio 29d. VU Gamtos mokslų fakultete. Susirinko 20 ankstesnėse projekto veiklose dalyvavusių ir naujų jaunų žmonių. Jo metu Vaida Umbrasaitė trumpai pristatė, kas buvo nuveikta projekto metu, dalyviai buvo skatinami diskutuoti apie technologijų naudą moksle, jų problematiką, pliusus ir minusus. Dalyviai dalinosi įspūdžiais, žiniomis ir įgūdžiais, įgytais išvykų metu.

SGMD vykdyti renginiai projekto „Mokslo mėnuo“ metu finansuoti pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2- ŠMM-02-V -02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

 

Renginių ciklo nuotraukų galerija >>

 

 

Renginiai „STEBIME. MOKOMĖS. KURIAME“

Nuo 2012 m. lapkričio 3 d. 12:00 val. iki 2012 m. gruodžio 12 d. 17:00 val.

Asociacijos Drūkšių ekologinio ugdymo mokyklos mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Stebime.Mokomės.Kuriame“ vyko pagal Viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Visi šiam renginiui skirti darbai intensyviai buvo vykdomi po sutarties (MTP-SUT-20121004-2) pasirašymo, nuo spalio mėnesio 4 dienos iki lapkričio mėnesio 13 d.

Pirmąją darbų dalį sudarė planuotų išleisti mokomųjų knygų tekstų ir iliustracijų parinkimas, tvarkymas, ruošimas spaudai ir visi kiti su šia veikla susiję darbai. Tai labai sutelktai atliko šių mokomųjų knygų sudarytojai. Parengtos medžiagos laiku buvo pateiktos leidyklai ir jau spalio 30 dieną visi trys leidiniai („Stebime ir mokomės. Tyrimai gamtoje“, „Stebime ir mokomės. Etnocheminės užduotys ir vanduo“, „Stebuklingas pasaulis paveiksluose iš siūlų“) buvo išleisti.

Lygiagrečiai šiems darbams vyko renginių, skirtų mokiniams, studentams ir mokytojams organizavimas. Šis darbas buvo derinamas su mūsų Asociacijos socialiniu partneriu – Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru. Socialinis partneris suteikė (remiantis ilgalaike ir šiems renginiams skirta bendradarbiavimo sutartimi) renginių teoriniams užsiėmimams auditorijas ir atskirai patalpas kūrybinėms dirbtuvėms. Su dėkingumu minime centro  darbuotojus Ireną Stankevičienę, Juliją Baniukevič, Viliją Norkūnienę, Teresą Zajančkovskąją, Indrę Rumbauskaitę  ir kt., kurie  padėjo spręsti  daug svarbių  organizacinių klausimų, nuo kurių priklausė sklandi ir savalaikė visų užsiėmimų eiga.

Dalyviai į renginius buvo kviečiami skelbimais DEUM svetainės projektų skiltyje, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Lietuvos chemijos mokytojų asociacijos svetainių puslapiuose, centre ir mokyklose iškabintais skelbimų lapeliais.

Su socialinių partnerių pagalba visi renginiai praėjo sėkmingai ir vyko sekančia tvarka:

Pirmas „STEBIME. MOKOMĖS. KURIAME“ renginys „Rudenį gamtoje vykstantys akivaizdūs ir „paslėpti“ procesai. Kaip juos atpažinti, stebėti, vertinti“  įvyko lapkričio 8 d.  ir buvo skirtas mokiniams, studentams ir būrelių vadovams. Teorinėje dalyje ir diskusijose dalyvavo įvairių sričių mokslininkai ir mokomųjų knygų, skirtų neformaliam gamtamoksliniam ugdymui, autoriai. Kartu vyko ir šių knygų pristatymas, vėliau kūrybinės dirbtuvės „Gamtos mokslų populiarinimas ir visapusiškas harmoningos asmenybės ugdymas“ (pagal mokomąją knygą „Stebuklingas pasaulis paveiksluose iš siūlų“, dalyvaujant vienam iš knygos autorių prof. G. Branickiui). Viskas vyko Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro patalpose.

Antras „STEBIME. MOKOMĖS. KURIAME“ renginys vyko lapkričio 9-10 dieną. Tai kvalifikacijos tobulinimo seminaras mokytojams „Rudenį  gamtinėje aplinkoje vykstančių procesų stebėjimas, tyrimas ir vertinimas“(12 val.). Jo metu taip pat be teorinių užsiėmimų vyko ir mokomųjų knygų, skirtų  neformaliam gamtamoksliniam ugdymui pristatymas,  kūrybinės dirbtuvės (pagal mokomąją knygą „Stebuklingas pasaulis paveiksluose iš siūlų“, dalyvaujant vienam iš knygos autorių prof. G. Branickiui). Jų metu diskusijos tema buvo „Gamtos mokslų populiarinimas ir visapusiškos asmenybės ugdymas“.

Trečias „STEBIME. MOKOMĖS. KURIAME“ renginys įvyko lapkričio 12 d. Tai kvalifikacijos tobulinimo seminaras mokytojams „Rudenį  gamtinėje aplinkoje vykstančių procesų stebėjimas, tyrimas ir vertinimas“, pagrindine tema „Rudenį gamtoje vykstantys akivaizdūs ir „paslėpti“ procesai. Kaip juos atpažinti, stebėti, vertinti“ (6 val.). Šio seminaro metu taip pat vyko mokomųjų knygų, skirtų  neformaliam gamtamoksliniam ugdymui pristatymas ir kūrybinės dirbtuvės. Pats renginys vyko Lazdijuose, Motiejaus Gustaičio gimnazijoje. Šio seminaro moderatorė buvo gimnazijos mokytoja ir vienos mokomosios knygos bendraautorė Asta Eidukaitienė, o teorinės seminaro dalies ir kūrybinių dirbtuvių vadovė buvo Laimutė Salickaitė-Bunikienė.

Visi renginiai vyko aktyviai dalyvaujant mokomųjų knygų autoriams, įvairių gamtos mokslų daktarams, ilgamečiams daugelio mokslo programų dalyviams. Jų tikslas buvo suteikti mokytojams žinių, kaip organizuoti, (o mokiniams kaip atlikti ir patiems vertinti) integruotą  mokyklinį mokslinį tiriamąjį darbą,  rudens sezono metu vykstančių procesų stebėsenos, tyrimo ir vertinimo pavyzdžiu. Dalyvavę chemijos ir biologijos mokytojai sužinojo,  kaip planuoti, organizuoti ir atlikti mokyklinį mokslinį tiriamąjį darbą natūralioje gamtinėje aplinkoje, kaip organizuoti ekspedicijas, kokių priemonių ir medžiagų reikia pasirūpinti iš anksto, kaip organizuoti gamtoje tiriamuosius darbus ir tvarkyti buities ir dalyvių maitinimo reikalus. Labai svarbu buvo suteikti mokytojams, o taip pat ir mokiniams, kaip dalyvaujant tiriamuosiuose moksliniuose bei eksperimentiniuose projektuose ugdyti kartu ir meninius kūrybinius savo ir mokinių gebėjimus, kaip jiems ruoštis, kaupti duomenis, įvertinti paklaidas, tikrinti hipotezes.

Manome, kad mokytojai, vadovaudamiesi vertinimo kriterijais, gebės lengvai analizuoti ir vertinti mokinių tiriamuosius ir meninius kūrybinius darbus. Ypač  buvo  akcentuota komandinio darbo metodikos svarba, jos naudojimas kuriant ir įgyvendinant įvairius tiriamuosius ir su technologijomis susijusius projektus, nes projektuose geriausi rezultatai pasiekiami tik komandiniu darbu, mokiniams ir mokytojams bendradarbiaujant tarpusavyje. O už vis svarbiausia mums pasirodė tai, kad betarpiškai bendraudami renginių metu savo moksline ir gyvenimiškąja patirtimi galėjome būti jaunimui tarsi savotiškas pavyzdys to kelio, kurį mes jau nuėjome arba baigiame eiti,  ir kuriuo jie jau po truputį, vertindami savo gebėjimus, polinkius ir svajones, pradeda eiti. Savo ruožtu buvome naudingi ir mokytojams, kurie anoniminės apklausos metu rašė tokius žodžius:

- Taip,  tokie seminarai  reikalingi, nes suteikia įvairesnių mokymo priemonių ir galimybių patraukti mokinius domėtis gamta.

- Geros sąsajos su chemija, biologija, etnokultūra. Tai puiku, dažniau ir daugiau tokių susitikimų, mokymų, kūrybinių dirbtuvių.

- Tikėjausi  pasiimti naujų idėjų, tai pasiteisino. Gavau paruoštos praktinės  medžiagos. Važiuodama tikėjausi sužinoti ką nors naujo gamtamoksliniuose tyrimuose, gauti  metodinės medžiagos. Mano lūkesčiai pasiteisino su kaupu.

- Seminaras patiko, malonu gauti literatūros, patiko praktiniai užsiėmimai. Gerai organizuotas, malonus bendravimas. Labai ačiū.

- Tikrai tokie seminarai yra reikalingi, nes sužinai naujos ir tikrai naudingos informacijos, kurią gali panaudoti  savo darbe. Šilta ir jauki  atmosfera, įdomios temos, puikiai  organizutat, suderinta teorija su praktika, įdomūs svečiai. Pastabų neturiu, linkiu ir toliau dirbti tokia pat linkme. Sėkmės.

- Žinojau, kad bus  įdomu, todėl  ir važiavau. Norėčiau, kad ir toliau vyktų tokio pobūdžio seminarai.

- Labai naudinga įteikta literatūra (seminaro knygos). Tikėjausi  naujų ir praktinių patarimų – gavau

- Taip, nes mokyklose svarbu dėstomą dalyką sieti su praktika ir neformaliuoju švietimu. Linkiu nepailsti ir toliau veikti su mokytojais, mokiniais, mokslininkais. Džiaugiuosi sutikusi puikius pažįstamus ir naujus veidus. Stebiuosi  jūsų entuziazmu ir kūrybingumu. Didelis ačiū.

Mes tikimės, kad šiam projektui skirtas mūsų ir renginių dalyvių laikas praėjo ne veltui, kad susidomėjimas išleistomis mokomosiomis knygomis jau po renginių auga kiekvieną dieną. Stengiamės, kiek leidžia projekto galimybės, aprūpinti jomis norinčiuosius, tikintis integruoto mokymo bei studijų svarbos supratimo ugdymo, platesnės aplinkotyros darbų plėtros tiek šiaurės rytų Lietuvoje, tiek ir kitose Lietuvos vietovėse. Gal būt mūsų išleistos mokomosios knygos paskatins kurtis naujus ekologinio ugdymo klubus ir mokyklėles atskirose vietos mokyklų bendruomenėse. Gal būt tai bus ir paskatinimas ir orientavimas gabaus jaunimo gamtos mokslų ir technologijų studijoms.

doc.dr. Laimutė Salickaitė-Bunikienė

 

Renginių ciklo nuotraukų galerija >>

„Bepiločių skraidymo aparatų konstravimo ir panaudojimo galimybės“

Nuo 2012 m. lapkričio 2 d. 12:00 val. iki 2012 m. gruodžio 8 d. 17:00 val.

Buvo numatyta, kad renginį sudarys 10 seminarų tema „Bepiločių skraidymo aparatų konstravimo ir panaudojimo galimybės“. Visi planuoti seminarai sėkmingai įvyko.

Buvo numatyta, kad seminaruose dalyvaus 73 asmenys, iš jų 6 mokslininkai ir kiti tyrėjai, mokslo ir studijų institucijų darbuotojai, 3 asociacijos nariai arba darbuotojai, 4 pedagogai, 60 vaikų, mokinių, jaunimo 14-29 metų.

Seminarai sulaukė didesnio susidomėjimo negu tikėtasi, juose dalyvavo daugiau asmenų negu planuota. Iš viso 177 asmenys, iš jų 27 mokslininkai ir kiti tyrėjai, mokslo ir studijų institucijų darbuotojai, 7 Lietuvos kosmoso asociacijos nariai arba darbuotojai, 1 asmuo iš Tauragės apskrities verslininkų asociacijos, 9 pedagogai, 132 vaikai, mokiniai, jaunimas 14-29 metų, 1 žiniasklaidos atstovas.

Seminarus sudarė teorinės ir praktinės dalys. Praktinės dalies metu seminarų dalyviams buvo suteikta galimybė pabandyti atlikti bepiločių aparatų skraidinimo užduotis.

Seminarai vyko:

1. 2012 m. spalio 2 d. nuo 15 val. Vilniaus  universiteto Fizikos fakultete, Saulėtekio al. 9-704, Vilniuje,  
2. 2012 m. spalio 25 d. nuo 15.20 val. Klaipėdos universiteto Gamtos ir matematikos mokslų fakultete,  H. Manto g. 84, 314 auditorijoje, Klaipėdoje,
3. 2012 m. spalio 16 d. nuo 14 val. Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakultete, Naugarduko g. 41, 306 auditorijoje, Vilniuje,
4. 2012 m. spalio 18 d. nuo 14.30 val. Aleksandro Stulginskio universiteto Miškotvarkos ir medienotyros instituto salėje, Studentų g. 13, Akademija, Kauno r., Aleksandro Stulginskio universiteto studentams ir dėstytojams,
5. 2012 m. spalio 18 d. 17 val. Aleksandro Stulginskio universiteto Miškotvarkos ir medienotyros instituto salėje, Studentų g. 13, Akademija, Kauno r., Kauno moksleivių techninės kūrybos centro kosminio modeliavimo būrelio moksleiviams ir mokytojams,
6. 2012 m. spalio 19 d. 14 val. Seminaras Tauragės Žalgirių gimnazijoje, fizikos kabinete, Moksleivių al. 14, Tauragėje,
7. 2012 m. spalio 23 d. 15 val. Kauno technologijos universiteto Mechanikos ir mechatronikos fakultete, Kęstučio g. 27, 416 auditorijoje, Kaune,
8. 2012 m. spalio 26 d. 15 val. Panevėžio profesinio rengimo centro filiale, Pilėnų g. 35, 3 auditorijoje, Panevėžyje,
9. 2012 m. lapkričio 6 d. 15 val., Šiaulių universiteto Technologijos fakultete, Vilniaus g. 141, 109 auditorijoje, Šiauliuose,
10. 2012 m. lapkričio 8 d. 15 val. Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, Žirmūnų g. 1B, Vilniuje, aktų salėje, Vilniuje.

Renginių nuotraukų galerija >>

 

„Mokslo idėjų mugė“ Klaipėdoje (MIM)

Nuo 2012 m. 28 d. 12:00 val. iki 2012 m. 30 d. 13:00 val.

Pagrindinis  renginio  tikslas  buvo  patraukti  ir    sudominti  Klaipėdos  jaunimą  bei  pagyvenusius žmones („senjorus“),  o taip pat kitus klaipėdiečius įvairių mokslo krypčių bei inovacijų raida.  Renginį pristatė VšĮ „Inovacijų poligonas“.

Mokslo  idėjų  mugėje  Klaipėdoje  daugiausiai  dalyvavo  moksleivių  ir  studentų,  taip  pat  kitų tikslinių  grupių  atstovų  –  pedagogų,  biudžetinių  įstaigų  darbuotojų,  tyrėjų  bei  žiniskalaidos atstovų.  Iš  miesto  visuomenės,  pagrinde  jaunimo  ir  pagyvenusių  žmonių,  sulaukta  įvairių konkrečių  idėjų,  kurias  pasiūlėme  pateikti  miesto  savivaldybei  „visuomenės  idėjų  banko“ kūrimui.

Galima  teigti,  kad  buvo  pilnai  įgyvendinti  užsibrėžti    renginio  uždaviniai.    Patraukliai  ir nestandartiškai  plačiam  klaipėdiečių  ratui  pristatytas  inovatyvių  idėjų  „paketas“  -    dešimt mokslinių idėjų, kurios kaip tik šiuo metu bandomos realizuoti, t.y. nuo įdėjos transformuojasi į verslo  ir  viešuosius  projektus,  taip  pat  pateiktos  ir  renginio  metu  naujai  „atrastos“ idėjos.

Žaisminguose stenduose prie idėjų aprašų spalvingų  oranžinių ir žalių lipdukų pagalba lankytojai „balsavo“  už  jiems  patikusias  idėjas.  Renginio  metu  lankytojų  pritraukimui  buvo  naudojami  nuotaikinga  muzika  bei  šokis:  dalyvavo  Klaipėdos  jaunimo  centro  džiazo  studija,  vaikų  dainos grupė „Keberiokšt“, šoko choreografijos studijos „Inkarėlis“ nariai,  „Aušros“ teatro šiuolaikinio šokio   grupė   „Akcentas“,  koncertavo jaunimo „country“ muzikos  grupė  „Viksva“.  

Buvo organizuota   teminė   popietė   bei   tarptautinė   diskusija   su   ECYC   (Europos   jaunimo   klubų konfederacija) atstovais, asociacijos „Jaunimo akademija“ tarybos nariais, Klaipėdos universiteto, Kauno  technologijos  universiteto  bei  Vilniaus  Gedimino  technikos  universiteto  studentais, Klaipėdos Jungtinės pagyvenusių žmonių bendrijos atstovais. Gautas kvietimas ir aptarta galimybė panaudoti  renginio  Mokslo  idėjų  mugė  Klaipėdoje  patirtį  tarptautiniu  mastu,  surengiant  panašų renginį Odensėje (Danija).

Prie  sėkmingo  renginio  organizavimo  didele  dalimi  prisidėjo    Klaipėdos  universiteto  Studentų sąjungos ir H. Zudermano mokyklos savanorių grupė.

Renginys finansuotas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

 

„Chemijos penkiadienis“ Kaišiadorių raj. A.Brazausko gimnazijoje

Nuo 2012 m. 28 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 26 d. 17:00 val.Daugiau nei 100 Kaišiadorių raj. A.Brazausko gimnazijos mokinių dalyvavo įvairiuose MTP renginio „Chemijos penkiadienis“ veiklose. Informacija apie renginį paskelbta rajoninėje ir gimnazijos spaudoje. Baigiamojoje renginio konferencijoje dalyvavo mokiniai iš Rumšiškių  ir Žiežmarių gimnazijų,  keli studentai. Dalyvaudami renginyje mokiniai pagilino savo gamtamokslines kompetencijas,  įgijo tiriamojo darbo patirties, susipažino su chemijos mokslo technologijomis.

Rugsėjo 28d., penktadienį,  dalyvaudami  į „Tyrėjų nakties“ renginiuose  KTU, 42  gimnazistai susipažino su chemijos mokslo pasiekimais, dalyvavo įvairiose paskaitose, seminaruose dizaino ir chemijos fakultetuose , stebėjome lazerių ir ugnies šou.

Spalio 5d.,penktadienį,  I ir III gimnazinių klasių mokiniai pagilino turimų kompiuterinių laboratorijų „Nova5000“ naudojimo įgūdžius, ištyrė oro kokybę. Praktinį seminarą „Kompiuterinių laboratorijų „Nova“ panaudojimas“ jiems vedė IVbm1 klasės gimnazistai Vita Tomkutė ir Darius Musteika.

Spalio 12d., penktadienį, mokiniai atliko  Lomenos upelio vandens tyrimus. Cheminiais bei  instrumentiniais metodais mokiniai įvertino vandens kokybę, nustatė vandens pH, drumstumą, deguonies kiekį, fosfato, nitrato, amonio jonus.

Spalio 19d., penktadienį, 30 I-III klasių gimnazistų dalyvavo chemijos protmūšyje, kurį vedė IVbm1 gimnazistės Greta Morkūnaitė ir Miglė Čiurinskaitė. Mokiniai turiningai praleido laiką žaisdami intelektualų žaidimą, pagilino savo chemines žinias.

Spalio 26d., penktadienį, įvyko baigiamoji konferencija „Tiriu, vadinasi, esu“. Mokiniai joje pristatė geriausius tiriamuosius darbus. Konferencijos dalyviai sužinojo apie vitamino c tyrimus vaisiuose ir daržovėse, cholesterolį, aliejaus patvarumą, arbatos antioksidacines savybes, oro taršos bioindikatorius, anglies dioksido kiekį mūsų patalpose. Mokiniams paskaitą apie aerogelius skaitė VU studentai, kurie dar ir demonstravo įdomiuosius bandymus konferencijos pabaigoje. Pranešimus  apie aliuminio junginių keliamus pavojus mokiniams skaitė VU dr. Vilma Kisnierienė, apie ateities maisto gamybos technologijas – KTU dr. Rimantas  Venskutonis.

Renginys finansuotas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 - 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V "Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas".

Renginio nuotraukų galerija >>

Mokslo populiarinimo dienos Gelgaudiškio vidurinėje mokykloje „Kelionė į žinių šalį“

Nuo 2012 m. 24 d. 12:00 val. iki 2012 m. 28 d. 19:00 val.

Mokslo populiarinimo dienos Gelgaudiškio vidurinėje mokykloje „Kelionė į žinių šalį“ 2012 m. rugsėjo 24-28 dienomis

Mūsų mokykloje mokslo ir technologijų žinių populiarinimui skiriamas didelis dėmesys: kasmet dalyvaujame „Tyrėjų nakties“ renginiuose, organizuojame susitikimus  su mokslo ir studijų institucijų darbuotojais, mokslininkais, tyrėjais, mokiniai atlieka įvairių sričių tiriamuosius darbus ir užima prizines vietas ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape bei kituose šalies konkursuose.

Šiais metais labai džiaugiamės, įsijungę į projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“. Gavę finansavimą, turėjome galimybę rugsėjo 24-28 dienomis mokykloje organizuoti mokslo populiarinimo renginių savaitę „Kelionė į žinių šalį“. Mokslo populiarinimo dienų tikslas: ugdyti vaikų ir pedagogų gebėjimą naudoti ir kūrybiškai taikyti naujausius chemijos, biologijos, geografijos, fizikos ir astronomijos mokslų pasiekimus ir informacines, laboratorines technologijas kasdieninėje veikloje bei ugdymo procese.

Mokslo populiarinimo savaitę pradėjo pradinukai. Išklausę mokytojų pasakojimus, kaip mokslo ir technologijų dėka, keičiasi mūsų aplinka, jie dalyvavo piešinių konkurse „Mūsų miestelis po 100 metų“. Gražiausi piešiniai puošia mokyklos pirmo aukšto koridorių. Tą pačią dieną septintų klasių moksleiviai  biologijos ir geografijos pamokų metu įgytas žinias pritaikė praktinėje veikloje – dalyvavo orientaciniame žaidime „Pažink mišką ir augalus“. Moksleiviams reikėjo surasti miške žemėlapyje pažymėtus objektus, užrašyti augalų pavadinimus, pagal formulę apskaičiuoti medžio amžių, išmatuoti storį... 

Rugsėjo 25 dieną šeštokai gilino biologijos  žinias, atlikdami tyrimus „Substrato pH nitratų ir nitritų tyrimai naudojant universalius indikatorius“, dešimtokai atliko darbą „Dirvožemio pH nustatymas“, o devintokai biologijos ir chemijos žinias įtvirtino Gelgaudiškio valymo įrenginiuose. Čia jie sužinojo apie visą vandens nuotekų išvalymo kelią,  kaip ir kur nusodinamos atliekos, kiek vandens gali išvalyti mūsų miestelio įrenginiai per metus ir kur panaudojamas tas nuo išvalyto vandens likęs dumblas.

Rugsėjo 26 dieną Molėtų etnokosmologijos centre moksleiviai gilino astronomijos žinias bei susipažino su naujausiais  mokslo pasiekimais, daug sužinojo apie praeitį, planetas, Saulę, stebėjo įvairiausius visatos vaizdus, tolimiausias galaktikas,  grožėjosi Labanoro girios panorama ir  muziejaus lauko ekspedicija.

Jaunosios mokslininkės Evelina ir Gertrūda aštuntose klasėse dalinosi patirtimi apie jau atliktus ir dabar atliekamus mokslinius darbus, pasidžiaugė įvertinimais ES jaunųjų mokslininkų nacionaliniame etape ir paragino visus moksleivius įsijungti į tiriamąją veiklą.

Neišdildomą įspūdį paliko paukščių palydos Ventės rage. Kartu į ekskursiją važiavęs Panemunių regioninio parko ornitologas Raimundas Giedraitis vaikams papasakojo apie paukščius, jų migracijos kelius. Gavę žiūronus mokiniai stebėjo skrendančius paukščius, o Ornitologinėje stotyje dalyvavo sparnuočių žiedavime – darbuotojai leido sužieduotus paukščius palaikyti rankose. Vėliau mokiniai lankėsi Ventės rago muziejuje ir apžiūrėjo eksponatus.

Nepaliko abejingų popietė pradinių klasių mokiniams : “Nuo pirmos kibirkšties iki šiuolaikinių degtukų“. Čia dvyliktokės   Emilija, Gertrūda, Gabrielė bei chemijos mokytoja Alina Damušytė mažiesiems suteikė galimybę dalyvauti viktorinoje bei stebėti įdomiuosius fizikos ir chemijos bandymus: kaip kiaušinis gali tilpti į butelį?, deganti nosinė, dūmai be ugnies, chameleonas, difuzija, vulkanas ir kt. Didžiausią susidomėjimą vaikams sukėlė didžioji faraono gyvatė, kad ir kokia ji kaprizinga bandymo metu pasirodė, tačiau rezultatą pamatėme stulbinantį.

Rugsėjo 28 dieną 20 vyresnių klasių moksleivių dalyvavo KTU Tyrėjų  nakties renginiuose. Čia jie klausėsi paskaitų, stebėjo bandymus, kurių metų degė rankos, laistėsi paslaptingosios putos, skystas azotas darė stebuklus, stebėjo varžybas su studentų sukurtais robotukais, kompiuteriniais žaidimais ir kt.   Pasak moksleivių, Tyrėjų naktis - įdomus renginys, kurio metu jie ne tik susipažino su mokslo pasiekimais, bet ir patyrė puikių įspūdžių.

Mokslo populiarinimo dienos „Kelionė į žinių šalį“  leido  Gelgaudiškio vidurinės mokyklos bendruomenei daugiau pasigilinti į mokslo ir technologijų pasiekimus, aptarti jų svarbą šiandienos gyvenime. Mokytojai skatino vaikus domėtis mokslo naujovėmis ir mokė jas pritaikyti ugdymo procese bei popamokinėje veikloje. Savaitė buvo turininga ir įspūdinga atliekamais tiriamaisiais darbais, organizuojamais renginiais ir pažintinėmis ekskursijomis.

Mokslo populiarinimo dienos „Kelionė į žinių šalį“  finansuojamos pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007-2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

 

Renginio „Kelionė į žinių šalį“ nuotraukų galerija >>

Renginys „Išmanūs mokiniai skaitmeninėje visuomenėje“

Nuo 2012 m. 13 d. 12:00 val. iki 2012 m. lapkričio 12 d. 13:30 val.

2012 m. rugsėjo-spalio mėn. Kauno technologijos universitete vyko mokslo ir technologijų populiarinimo renginys „Išmanūs mokiniai skaitmeninėje visuomenėje“, kuriame vyresniųjų klasių Lietuvos mokyklų moksleiviams buvo pristatytos mokslo ir technologijų naujovės, jų svarba švietime, technologijų panaudojimo aktualumas ir galimybės stiprinti besimokančiųjų gebėjimus taikyti šiuolaikines technologijas mokymesi.

MTP renginį „Išmanūs mokiniai skaitmeninėje visuomenėje“ sudarė trijų seminarų, kuriuos vedė universiteto dėstytojai, ciklas.

Rugsėjo 13 dieną vykusiame pirmajame renginio seminare „Robotika“ (2 akad. val.) Seminaro dalyviai buvo supažindinti su robotikos technologijomis, robotų kūrimo istorija, jų atliekamomis užduotimis šiandieniniame pasaulyje ir praktinio panaudojimo galimybėmis netolimoje ateityje, buvo demonstruojama, kokius nesudėtingus robotus vaikai gali pasigaminti patys. Moksleiviams interaktyviai pristyti Lego Mindstorms robotai, jų programavimo principai, mikrovaldiklių įvairovė, pateikta informacija apie robotų valdymą pagal jėgą, greitį, pagreitį, adaptyvius ir sensorinius valdymo principus. Seminare dalyvavo 45 moksleiviai.

Rugsėjo 20 dieną vyko antrasis seminaras „Mobilių technologijų panaudojimas mokymesi“ (2 akad. val.). Jame pristatytos mobilių technologijų galimybės bei jų praktinio pritaikymo pavyzdžiai mokymo ir mokymosi procese, taip pat papildytos realybės bei kitų inovatyvių mobiliomis technologijomis paremtų paslaugų taikymo galimybės pačiose įvairiausiose gyvenimo srityse. Moksleiviai supažindinti su išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių naujovėmis bei ateities taikymo perspektyvomis mokymesi bei asmeninio tobulėjimo srityse. Šiame seminare dalyvavo 37 moksleiviai.

Baigiamasis renginio seminaras „Naujų technologijų taikymas vaizduojamajame mene. Piešimas ir fotografija“ (4 akad. val.) įvyko spalio 12 dieną. Jo metu lektoriai dalyvius vizualiai supažindino su tradicinėmis fotografijos ir piešimo technologijomis, akcentuodami esminius istorinės raidos aspektus ir jų tęstinumą, taikant planšetinių kompiuterių ir skaitmeninė fotografijos galimybes. Buvo pristatomas planšetinių kompiuterių kaip alternatyvios vizualizacijos priemonės pritaikomumas piešimo ir fotografijos disciplinose, pademonstruota planšetinių kompiuterių kūrybinio proceso specifika skaitmeninio piešimo, fotografavimo ir fotografijų redagavimo srityse, išskirtos pagrindinės naujųjų technologijų priemonių  teigiamos ir neigiamos įžvalgos. Lektoriai skatino jaunimą domėtis naujomis technologijomis ir tiksliniu jų pritaikymu edukaciniame-kūrybiniame procese, kaip individualios saviraiškos ir meninių gebėjimų lavinimo lygmenyse. Seminare dalyvavo 36 moksleiviai.

Iš viso MTP renginyje vaizdo studijoje dalyvavo 59 moksleiviai iš Kauno miesto ir rajono, Žiežmarių, Palangos mokyklų ir gimnazijų. 27 moksleiviai dalyvavo visuose trijuose renginio „Išmanūs mokiniai skaitmeninėje visuomenėje“ seminaruose. Jiems įteikti pažymėjimai ir USB laikmenos su vaizdo medžiaga.

Paskaitos buvo transliuojamos tiesiogiai internetu per KTU sukurtą Vaizdo paskaitų sistemą http://vips.liedm.lt, negalėjusiems dalyvauti ar tiesiogiai internetu stebėti, paskaitų įrašai skelbiami https://vips.liedm.lt/konferencija/3240 ir https://jkm.lt. Informacija apie seminarus buvo skelbiama respublikiniame savaitraštyje „15min.“, radijo stotyje „M1“, KTU ir JKM svetainėse  https://ktu.lt, https://jkm.lt ir JKM facebook.com profilyje. Informacija su nuoroda į paskaitų įrašus išsiuntinėta 16 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų IT mokytojams.
     
Renginio nuotraukų galerija >>    

 

Renginių ciklas „Mobiliosios technologijos. Ateik, pamatyk ir išbandyk!”

Nuo 2012 m. 20 d. 12:00 val. iki 2012 m. 31 d. 17:15 val.Siekiant praplėsti pažinimo ribas informacinių technologijų srityje ir supažindinti su naujausiomis IT technologijomis ir jų teikiamomis galimybėmis 2012 m. rugpjūčio 20-31 d. Asociacija Viešieji interneto prieigos taškai organizavo mokslo ir technologijų populiarinimo renginių ciklą „Mobiliosios technologijos. Ateik, pamatyk ir išbandyk!”. Renginiai vyko Panevėžio ir Klaipėdos rajonų dvylikoje Viešųjų interneto priegos taškų. Informacija apie renginį buvo paviešinta projekto „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ bei VIPT asociacijos tinklapiuose, Klaipėdos ir Panevėžio r. spaudoje, viešosiose bibliotekose bei VIPT centruose. Renginys buvo skirtas kaimiškųjų vietovių, jaučiančių socialinę atskirtį 10-16 m. moksleiviams, norintiems susipažinti su šiuolaikiškomis ir naujomis mobiliosiomis technologijomis ir praktiškai išbandyti jų galimybes. Renginys truko 4 akad. val. Iš viso renginių cikle dalyvavo 135 moksleiviai. Gausiausiai moksleiviai susirinko Naujamiesčio, Endriejavo VIPT – po 14 moksleivių, Ramygalos ir Krekenavos VIPT – po 12, Raguvos, Gargždų, Agluonėnų – po 11, o Upytės, Velžio, Priekulės, Vėžaičių ir Veiviržėnų – po 10 moksleivių.

Renginio metu moksleiviams buvo pristatyta planšetinių įrenginių įvairovė, jų privalumai ir galimybės. Didžioji renginio dalis buvo praktiniai darbai su planšetiniais įrenginiais. Moksleiviai išbandė, kaip pradėti dirbti su planšetiniu įrenginiu, kokia jame yra opercinė sistema, išbandė įvairias programėles, kurias galima naudoti kasdieninėje veikloje (skaityti e. knygas, naudotis vertėjais, teksto rašymo ir redagavimo programėlėmis ir t. t.). Vėliau išbandė planšetinių įrenginių galimybes fotografuojant ir koreguojant nuotraukas bei kuriant nuotraukų koliažą. Paskutinė renginio dalis buvo skirta pažinčiai su planšetinių įrenginių animacijos kūrimo bei video redagavimo programomis, atliekant praktines animacinių filmukų kūrimo užduotis. Visuose renginiuose susirinkę moksleiviai domėjosi naujosiomis technologijomis, džiaugėsi galimybe ne tik pažiūrėti, bet ir praktiškai išbandyti planšetinius įrenginius.

Renginių ciklas finansuojamas pagal Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007-2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2-ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

 

„Mobiliosios technologijos. Ateik, pamatyk ir išbandyk!” nuotraukų galerija >>

 

 

Mokslu besidomintiems moksleiviams – savaitė su pripažintais mokslininkais

Nuo 2012 m. 19 d. 11:00 val. iki 2012 m. 26 d. 11:00 val.

Renginys „LJMS vasara 2012“ finansuojamas pagal viešosios įstaigos Socialinių inovacijų instituto vykdomą projektą „Mokslo ir technologijų populiarinimo renginių rėmimo ir gebėjimų ugdymo sistema“ (VP1-3.2-ŠMM-02-V-02-004), kuris finansuojamas pagal 2007 – 2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę VP1-3.2- ŠMM-02-V „Žinių apie mokslą ir technologijas gilinimas ir sklaida tarp mokinių ir jaunimo bei lyčių lygybės moksle skatinimas“.

Rugpjūčio 19 – 26 dienomis Molėtų astronomijos observatorijoje įvyko devintoji Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos (LJMS) organizuota vasaros mokykla „LJMS vasara 2012“. Joje dalyvavo 25 moksleiviai iš įvairių Lietuvos mokyklų, kurie savarankiškai atlieka tyrimus, o taip pat tie moksleiviai, kurie domisi tyrimais ir norėtų atlikti eksperimentus, daugiau sužinoti apie mokslo pasaulį.

Pagrindinis šios tradicine tapusios iniciatyvos tikslas – plėtoti akademinius ryšius bei sukurti jaunųjų mokslininkų bendradarbiavimo tinklą, vienijantį moksleivius, besidominčius moksline veikla, jaunuosius mokslininkus (doktorantus) bei Lietuvoje žinomus ir užsienyje pripažintus mokslininkus, aktyviai dirbančius mokslinį darbą.

Kiekvieną dieną “Vasaros mokyklos” dalyviai klausėsi patyrusių mokslininkų paskaitų, lavino kūrybinį mąstymą, nuostabios gamtos apsuptyje varžėsi žaisdami tinklinį, diskutavo apie mokslinius tyrimus.

Paskaitos vyko įvairiausiomis temomis: nuo priešvėžinių vaistų paieškos iki pasaulio kalbų įvairovės. Mokyklos dalyviams paskaitas skaitė vieni geriausių savo sričių specialistų Lietuvoje. Moksleiviai buvo supažindinti su aukso nanodalelių tyrimais, psichologinių eksperimentų niuansais, lazerinėmis technologijomis ir netgi armatūros sudėtimi.

Jaunieji mokslininkai dalinosi patirtimi atliekant mokslinius darbus. Kiekvienas dalyvis pristatė savo tyrimus įvairiomis tematikomis, kai kurie darbai jau yra įvertinti Europos Sąjungos Jaunųjų mokslininkų konkurse.

Ketvirtąją mokyklos dieną buvo suorganizuotos ekskursijos į UAB „Eksma“ ir „Optolita“, Onkologijos instituto mokslinių tyrimų centrą, Fizinių ir technologijos mokslų centro Puslaidininkių fizikos institutą, Vilniaus universiteto Biotechnologijos institutą. Moksleiviai susipažino su ten vykdomais tyrimais, apžiūrėjo laboratorijas ir turėjo galimybę pabendrauti su šių sričių mokslininkais.

Jaunieji tyrėjai mokykloje laisvu laiku taip pat atlikinėjo tiriamuosius darbus: susipažino su vaistiniais augalais, gamino armuotą betoną, statė makaronų bokštus ir bandė jų tvirtumą, ieškojo geriausios medžiagos muilo burbulų pūtimui ir kita. Paskutinį vakarą prie laužo dalyviai pasidalino savo įspūdžiais, o mokyklos dalyvio V. Dranseikos šeimyninė kapela visus palinksmino smagiomis lietuvių liaudies dainomis.

Taip pat vasaros mokyklos metu moksleiviai išleido laikraštį „Odė mokslui“. Tai kelių dienų kūrinys, kuriame apibendrinti „LJMS vasara 2012“ dalyvių įspūdžiai, aprašyti moksleivių vykdomi moksliniai tyrimai.

 

„LJMS vasara 2012“ nuotraukų galerija >>Daugiau informacijos:

Vilma Petrikaitė

Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjungos pirmininkė

mob.tel. +370 686 29383

el.paštas: vilma@ljms.lt